Evden Çalışırken Sağlıklı Kalmanın Yolları

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını, iş ve özel hayatımızda yeni bir sayfa açtı. Evden çalışmak birçok şirket için uzun zamandır bir seçenek olsa da salgın öncesinde yaygın olarak kullanılmıyordu.

Evden Çalışırken Sağlıklı Kalmanın Yolları
04 Kasım 2020 - 23:28
Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgını, iş ve özel hayatımızda yeni bir sayfa açtı. Evden çalışmak birçok şirket için uzun zamandır bir seçenek olsa da salgın öncesinde yaygın olarak kullanılmıyordu.

Ancak artık tüm toplantıları yapmak, telefonu kapatmak ve eskisi gibi evde vakit geçirmek için web konferans sistemini kullanıyoruz. Pratik olmanın yanı sıra, evde çalışmanın birçok zorluğu vardır. Sürekli sağlıklı beslenme bunlardan biridir. Bu zordur, ancak imkansız değildir.

Her Gün Düzenli Beslen

Herkesin vücut işlevleri farklıdır, bu nedenle bir emri uygulamak yanlıştır. Vücudunuz için neyin daha iyi olduğunu en iyi siz bilirsiniz. Örneğin günde üç öğün yemek yiyebilirsiniz; günde 2 öğün. Ya da aralıklı oruç tutarak güne kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Bunu her gün aynı saatte yaptığınız sürece, tok olsanız bile vücudunuz ani yemek yeme sinyali vermeyecektir.

Öğünlerini Önceden Belirle

Evden çalışmanın en önemli yan etkilerinden birinin mesai saatlerinin artması olduğunu düşünüyorum. Yol ve güney gibi kavramlar etkisini yitirdiğinde, iş ve ev ödevi kaçınılmaz olarak karışır. Bu nedenle akşam yemeğinde nöbetçi olabilirsiniz. Ya da öğle yemeği toplantılar arasında hala pişiyor olabilir. Bu durumda atıştırmalık kaçınılmazdır.

Bu olasılıkları en aza indirmenin kilit noktası, eski düzeni evinizde tutmaya çalışmak ve buna bağlı kalmaktır. Yani sabah toplantılarından 1 saat önce kalkıp sabah veya bir önceki akşam kahvaltı edip tekrar öğle / akşam yemeği hazırlamaya değer. Örneğin, sabahları dondurucudan bir malzemeyi çıkarıp buzunu çözmek veya bir defada birkaç gün yıkayıp pişirmek, yiyecek hazırlamada size zaman kazandıracaktır.

İyi Bir Uykuya Hazırlan

Uykusuzluk, iştahımızı artıran ve istemeden bizi karbonhidratlara çeviren en önemli faktörlerden biridir. Bu türden kaçamakları en aza indirmek aynı zamanda iyi uyumakla da ilgilidir. Yatmadan bir saat önce TV telefonunuz gibi uyaranlardan uzaklaşmak ve gece yarısından önce yatmak, melatonin hormonunun salınımını destekleyerek daha kolay uykuya dalmanıza yardımcı olacaktır.

Sporsuz Olmaz

Günümüzde sosyal medya platformlarında birçok ücretsiz canlı spor yayını var. Tüm salgın sürecine sağ taraftan bakarsak bu gerçekten büyük bir şans ve muhtemelen bir daha bu tarz bir dönem yaşamamız bir daha mümkün olmayacak. Belki de uzun süredir merak ettiğiniz bir egzersize başlamanın zamanı gelmiştir, hatta çevrimiçi ortamda bile!

Metabolizmayı hızlandırmanın ve stresi azaltmanın yanı sıra spor yapmak; Aynı zamanda daha akıllıca diyet seçimleri yapmanızı da teşvik edecektir.

Susuz Kalma

Su içmeyi unutmak bu sefer sıkça karşılaştığımız durumlardan biridir. Bununla birlikte, içme suyu virüsleri önlemede ve kilo kontrolünde önemli bir rol oynar. Beslenme uzmanları ve doktorlar uzun zamandır bu sorunu vurguladılar, yani ani bir atıştırmalık kaçamağından önce bir bardak su içmek irademizi güçlendirebilir.

 
Bu haber 118 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum