logo

reklam
27 Nisan 2016

MANİSA’DA 33 ÇEŞİT MEYVE YETİŞİYOR EN ÇOK ÜZÜM ÜRETİLİYOR

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde, “İstatistikler Işığında Manisa’da Meyveciliğin Bugünü ve Geleceği” paneli yapıldı. Panelde, konunun uzmanları tarafından Manisa’da üretilen meyve ve miktarları hakkında istatistiki bilgiler aktarıldı. Türkiye üretiminin yüzde 90’ının gerçekleştiği Manisa’da en çok üzüm yetiştirildiğinin bilgisinin verildiği panelde, Manisa genelinde 33 çeşit meyve üretildiği ve bunların arasında ilk sıraları üzümün ardından zeytin, kiraz, çilek, antep fıstığı, hünnap, antep fıstığı, badem, kestane, erik, armut ve iğdenin aldığı belirtildi.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun 60. Yıldönümü dolayısıyla, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde, müdürlüğün toplantı salonunda “İstatistikler Işığında Manisa’da Meyveciliğin Bugünü ve Geleceği” paneli yapıldı.

manisa meyve
Manisa Celal Bayar Üniversitesi(MCBÜ), Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Manisa Ticaret Borsası ve Türkiye İstatistik Kurumu(TÜİK) Manisa Bölge Müdürlüğü birlikteliğinde düzenlenen panelin moderatörlüğünü MCBÜ Alaşehir MYO Müdürü Prof. Dr. Şenay Aydın yaparken, konuşmaları ise Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi, TÜİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol ve Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap yaptı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜİK Manisa Bölge Müdürü Mehmek Akyol, TÜİK ve çalışmaları hakkında bilgiler verdi. 25 Nisan TÜİK kuruluş yıldönümü dolayısıyla her yıl bir panel düzenlediklerini hatırlatan Akyol, panelin bu seneki konusunun “İstatistikler Işığında Manisa’da Meyveciliğin Bugünü ve Geleceği” olduğunu söyledi.
MCBÜ Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Mahmut Kargı da üniversitenin gerek tarım gerek sanayi konusnuda içinde bulundurduğu dinamikleri daha üretken bir sektör yaratma adına kullanması anlamında panelin Manisa’nın geleceği konusunda önemli bir başlangıç olması temennisinde bulundu.
ÜZÜMÜN 3,6 MİLYAR LİRA PARASAL DEĞERİ VAR
MCBÜ Alaşehir MYO Müdürü Prof. Dr. Şenay Aydın, moderatörlüğünde başlayan panelin açılış konuşmasını TÜİK Manisa Bölge Müdürü Mehmet Akyol yaptı.
MANİSA ÜZÜMÜN BAŞKENTİ
Akyol, verileri tarım bakanlığının idari kayıtlarındaki il ve ilçelerdeki veri tabanlarından aldıklarını belirterek, TARİŞ, FİSKO gibi kurumlardan ise destekleyici bilgileri aldıklarını söyledi. Erişilen verilerin geçen yılki veriler ile karşılaştırıldığını aktaran Akyol, “Manisa’da 33 çeşit meyve üretiliyor. Öncelik tabii ki kurutmalık çekirdeksiz üzüm. Üzüm, en çok Manisa’da üretiliyor. Türkiye üretiminin yüzde 90’ı Manisa’da yapılıyor ve 3,6 milyar lira parasal değeri var. Yıllara göre Manisa’da çekirdeksiz üzüm üretimi 1 milyon 26 bin ton ile 856 bin ton arasında değişmektedir” dedi.
Türkiye’deki bağ alanlarının yüzde 80-90’ının Manisa’da bulunduğunun bilgisini aktaran Akyol, Manisa’nın dekar başına elde ettiği ürün miktarının Türkiye’nin üretiminden daha fazla olduğunu kaydetti.
TÜİK Bölge Müdürü Akyol, sofralık çekirdeksiz üretiminin Manisa’da 260 bin ton ile 365 ton arasında gerçekleştiğini, Türkiye’de ise 586 bin ton ortalamasında üretim yapıldığını söyledi. Akyol, “Manisa’nın dekar başına verimi Türkiye veriminin üzerinde. İller itibariyle üretimde Manisa birinci sırada yer almaktadır. ” diye konuştu.
535 BİN TON KİRAZIN 35 BİN TONU MANİSA’DA YETİŞTİRİLİYOR
Türkiye’de 535 bin ton kiraz üretimi gerçekleştiğini aktaran Akyol, Manisa’da üretimin ise 35 bin ton olduğunu söyledi. 535 bin ton üretilen kirazın parasal değerinin 151 milyon lira olduğunu kaydetti.
ZEYTİN’DE MANİSA’DA VERİM DÜŞÜK
Sofralık zeytin de ise Türkiye’de 400 bin ton, Manisa’da ise 65 bin ton üretimin yapıldığını, Manisa’nın veriminin Türkiye verimine göre daha düşük olduğunu aktaran Akyol, “İlçelerdeki üretimin yüzde 50’si Akhisar, yüzde 17’si Salihli ve yüzde 3’ü Kırkağaç’ta gerçekleşiyor. İlçelerdeki zeytin alanlarının oranlarında yüzde 69 ile Akhisar birinci sırada yer alıyor. Kırkağaç, Salihli ve Saruhanlı Akhisar’ı takip ediyor” dedi.
MANİSA’DA ÜRETİLEN DİĞER MEYVELER
Manisa’da üretilen diğer meyveler ilgili olarak da bilgi veren Akyol, “Hünhap  Manisa’da 26 ton, Türkiye’de 302 ton üretildi. Badem, Türkiye’de 80 bin ton, Manisa’da 3 bin 542 ton, Çilek Türkiye’de 375 bin ton, Manisa’da 17 bin 304 ton üretildi. İğde, Türkiye’de 4 bin 270 ton, Manisa’da 241 ton üretim yapıldı. Antep Fıstığı Türkiye’de 144 bin ton, Manisa’da bin 825 ton üretildi. Antep fıstığında ilk sırada Gaziantep yer alıyor. Kestane, Türkiye’de 63 bin ton, Manisa’da 2 bin 482 ton üretim yapılmakta. Erik, Türkiye’de 279 bin ton, Manisa’da 9 bin 221 ton üretildi. Armut, Türkiye’de 463 bin ton, Manisa’da ise 7 bin 117 ton üretim gerçekleşti. Armut’ta, Bursa üretim olarak birinci sırada yer almaktadır. Şeftali, Türkiye’de 81 bin ton, Manisa’da 641 ton üretilmektedir. Muşmula Türkiye’de 4 bin 205, Manisa’da 175 ton. Ayva Türkiye’de 113 bin ton, Manisa’da 1869 ton. İlk on içinde olmayan incir, şeftali, nar, ceviz kayısı, vişne, zerdali, elma, dut, hurma ve elmaların diğer türleri de Manisa’da az miktarda üretilmektedir. Manisa’nın meyvecilik üretiminde elde ettiği parasal değer 5,7 milyar lira” diye konuştu.
TÜRKİYE’NİN MEYVE ÜRETİMİNDEKİ PAYI DÜNYA’DA YÜZDE 2,4
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hasan Çebi de düzenlenen panelde konuşmasına dünyadaki meyve üretiminde en başta Çin, Hindistan, Brezilya, ABD ve Endonezya yer alırken Türkiye’nin 8. Sırada yer aldığını belirterek başladı ve Türkiye’deki meyve üretiminin dünyadaki payının yüzde 2,4’e denk geldiğini söyledi.
EN ÖNEMLİ ÜRÜNLERİMİZ ÜZÜM, ZEYTİN VE KİRAZ
Türkiye içindeki meyvecilikte 462 bin hektar bağ alanının 75 bin 400 hektarının Manisa’da bulunduğunu aktaran Çebi, “Bizim en önemli ürünlerimiz üzüm, zeytin ve kirazdır. Bu üretimin genel toplamda 3’te 1’i yapılmaktadır. Dünyada bizim kalitemizde üretilen üzümün alanına yaklaşan bir alan daha bulunamamıştır” dedi. Çebi, İran ve Çin’in üretiminin Türkiye’deki üzüm kalitesine yaklaşamadığının bilgisini verdi.
MANİSA’DA 3 MİLYON 300 BİN DİKİLİ KİRAZ AĞACI VAR
Çebi, Manisa’daki ekili ve meyve veren kiraz ağaçları hakkında bilgi vererek “ 3 milyon 300 bin dikili kiraz ağacımız mevcut. 35-40 bin ton arasında yıllara göre üretim değişmektedir. 8 Nisan itibariyle kiraz hasadı gerçekleştirdik ve kuzey yarımkürede ilk hasat olmuştur. Manisa aynı zamanda badem alanı ve üretimi olarak da birinci sırada. Zeytin ağacı sayısında ikinci sırada, erik alanında ikinci sırada. Zeytin ve ceviz alanında üçüncü sırada. Kiraz üretiminde 3. sırada ve zeytin üretiminde ise 6. sırada bulunmaktadır” dedi.
YAŞ MEYVE SEBZEDE İHRACAT RAKAMLARI
Yaş meyve ve sebzede ihracat rakamlarını da aktaran Çebi, “Yaş meyve sebzede 2015’de 432 bin 321 ton, 2014 yılında 512 bin 852 ton ihracatımız gerçekleşmişti” dedi. Çebi, üretilen tüm ürünlere desteklemeler verdiklerini belirterek, en çok desteklemeyi mazota, gübre desteklemesine ve toprak analiz desteklemelerine verildiğini kaydetti.
PROJELER HAKKINDA BİLGİLENDİRDİ
Projeler hakkında bilgiler veren Çebi, 10 ilçede 16 istasyon ile 742 bin dekar alanda bağ tahmin ve erken uyarı istasyonu kurduklarını hatırlattı. 2015 yılında 3 milyon SMS ile çiftçileri bilgilendirdiklerini söyledi. Çebi, Zeytinde lisanslı depoculuk projesinin sürdürüldüğünü belirterek, “Mutlaka lisanslı depoculuğa geçilmesi lazım” diye konuştu. Doğru depo yüksek kazanç projesi kapsamında, Kırkağaç’ta  kavunun doğru depolanması konusunda projenin devam ettiğini söyledi.
HEDEF ORGANİK TARIMDA YÜZDE YÜZ ARTIŞ SAĞLAMAK
Çebi, konuşmasının devamında “Hedeflerimiz var, ve en önemlisi Manisa’da organik tarım alanlarında yüzde 100 artış sağlamak. Meyveciliği tamamen organik tarıma geçirerek, organik tarım yapmamız ve meyveciliğin önündeki girdaplardan da kurtulmamız gerekiyor. Tüm ürünlerde kalıntısız ve kaliteli ürün elde etmek hedeflerimiz arasında yer alıyor” diye konuştu.
ÜZÜM 460 MİLYON DOLAR ÜLKEYE DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLADI
Manisa’nın tarım ve tarıma dayalı sanayisi ile büyük bir güç olduğunu aktaran Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap da düzenlenen panelde yaptığı konuşmada “Türkiye’de her yıl 400 milyon doların üzerinde üzüm ihracatı gerçekleştiriyor. 2015 yılında 460 milyon dolar ülkeye döviz girdisi sağladık. 2015-16 ürünlerinden 131 bin ton üzüm ihracatı sağlamış bulunuyoruz” dedi.
YÜZDE 50’Sİ ORGANİK BAĞ
800 bin dönüm bağın  yüzde 50’sinin organik bağa dönüştürüldüğünü aktaran Özkasap, katma değeri yüksek ürünler için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini söyledi. Tarım bakanlığı ile yapılan görüşmeler ile ürünlerde kaliteyi yakalamaya çalşıtıklarını söyledi.
AB KRİTERLERİNE UYUYORUZ
Özkasap, “Manisa, Türkiye’de üretilen üzümün yüzde 93’ünü üretiyor ve yüzde 85’i ihracata gidiyor. Kişi başı üzüm tüketimi 250 gramlarda. Avrupa ülkelerinde tüketim 1 kilo 750 gramlara çıktı. Ticaret hacminin korunması ve geliştirilmesi için AB kriterleri üzerine pestisit gibi uygulamaları yıllardır yerine getirmekteyiz. Sektörün olumsuz şekilde ihracat pazarlamasını engellemek için önlemler her sene alınmaktadır. Borsa kapsamında mahalle ve köylere afişlerde bilgilendirme yapmaktayız. ” dedi.
TARIM ARAZİLERİ KORUNMALI
Mutlaka tarım alanlarının korunmasına dikkat çeken Ticaret borsası Başkanı Sadık Özkasap, dünya nüfusunda her yıl sürekli artış olduğunun altını çizdi. 9 milyarın üzerindeki nüfusa göre gıdanın öneminin artacağına dikkat çeken Özkasap,  “El birliği ile mutlak tarım arazilerine sahip çıkmamız gerekiyor. Türkiye’nin dünyada bir numara olacağına inancım sonsuzdur” dedi.
ORGANİK TARIMDAN BAŞKA ÇARE YOK
Vali Erdoğan Bektaş da konuşmasında organik tarıma dikkat çekerek, “Manisa’da yıllık 6 milyar lira getiri olana bir sektörden bahsediyoruz. Yapılabilecek her şey belli. Arazi varlığı, tapulaştırmanın olmaması, basınçlı su olmaması, işletme büyüklüğü, pazarlama sorunları, kalıntı sorunu ve organik tarım. Her şey dile getirildi. Yapıbilecek daha çok şey var. Manisa’da basınçlı su projesini başarmak zorundayız. Organik tarımdan başka çare yoktur. Alabileceğimiz en üstün verimi ve en yüksek katma değeri sağlamak için çalışmaların mutlaka yapılması gerekiyor” dedi.

 

 

 

 

Share
5427 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ