Kırşehir Gezilecek Yerler

Anadolu bozkırının ortasında kültür ve sanat merkezi özelliğine sahip olmasının yanında Ahilik felsefesinin doğup yayıldığı bir il olan Kırşehir ile ilgili bilgiler aktaracağız.

Kırşehir Gezilecek Yerler
10 Kasım 2020 - 22:50 - Güncelleme: 10 Kasım 2020 - 22:52
Anadolu bozkırının ortasında kültür ve sanat merkezi özelliğine sahip olmasının yanında Ahilik felsefesinin doğup yayıldığı bir il olan Kırşehir ile ilgili bilgiler aktaracağız.


Kırşehir Nerededir

Kırşehir, Türkiye’de İç Anadolu Bölgesinde yer alan doğu ve güneydoğusunda Nevşehir, güneyinde Aksaray, kuzeybatısında Kırıkkale, kuzeydoğu ve doğusunda Yozgat ve son olarak batısında Ankara illeri ile çevrili bir ilimizdir.


Kırşehir İsmi Nereden Gelmektedir

Kırşehir tarihi genel olarak Hititler ile anılsa da o dönem de adının ne olduğu konusunda tam bir bilgi bulunamamaktadır. Türkler zamanında ise uçsuz bucaksız kırın ortasında yükselen bu güzel ve kadim ilimize Türkler hak ettiği ismi yani ‘’Kır Şehir’’ismini vermişlerdir. Kır şehir ismi zamanla ve dilden dile bugünkü ismi olan Kırşehir ismini almıştır.


Kırşehir İklimi ve Kırşehir’e Ne Zaman Gidilir

Kırşehir, bozkırların ortasında yer aldığı için haliyle iklimi de sert geçmektedir. Kırşehir, kışları soğuk ve kar yağışlı yazları ise sıcak ve genellikle kurak geçmektedir. İklim koşulları sebebiyle özellikle bahar aylarında Kırşehir’e gitmek daha uygun gözükmektedir.


Kırşehir Tarihi ve Doğal Güzellikleri

Kayseri ile Nevşehir ile birlikte Kapadokya Bölgesi’nin kuzeyinde bulunan Kırşehir, Güzel Atlar Ülkesi olarak da anılan turizm cennetimiz Kapadokya’nın giriş kapısı konumunda bulunmaktadır. Özellikle bahar aylarında turist akımına uğrayan Kırşehir, artan turist sayısının katkısıyla hem kalitesi hem de çeşitliliğiyle artan otel seçenekleriyle Kırşehir İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelmiştir.
Kırşehir tarihi, kaplıcaları, bu topraklarda yetişen ve Türkiye’nin tarihsel ve kültürel dokusunu oluşturan birçok halk ozanı, aşığı, yazarı ve adı Kırşehir ile özdeşleşen Hacı Bektaş Velisi ile Türkiye turizmininin gözbebeklerinden biri sayılmaktadır.

Geçmiş ile günümüz arasında pek çok uygarlığı içinde konuk etmiş olan Kırşehir, inanılmaz zengin kültürel mirasa sahiptir. Kırşehir’in tarihi camileri, medreseleri, türbeleri, kiliseleri, kervansarayları, kümbetleri, kaleleri, höyükleri, yer altı şehirleri ve termal kaplıcaları ile Anadolu’nun göbeğinde tam anlamıyla cazibe merkezi durumundadır.

Ahi Evran, Hacı Bektaşı Veli, Caca Bey, Aşıkpaşa ve Ahmed-i Gülşehri bu topraklarda yetişmiş ve dönemine damga vurmuş zatlar Kırşehir’i geçmişten günümüze taşımışlardır.


Kırşehir Gezilecek Yerler Hakkında Bilgiler

Her tarafı tarih ve kültür kokan Kırşehir gezmeyi sevenler için müthiş imkanlar sunmaktadır. Gelin beraber Kırşehir’de tarihi bir gezintiye çıkalım.


Mucur Yeraltı Şehri

Mucur yeraltı şehri milattan sonra 3 ile 4. Yüzyılda kurulmuş olan yer altı şehri Kırşehir ilçesine bağlı Mucur ilçesinde yer almaktadır. Roma döneminde Hıristiyan halkın savaş, baskın ve zulümlerden kurtulmak amacıyla bu yer altı şehrinin yapıldığı bilinmektedir. Yumuşak kayalara oyularak yapılan yeraltı şehri yerden yaklaşık olarak 7-8 metre derinliktedir.42 odaya sahip olan Mucur yer altı şehrinde bir odadan diğer odaya geçmek için yapılan ve ancak insanların eğilerek ilerleyebileceği dehlizler, küçük ahırlar, ibadet yerleri, saldırı ve korunma amaçlı yapıldığı düşünülen kapak taşları, yerüstüne açılan havalandırma ve duman bacaları yer almaktadır.


Kırşehir Ulaşım – Kırşehir Nasıl Gidilir

Başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilinden Kırşehir’e otobüs ile ulaşmak mümkündür. Henüz bir havaalanı olmamakla birlikte yakın çevre illerde bulunan havaalanları sayesinde Kırşehir’e havayolu ile de ulaşılabilmektedir. Nevşehir Tuzköy Havalimanı Kırşehir’e yakın olması sebebiyle tercih edilebilir. Tuzköy Havalanı ile Kırşehir arası yaklaşık olarak 80 km mesafededir. Bir diğer seçenek ise Ankara Esenboğa Havalimanı olabilir. Esenboğadan Kırşehir’e yaklaşık 3 saatlik bir yolculuk ile de ulaşılabilmektedir.
Bu haber 616 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum