logo

reklam
23 Eylül 2018

Hayaldi gerçek oluyor

Manisa’da katma değeri en yüksek ürün olan üzümde yılda ikinci kez hasat yapma konusunda başlatılan çalışmalar meyvesini veriyor. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen Ar-Ge çalışması kapsamında, kapalı sistem serada yapılan bağcılık denemelerinin sonuçlarına göre, bir bağdan yılda 2 kez üzüm hasadı yapmak hayali gerçek olacak.

Manisa’nın katma değeri yüksek en önemli tarım ürünü üzümde güzel gelişmeler yaşanıyor. Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü’nün kapalı sistem seralarında yapılan Ar-Ge çalışmaları nihayet sonuç verdi. Yapılan çalışmalarla aynı bağdan yılda iki kez verim alına bilinecek.

Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Akay Ünal,  Hayata geçirilen bu sistemin üreticiye bir çok avantaj sağladığına dikkati çekerek, su ve gübrede tasarrufun yanında üzümde kasım ve aralık ile nisan ve mayıs aylarında hasat yapmayı hedeflediklerini, yaz mevsimindeki üzüm sezonunun dışında sonbaharda ve ilkbaharda piyasaya üzüm vererek, üreticiye katma değer sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Ünal, bir dekar üzüm bağında ortalama 5-6 ton civarında üzüm toplandığına işaret ederek, “Tek sezonda 5-6 ton hasadı, iki hasatta 8-9 tona çıkartmak istiyoruz. Yılda iki defa hasat yapmak hem ihracata hem de üreticinin gelirine ciddi katkı sağlayacak. Bağdan meyve alınmadığı dönemlerde farklı çeşitte ürün piyasaya arz etmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede hem üreticilerimize kazandırmak hem de ürünün piyasada olmadığı zamanlarda piyasaya ürün vermek  istiyoruz.” diye konuştu. Buket Uşaklı

Share
275 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ