logo

reklam

Gülçin HAZIR yazdı… “ÜCRETLİ POŞETLİ HAYAT HOŞGELDİN”


admin
bilgi@manisahabergazetesi.com.tr

 

 

 

 

 

Yeni yılın ilk yazısını kaleme alırken güncel bir konu olan marketlerde ücretli poşet olayına şöyle bir göz atmak istedim.

Malumunuz üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren plastik alışveriş poşetleri market alışverişlerinde 25 kuruş ücret alınacağı açıklandı.

Yeni yılın ilk alışverişi için markete gittiğimde daha önceki alışverişlerden farklı olarak market çalışanları, bugün “Poşet ister misiniz?” diye sorarak kasada karşıladı beni.

Öncelik olarak bu uygulamayı çevre kirliliği açısından ele alırsak 25 kuruşluk bir bedel ödeyerek temin edilen poşetlere vatandaşların talebi tabi ki azalacak ve çevreye atılımda önemli bir azalışın olması kaçınılmaz olacaktır. Peki sizce de öyle mi? Marketlerde poşetlere 25 kuruş bedel ödediğimizde çevre kirliliği yapmayacak mı? Çünkü para ödense de kaçınılmaz son çevre kirliliği.

Bir düşünün! Yaşadığımız ülke nüfusunu göz önüne alırsak bir günde binlerce poşet satılacak ve toplamda da hatırı sayılır bir  kazanç ortaya çıkacak. E bu da haliyle marketleri ambalaj masrafından kurtarıp bir de üstüne vatandaşın parasıyla poşetin üzerinde bedavadan reklamını yaparak market hanesine hatırı sayılır bir birikime neden olacağı da kaçınılmaz sonuç olacaktır.

Hal böyleyken poşet kullanımını azaltmak için bu düzenleme yapılıyor olsa idi, file ya da bez çantalar seçenek olarak sunulması gerekmez miydi?

Bence plastik poşetleri paralı hale getireceğimize  biyobozunur biyoplastikten (çevrede kısa sürede yok olan) üretilecek poşetler ile ilgili çalışmalar yapılıp, plastikten üretilen poşetlerin yerini almaları sağlanırsa, çevreye de verdiğimiz zararı ortadan kaldırmış oluruz. Ayrıca bir önemli konuda bu çalışmalar ve dönüşüm yapılana kadar marketlerde 25 kuruş bedel karşılığı satılan poşetler, satın alınan markete fişiyle beraber ibraz edilince geri alınıp poşet bedeli iade edildiğinde, çevreye hiç uğramadan geri dönüşüme hızlıca geçiş yapacağından çevremize önemli bir katkı yapacağı kuşkusuz olacaktır.

Ayrıca bir başka konu da parasını bizlerin verdiği poşetlerin üzerinde market ismi ve logosunun da olması ne kadar doğru? Değerlendirmesi size kalmış.

Aslında hayatımızda gerçekten plastik poşetin hem ülke ekonomisine hem çevreye hem insanlara zararı var hiç kuşkusuz. Bunun yanında bu olumsuzlukları gidermenin yolu, bireysel olarak fileli ve biz torbalı yaşama dönüş yaparsak hem çevre kirliliğine hem de ülke ekonomisine önemli bir katkımız olacaktır. Ne dersiniz?

Share
134 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Gülçin HAZIR yazdı… “+1 FARKLA BİZ AYNIYIZ”

  24 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Siz değerli okurlarım merhaba, bugün sizlere önemli bir farkındalık günü olan 21 Mart Down Sendromlularla ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. 21 Martta yurdumuzun birçok yerinde yapılan etkinliklerde down sendromu hakkında toplumsal farkındalık yaratmak, down sendromlu bireylerin ayrımcılık ve ön yargıya maruz kalmasını önlemek, erken ve sürekli eğitim önemine dikkat çekmek amaçlanmaktadır. Peki nedir bu down sendromu? Birleşmiş Milletlerin 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü ol...
 • Taner GÜZEY yazdı… “TANER GÜZEY İLE KODA SERÜVENİ”

  24 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Kırmızı gülün alı var Hergün yeri var Bugün benim efkarım var Ah bu gönül arzu eder seni Dağlar dağlar viran dağlar Yüzüm güler kalbim ağlar Mayadağ’dan kalkan kazlar Al duvaklı beyaz kızlar Vardar ovası Vardar ovası Kazanamadım sıla parası Üç ayrı Rumeli türküsünün potpurisi ile yazıma başlıyorum. Ancak şaşırmışlık ve hayretler içerisinde yazıyorum. Sizce moda bu mu? Yoksa dilim varmıyor saçını başını yolan bir toplum mu? Bu işin buraya varaca...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “HAFSA SULTAN”

  22 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                Renklerin solgun olduğu mevsim. Yazdan kalma bir gün. Spil’in dorukları gizemli bir hareketlilik içinde. Bulutlar rüzgarla dost. Bugün Hafsa Sultan’ı araştırmak için yollara düşüyorum. Sultan yedi düveli tutsak edip de bir çıbana tutsak düşen, yavuz Sultan Selim’in karısı, kanuni’nin de annesi. Spil göğe uzanan başıyla Hafsa Sultan’a barınak olmuş. Doğa baharda renk değiştirirken, kentin yaşamında bir bayram kültürü olmuş. Mesir Bayramı, Sultan  Camii, Hafsa Ana’yla tümleşmi...
 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “TEKEL BİNASI”

  18 Mart 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Manisa’daki Cumhuriyet dönemine ait kamu yapılarından İstasyon Binası ve Hükümet Konağı’nın ardından bugünkü yazımın konusu Manisa Tekel Binası’dır. Cumhuriyetin ilk yıllarına (1926) tarihlenen yapı, Utku Mahallesi’nde sevgi yolu denilen yol üzerindeki meydanda bulunur. Eski Tekel Binası günümüzde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak işlevini sürdürür. İki katlı inşa edilen yapının güney doğu cephesi pahlanmış ve yapıya giriş buradan sağlanmıştır. Meydana bakan girişin üzerinde balkon yer alır. P...