Kpss Matematik Soru Dağılımı

Kpss matematik soru dağılımı her sene farklı biçimde karşımıza çıkıyor.  Kpss matematik konuları arasında ilk olarak temel kavramlar ve çözümleme yer alıyor. Bununla beraber bölme ve bölünebilme kuralları da bulunan içerikler arasındaki yerini korumaktadır. Aynı zamanda asal çarpanlara ayırma, ebob ve ekok, basit eşitsizlikler, mutlak değer gibi konular bulunuyor.

Kpss matematik konuları içerisinde köklü ve üslü sayılar da her sene olduğu gibi mevcuttur. Temel kavramlardan 1 adet soru gelirken sayılar konusundan 3 soru gelebiliyor. Aynı zamanda rasyonel ve ondalıklı sayılarda da her sene 2 soru geldiği görülmüştür. Bununla beraber mutlak değer ve üslü sayılar konusunda son sene 1 soru gelmiştir.

Kpss Matematik Konularının Dağılımı Nasıldır?

Birçok kpss adayının merak ettiği kpss matematik konularının dağılımı farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Diğer yıllardan farkı olmaksızın karışım ve yaş problemlerinin yanında sayı problemleri de bulunuyor. Aynı zamanda oran ve orantı konusu, çarpanlara ayırma gibi pek çok konu yer almaktadır.

Faktöriyel alanında son yıllarda 1 adet soru bile gelmemiştir. Ancak kümeler konusundan her sene 1 ya da 2 adet soru beklenmektedir. Konuların arasında permütasyon ve kombinasyon varken aynı zamanda işlem konusu da vardır. Ancak işlem konusunda son yıllarda soru sayısı eskisine oranla epey azalmıştır.

Kpss Matematik Soru Dağılımı
Kpss Matematik Soru Dağılımı

Kpss Matematik Konuları Nelerdir?

Kpss matematik konuları herkesin bildiği gibi ilk olarak temel kavramlar ve sayılar gibi  konulardan oluşmaktadır. Bu konuların ağırlıklı olduğu kpss matematik, çalışınca o kadar da zor gelmeyecektir. Ancak yorum da gerektiren bu konuların defalarca kez tekrarı ve soru çözümü gerekmektedir.

Fonksiyonlar kısmında son yıllarda 1 ya da 2 soru geldiği görülürken grafik problemlerinden fazla soru gelmiştir. Grafik sorularının bu kadar fazla olmasının nedeni analiz ve görsel zeka istemeleridir. Aynı zamanda hareket problemlerinden de her sene soru geldiği ve en önemli konu olduğu söylenmektedir. Problemler konusu içinde yer alan yüzde ve kar zarar problemlerinden de 2-3 soru gelir. Bunlara ağırlıklı çalıştığınızda matematik alanında iyi derece yapmanız muhtemel olacaktır.

Yorum yapın