En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

Kullanmış olduğunuz modemin bulunduğunuz yere uzaklığı, kullanıldığı alandaki konumu, kullanılan alanlardaki duvar sayısı ve oda sayısı gibi birçok kriter sinyal kalitesi üzerinde doğrudan etkili olmaktadır.

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?
21 Kasım 2020 - 22:48
Kullanmış olduğunuz modemin bulunduğunuz yere uzaklığı, kullanıldığı alandaki konumu, kullanılan alanlardaki duvar sayısı ve oda sayısı gibi birçok kriter sinyal kalitesi üzerinde doğrudan etkili olmaktadır. 

Bu yüzden wi-fi ayarı yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok kriter bulunmaktadır. Aynı zamanda teknik olarak yapılması gereken bazı işlemlerde bulunmaktadır.  Eğer modemi evinizde kullanıyorsanız evinizin bir köşesinde bulunması yerine orta kısımlarda yer alması daha iyi bir seçenek olacaktır. Ayrıca modem civarında sinyal kesmeye yol açacak veya olumsuz etkide bulunacak cisimlerin olmaması da gerekmektedir. Ev içerisinde kullandığınız kapıların açılıp kapanma yönü bile wi-fi ayarları üzerinde etkili olabilmektedir.

 

En İyi Wifi Ayarı 


Kablosuz olarak cihazlarınız ile bir modem üzerinden internete bağlanmayı sağlayan wi-fi özelliği, günümüzde hemen hemen her evde kullanılmaktadır. Kablosuz bağlantıda en iyi verimi sağlamak için en iyi wi-fi ayarı nasıl yapılır adlı bu yazımız sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Günlük hayatımız sırasında kablolu bağlantıların azalması ve daha az tercih edilmesi nedeniyle kablosuz internet bağlantısı imkanı sağlayan modemleri kullanımı daha yaygın bir biçimde gerçekleşmektedir. 

Wi-fi ayarlarını yapmak için  modemin arkasında veya altında yer alan ip adresinin tarayıcıya yazılması gerekmektedir. İnternet protokol adresi mânâsına gelen ip adresini tarayıcı yazdıktan sonra kullanıcı adı ve şifre bölümüne, modemde yer alan bilgileri sırayla yazın. Daha sonra wi-fi yani kablosuz ağ seçeneğine tıklayarak, wi-fi adını belirleyebilirsiniz.  ‘’SSID gizle’’ seçeneğini pasif oalrak bıraktıktan sonra,  kanal bant genişliği bölümünden 5 GHz  olan modemlerde 20/40 MHz seçeneğini seçin. Modeminizin 2.5 GHz olması halinde en iyi verimi alabilmek için 20 MHz seçeneği seçilmelidir.

 

En İyi Wifi Ayarını Yapmak


En çok dikkat etmeniz gereken husus kanal seçim bölümüdür. En iyi wi-fi ayarı yapmak için, size uygun kanalı seçmeniz gerekmektedir. Çevrenizde bulunan kablosuz ağlar tarafından kullanılan  kanalları görüntüleyerek kullanılmayan ve boşta olan bir kanal seçmelisiniz. Bu konuda sizlere yardımcı olacak bazı programlar da bulunmaktadır.

Bu programları indirerek yüklemeniz halinde faydasını görebilirsiniz. Bunun dışında kimlik doğrulama yaparak WPA2 seçeneği ya da WPA şifrelemesi üzerinden AES seçeneği seçilmelidir. En iyi wi-fi ayarını yapmak için anlatmış olduğunuz adımları uygulamanız yeterli olacaktır. 

Bu haber 306 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum