Mersin Bozyazı Gezi Rehberi

Mersin Bozyazı gezi rehberi, gezilecek yerleri. Mersin’in bu şirin ilçesini sizler için o kadar gerçekçi inceleyeceğiz ki Toroslar‘ın temiz yayla havasını ciğerleriniz de, Akdeniz’in tuzunu teninizde hissedeceksiniz.

Mersin Bozyazı Gezi Rehberi
10 Kasım 2020 - 22:57 - Güncelleme: 10 Kasım 2020 - 23:00
Mersin Bozyazı gezi rehberi, gezilecek yerleri. Mersin’in bu şirin ilçesini sizler için o kadar gerçekçi inceleyeceğiz ki Toroslar‘ın temiz yayla havasını ciğerleriniz de, Akdeniz’in tuzunu teninizde hissedeceksiniz.

Hayallerin Beldesi Bozyazı

Bozyazı’nın harita üzerinde nerede olduğunu merak eden okurlarımız için küçük ve hoş bir tavsiyemiz var; öncelikle gözlerinizi kapatın, emekli olmak istediğinizde ikamet etmeyi hayal ettiğiniz dağ eteğinden denize doğru dik kurulu, Akdeniz iklimine sahip o küçük kasabayı düşünün, işte Bozyazı tam da orası arkadaşlar.


Soğuk Dağ Eteklerinden Sıcak Akdeniz’e

Ülkemizin en güney beldelerinden biri olan Bozyazı, efsanelere, masallara konu olan Toros dağlarının eteğine kurulmuş, tarih ve doğanın bir araya geldiği küçük ve tipik bir Akdeniz ilçesidir.

Bozyazı’nın inanılmaz bir tarihi ve zengin coğrafi dokusu olmasına rağmen, Mersin’in, Kızkalesi, Silifke ve Susanoğlu gibi genel tatil merkezlerine ve kalabalık şehirlere oldukça uzak. Bu durum her ne kadar bir dezavantaj olarak görünse de aslında Bozyazı için büyük bir avantaj, zira kitle turizminin ulaşamadığı bu beldenin genel dokusu ve sakinliği bozulmamış.


Bozyazı Tarihi

Tarihin en büyük medeniyetlerinin başını çeken Mısır, Bizans ve Selçuklu dönemlerine tanıklık eden Bozyazı, millattan önce beşinci yüzyılda Sisam ya da Rodos kolonisi olarak kurulmuş ve dönemin en önemli ticaret merkezilerinden biri haline gelmiş.


Bozyazı Nerede?

Batıda Anamur, kuzeyde Gülnar ve Ermenek, güneyde ise göz alabildiğince uzanan Akdeniz üçgenin ortasında yer alan Bozyazı beldesinin 25 KM gibi uzun bir kıyı şeridi bulunur. Bozyazı’nın bağlı olduğu Mersin ile arasında ise 200 KM civarında bir mesafe vardır.


Bozyazı Çaltı Mağarası

Eğer disko ya da bar gibi bir alışkanlığınız yoksa aslen doğal güzellik ve tarih turizmini seviyorsanız ile bu ilçe size farklı yerler görme imkanı sunuyor. Mesela, Çaltı Mağarası…  Bozyazı’ya 40 km uzaklıkta bulunan bu mağara yemyeşil ormanlık bir bölge içinde yer alırken 1200 metre yükseklikte bir rakıma sahip… Çok geniş ve uzun olan bu mağaranın içinde görülmeye değer dikitler, sarkıtlar ve resimler bulunmaktadır.


Bozyazı Su Parkı

Bozyazı’da görülmesi gereken yerlerin başında ise Su Parkı gelir. Beldeye yaklaşık olarak 30 km uzaklıkta bulunan ve yüz yıllık ağaçların çevrelediği su parkında ilçenin sıcak havasına rağmen su oldukça soğuktur. Abalık yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Aynı zamanda bu parkın içinde bulunan alabalık çiftliği restoranında da taze taze balık yeme imkanınız da var.


Bozyazı Kilise Burnu

Doğa turizminin yanında tarih turizmine ilgi duyanlar için de Bozyazı’da oldukça cazip mekanlar olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin halk arasında Kilise Burnu olarak anılan, Bozyazı merkezine yaklaşık 15 km. mesafe uzaklıktaki Akkaya köyü sınırları içerisinde yer alan ve erken Bizans, geç Roma dönemine ait ören yerinde bir kilise ve diğer yapılara ait sur, sarnıç gibi tarihi kalıntılar bulunur. Surların dışında, kuzeybatı yönünde ise 1. ve 2. Yüzyıl’a ait 3 tane Memurium mezarlarına benzer özeliklerde mezar bulunur.


Bozyazı Softa Kalesi

Tarih olur da kale olmaz mı? Elbette ki bu şirin beldenin bir de kalesi var. Bozyazı’nın 10 km. doğusunda Mersin yolu üzerinde, eski çağlarda korsanlar ve Romalılar tarafından kullanılan Softa Kalesi “Fidik” denilen tepe üzerinde kurulmuştur. Burçlu görünümünü orta çağdan alan kale, Bizanslılar tarafından onarılarak kullanılmaya devam edilmiş, daha sonra Türkler tarafından da kullanılmıştır. Softa kalesi surları içinde su sarnıçları ile hamam kalıntıları bulunur.


Bozyazı Yemekleri

Bozyazı Muz’u ile meşhurdur. Bunun yanında, yöreye özel, keşkek, gölevez, maş çorbası, batırık, heleş ve tabi ki tantuni gibi yöresel yemekleri tadabilirsiniz. Ayrıca Mersin bölgesinin en modern ve en büyük balıkçı barınağı da burada bulunduğundan mutlaka leziz balıkların da tadına bakmanızı öneririz.


Mersin Bozyazı Ulaşım

Eğer güneyi gezmek, sıcak Akdeniz sularına inmek niyetindeyseniz ve bu makalemizden sonra Bozyazı’yı da görmek istiyorsanız mutlaka özel aracınız ile gelmenizi öneririz. Ancak Bozyazı Mersin-Antalya karayolunun, dar, virajlı ve iniş-çıkışlı bir seyir izlemesi nedeni ile bu sahil yolunun biraz sıkıntılı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat yine de bu yolun orman ve deniz manzaraları açısından son derece keyif vereceğini de söylemeliyiz. Mersin’e 220 km. uzaklıkta olan Bozyazı’ya gerek Alanya üzerinden gerekse Mersin üzerinden ulaşabilirsiniz. İç Anadolu’dan bu beldeye gelecek olan okurlarımız da yine Konya üzerinden sahil şeridine iniş yapabilirler.
Bu haber 824 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum