Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Son dönemlerde sosyal medyanın kullanımın da oldukça fazla bir şekilde artmasıyla birlikte artık insanlar günlerinin büyük bir çoğunluğunu sosyal medyada geçiriyorlar ve bu durum da birtakım sorunlara sebep olabiliyor.

Sosyal Medya Detoksu Nedir?
31 Mayıs 2022 - 11:33
Son dönemlerde sosyal medyanın kullanımın da oldukça fazla bir şekilde artmasıyla birlikte artık insanlar günlerinin büyük bir çoğunluğunu sosyal medyada geçiriyorlar ve bu durum da birtakım sorunlara sebep olabiliyor. Bu sorunların başında ise günlük hayattaki ilişkilerin kalitesinin düşmesi ve başta bilişsel performans olmak üzere birtakım psikolojik sorunların ortaya çıkması gözlemlenebiliyor. Bundan dolayı son zamanlarda sosyal medya detoksuna giren insanların sayısı da artmaya başlıyor. Peki, sosyal medya detoksu nedir ve sizlere neler katabilir?

Sosyal Medya Detoksu Nedir?

Sosyal medya detoksu en net tanımıyla kendinizi sosyal medya kullanımından bilinçli bir şekilde soyutlamak ve bu sayede sosyal medyanın sizde yarattığı tahribatı azaltmaya çalışmaktır. Sosyal medya ile aranıza mesafe koyarak günlük hayatınızda kendinize daha fazla zaman yaratabilir, etrafınızdaki insanlarla daha fazla iletişim kurabilir ve bilişsel performansınızı arttırabilirsiniz ve sosyal medya detoksunda da tam olarak bu amaçlanır. Sosyal medya detoksunun zihin sağlığı açısından en önemli iki tanesi ise aşağıda ele alınmıştır.
 
 Bilişsel Performanstaki Artış
 
 Sosyal medya detoksunun başlıca faydalarından birisi bilişsel performansınızda artış gözlemlemenizdir. Yapılan araştırmalar bir ay boyunca sosyal medyadan tamamen ayrı kalan insanların odaklanmalarında ciddi bir artış gözlemlendiğini belirtiyorlar. Bu da demek oluyor ki zihnin sağlığı açısından sosyal medyadan bilinçli bir şekilde uzak kalmak zihin sağlığı için faydalı bir davranış.
 
 Mutluluk Oranındaki Artış
 
 Sosyal medya detoksunun bir diğer önemli faydası da mutluluk oranındaki artıştır. Bunun nedeni ise aslında sosyal medyanın düşünüldüğü kadar berrak bir platform olmadığı gerçeğidir. Kim üzgünken fotoğraf atmak ya da paylaşımda bulunmak ister ki? Herkes sosyal medyada en mutlu anlarını paylaşırlar. Fakat aslında bir insanın ömrü tamamen bu mutlulukla geçmez ve bunu herkes bilir fakat sosyal medyada ise durum böyle değildir ve tıpkı bir mutluluk ütopyası sunar. Bu da herkesin mutlu fakat sizin mutsuz olduğunuz yönünde yanlış bir inanç oluşturur ve bu da “acaba bende mi bir sorun var” gibi yanlış düşüncelere kapı aralar. Sosyal medya detoksu sayesinde ise kendinizi gerçek hayata döndürebilir ve aslında gerçek hayatta hiçbir şeyin tozpembe olmadığını anlayarak sosyal medya yanılsamasından kendinizi kurtarabilirsiniz.
 
 Eğer siz de sosyal medyada geçirdiğiniz sürenin hem vaktinizi hem de psikolojik sağlığınızı tüketmeye başladığını hissediyorsanız sosyal medya detoksu tam da sizin aradığınız çözüm olabilir.
 
Bu haber 117 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

casino siteleri