İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İkinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İkinci el araba alınırken bu hususlara dikkat edilmezse sonradan ciddi masrafalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Araç alırken kesinlikle bilinçli olunması gerekir.

İkinci El Araç Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
16 Kasım 2020 - 23:53
İkinci el araç alımında dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. İkinci el araba alınırken bu hususlara dikkat edilmezse sonradan ciddi masrafalar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Araç alırken kesinlikle bilinçli olunması gerekir.

Aracın Piyasa Değerini İyi Araştırın

İnternetten veya galerilerde araç ararken bir tane araba gözünüze. Aracın hiçbir sorunu olmadığını öğrendiniz ve direkt satın almak istiyorsunuz. Böyle durumlar ile araç alırsanız, zarar yapmış olabilirsiniz. Çoğu insan alacağı arabanın piyasa değerinden haberdar olur ancak birçok insan da araştırmadan direkt almak istemez. Böyle insanlara piyasadan daha fazla fiyatla araç satmak kolay olacaktır. Bu duruma düşmeden önce alacağınız aracın piyasa değerini iyice araştırmalısınız. Aracınızın ortalama fiyatını öğrendikten sonra daha güvenli bir şekilde ticaret yapabilirsiniz.

Aracı Test Etmek İçin Test Sürüşüne Çıkın

Araç satın alırken test sürüşünü mutlaka yapın. Aracın tamamen size göre olup olmadığında da haberdar olursunuz. Araç içerisindeki fonksiyonları kontrol edin. Koltuk ısıtma, müzik çalar gibi özelliklerin çalışıp çalışmadığına bakın. Böyle özellikler çalışmıyorsa size sonradan masraf çıkaracaktır. Satın alma sırasında öğrenirseniz ücreti düşebilirsiniz.

Mutlaka Bir Ekspertize Götürün

Aracınızı ekspertize götürdüğünüzde var olan tüm sorunları size gösterecektir. Ben araç sahibine güveniyorum gibi düşüncelere kapılmayın. Araçlarda yüksek masraflı ciddi sorunlar olabiliyor. Bunlar şu an işin kendisini göstermese de ileride ciddi sorunlar ile görülebiliyor. Böyle sorunların araçta varlığını öğrenmek için ekspertize götürmeniz yeterli olacaktır.

Aracı Plaka Kaydından Sorgulayın

Araçların trafikte oluşan kazaları, trafik borçları gibi sorunlar resmi kayıt altına alınmaktadır. Alacağınız aracınızı plaka numarası ile sorgulamanız sizin için iyi olacaktır. Bunu SMS ve İnternet ile yapmanız mümkün. Bu sorgulama sonucunda aracın varsa trafik borçları ve daha önceki hasar durumu gözükecektir. Bu durumlara bakarak satın alıp almama kararını verirsiniz. Sonuçta yüksek hasarlı araçlar, pekte sağlıklı olmamaktadır.

İşten Anlayan Bir Ustayla Aracı Kontrol Edin

Bazı araçlardaki sorunlar ekspertizde görünmemektedir. Bunu öğrenmenin en etkili yöntemi, otomobil ustası ile aracı kontrol etmektir. Araçta bulunan gizli arızaların bulunması, sizi maddi hasardan kurtaracaktır. Bununda iki yöntemi vardır ekspertize gitmek ardından bir otomobil ustasına göstermektir.

Bu haber 404 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum