logo

reklam

Gülçin HAZIR yazdı… “ÜCRETLİ POŞETLİ HAYAT HOŞGELDİN”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

Yeni yılın ilk yazısını kaleme alırken güncel bir konu olan marketlerde ücretli poşet olayına şöyle bir göz atmak istedim.

Malumunuz üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetleri market alışverişlerinde 25 kuruş ücret alınacağı açıklandı.

Yeni yılın ilk alışverişi için markete gittiğimde daha önceki alışverişlerden farklı olarak market çalışanları, bugün “Poşet ister misiniz?” diye sorarak kasada karşıladı beni.

Öncelik olarak bu uygulamayı çevre kirliliği açısından ele alırsak 25 kuruşluk bir bedel ödeyerek temin edilen poşetlere vatandaşların talebi tabi ki azalacak ve çevreye atılımda önemli bir azalışın olması kaçınılmaz olacaktır. Peki sizce de öyle mi? Marketlerde poşetlere 25 kuruş bedel ödediğimizde çevre kirliliği yapmayacak mı? Çünkü para ödense de kaçınılmaz son çevre kirliliği.

Bir düşünün! Yaşadığımız ülke nüfusunu göz önüne alırsak bir günde binlerce poşet satılacak ve toplamda da hatırı sayılır bir  kazanç ortaya çıkacak. E bu da haliyle marketleri ambalaj masrafından kurtarıp bir de üstüne vatandaşın parasıyla poşetin üzerinde bedavadan reklamını yaparak market hanesine hatırı sayılır bir birikime neden olacağı da kaçınılmaz sonuç olacaktır.

Hal böyleyken poşet kullanımını azaltmak için bu düzenleme yapılıyor olsa idi, file ya da bez çantalar seçenek olarak sunulması gerekmez miydi?

Bence plastik poşetleri paralı hale getireceğimize  biyobozunur biyoplastikten (çevrede kısa sürede yok olan) üretilecek poşetler ile ilgili çalışmalar yapılıp, plastikten üretilen poşetlerin yerini almaları sağlanırsa, çevreye de verdiğimiz zararı ortadan kaldırmış oluruz. Ayrıca bir önemli konuda bu çalışmalar ve dönüşüm yapılana kadar marketlerde 25 kuruş bedel karşılığı satılan poşetler, satın alınan markete fişiyle beraber ibraz edilince geri alınıp poşet bedeli iade edildiğinde, çevreye hiç uğramadan geri dönüşüme hızlıca geçiş yapacağından çevremize önemli bir katkı yapacağı kuşkusuz olacaktır.

Ayrıca bir başka konu da parasını bizlerin verdiği poşetlerin üzerinde market ismi ve logosunun da olması ne kadar doğru? Değerlendirmesi size kalmış.

Aslında hayatımızda gerçekten plastik poşetin hem ülke ekonomisine hem çevreye hem insanlara zararı var hiç kuşkusuz. Bunun yanında bu olumsuzlukları gidermenin yolu, bireysel olarak fileli ve biz torbalı yaşama dönüş yaparsak hem çevre kirliliğine hem de ülke ekonomisine önemli bir katkımız olacaktır. Ne dersiniz?

Share
66 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “TÜRKÜ BAHÇESİ”

  23 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Türkülerin içindeyim, bir yanımda ağıtlar, analar ağlayarak ağıt yakıyorlar.  Diğer yanımda umut, Aşık Veysel ne diyor: Türk’üz, türkü çağırırız Kalem vermemişler elime Diyeceklerimi türkülerde demişim.” Bu gece ben de “diyeceklerimi türkülerle” diyorum. Sıcacık soba üzerinde demlenen çayı içerken, bir yandan da türkü bahçesinde dolaşıyorum. Durağım Erzurum. Ne çok severim Erzurum’un şu türküsünü: “ Dün gece yar hanesinde yastığım bir taş idi./ Altı çamur, üstü yağmur yine gönlüm ho...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “RİZE”

  22 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                  Rize İli, Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda yer alır. Batısında Trabzon, güneyde Bayburt-Erzurum, doğusunda Artvin, güneybatısında Bayburt, Güneyinde Erzurum illeri yer alır. İlin sınırları içinde yer alan dağlar, sahilden itibaren yükselir. 80 km uzunluğunda olan kıyı şeridinde… Karadeniz’e akan akarsuların çokluğuyla engebeli bir araziye sahiptir. Yüksek dağlık alanlarda granit, andezit ve bazalt kütleleri her yerde görülmektedir. Yörede az da olsa alüvyonlara rastla...
 • Gülçin HAZIR yazdı… “ZÜBEYDE HANIM’IN ANISINA”

  20 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              Sizlere bir ulusun kaderini değiştiren eşsiz lider ve tüm dünyanın hayranlık duyduğu yeni bir dünya tarihinin yazılmasını sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bizlere armağan eden bu büyük Türk kadını ve anası olan Zübeyde hanımdan bahsetmek istiyorum. Zübeyde Hanım 1857 yılında Selanik yakınlarındaki Lankaza’da doğdu. Çocukluğu ve gençlik yılları burada geçmiştir. Aslen Konya Karamandan Selanik’e göç eden Yörük Türkmenlerindendir. Zübeyde Hanım oldukça zeki bir kadındı. Dönemindeki pe...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “GEÇMİŞ ZAMAN OLUR Kİ…”

  17 Ocak 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Pera palas zamanın ünlü otellerinden dir. Ünlü isimlerden Greta GARBO Şuh kahkahalarını dört bir yana savururken aslında, ülkenin içinde bulunduğu hazin durumu anlatmaya çalışıyordu. İşgal kuvvetleri İstanbul a yerleşmiş , küstah ve mağrur konumda ,  ülkemin insanlarını  aşağılıyor ve , artık bizim sözümüz geçer ve bizim emrimiz altındasınız edaları içine girmişlerdi . İşte böyle bir günde İngiliz işgal kuvvetleri komutanı General Harrington , pera palas ta içkisini yudumluyor ve kadehini KOSTANTİNİYE şere...