Madrid Gezilecek Yerler - Madrid Gezi Rehberi

Madrid gezilecek yerler ve gezi rehberi. Bir İspanya şehri olan Madrid; görkemli meydanları, müzeleri, cıvıl cıvıl sokaklarından yükselen flamenko ezgileri, Cervantes’in ünlü roman kahramanı Don Kişot’u, endülüs çingenelerinin dansı ve festivalleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Madrid Gezilecek Yerler - Madrid Gezi Rehberi
17 Kasım 2020 - 23:54
Madrid gezilecek yerler ve gezi rehberi. Bir İspanya şehri olan Madrid; görkemli meydanları, müzeleri, cıvıl cıvıl sokaklarından yükselen flamenko ezgileri, Cervantes’in ünlü roman kahramanı Don Kişot’u, endülüs çingenelerinin dansı ve festivalleriyle mutlaka görülmesi gereken bir yer. İşte size bu güzel şehirle ilgili birkaç öneri!
 

Madrid Gezilecek Yerler


Şehir, büyük meydanlarının yanı sıra kenarda köşede kalmış sokaklarıyla da görülmeye değer. Yürüyerek gezmek kuşkusuz daha keyifli ancak üşenenlere de iyi bir haberimiz var. Madrid, Londra’dan sonra Avrupa’nın en yaygın ve gelişmiş metro ağına sahip.

İspanya’nın merkezi kabul edilen nokta, Puerto del Sol’deki belediye binasının önünde. Bu noktada “kuruyemiş ağacından beslenen bronz ayı”yı göreceksiniz. Halkın inanışına göre bu heykelin önünde fotoğraf çektirirseniz bir gün tekrar Madrid’e dönersiniz!

Bir diğer turistik mekan Plaza Mayor meydanı. Bu meydan, eskiden büyük törenlerin, idamların gerçekleştirildiği yer. Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia, ünlü ressam Dali’nin resimlerinin, Picasso’nun ünlü Guernica tablosunun sergilendiği Madrid’in en önemli müzesi. Museo del Prado ise tüm dünyanın en büyük müzelerinden. Burada da başyapıtlardan oluşan birçok müze salonunu ziyaret edebilirsiniz.

Müzelerden sonra ünlü yönetmen Pedro Almadovar’ın bir zamanlar ikinci el ürünler satarak para kazandığı El Rastro Bitpazarı’nı gezmek ilginç bir deneyim olabilir. Burada antika ev eşyaları, eski kitaplar, resimler, giysiler ve daha birçok şey bulabilirsiniz.

Madrid sokakları her biri sanat eseri gibi görünen görkemli binalarla dolu. Kırmızı tuğla cepheli binaların keyfini çıkarırken Madridlilerin nefis kokulu bir kahveyle üzerine toz şeker dökerek yediği ‘churros’larla bir mola verebilirsiniz.

Madrid şüphesiz ki bir moda şehri. Salamonca’daki Barrio de Salamonca ve Calle Goya caddesi alışveriş için tercih edebileceğiniz başlıca yerler. Büyük mağazalar yerine butikleri seçmek isterseniz ise Serrano Street’e ya da Plaza de Colon’a gidebilirsiniz.

19. yy. Madrid’inin önemli kavşaklarından biri olan Plaza del Callao, sinemaları kafeleri ve butikleriyle mutlaka görülmesi gereken bir diğer yer. 3F olarak anılan flamenko, futbol ve fiesta İspanya kültürünün üç mihenk taşı. Flamenko bugün genellikle turistik bir gösteri olarak kabul görüyor ve daha çok akşam saatlerinde sergileniyor.

Toledo, Ortaçağ’dan kalma mimarisini korumuş, üç büyük dinin izlerini taşıyan önemli bir turizm noktası. Gezilecek bunca yer varken yemek yemeniz için de birkaç mekan önereceğiz elbette. Öncelikle şunu söyleyelim, Madrid’te yemek saatleriniz Türkiye’dekine uymayabilir. Nitekim bu şehir gece 23’ten sonra canlanıyor. Öğle yemeği genelde Tapas, Paella ya da Fabada. Salamanca’daki Urban Gallery ya da Marcado de la Paz hem şık hem de yerel lezzetleri barındıran mekanlar. Şehrin ufak meydanlarından Plaza Santa Ana da öğle yemeği için tercih edilebilir. Dilerseniz öğle yemeğini eski Madrid’te de yiyebilirsiniz. Bunun için Casa Botin veya Zalacain önerebileceğimiz restoranlar olacaktır.

Akşam yemeği için de birçok alternatifiniz var. Ricoletes Bulvarı’ndaki El Espejo, dekorasyonu, antik aynalarıyla ideal bir seçim olabilir. Şehrin en iyi restoran-barlarından Fortuny de akşam yemeği için güzel bir mekan. Tüm bu önerilerden sonra size söyleyeceğimiz tek bir şey kalıyor: Madrid de çok iyi vakit geçirmeniz dileğiyle!
Bu haber 410 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum