Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?

Diş eti iltihabına ne iyi gelir? Herhangi bir cerrahi müdahale sonucu veya diş kökü çürümesi nedeniyle diş eti iltihabı olabilir

Diş Eti İltihabına Ne İyi Gelir?
30 Ekim 2020 - 04:40 - Güncelleme: 03 Kasım 2020 - 00:11
Diş eti iltihabına ne iyi gelir? Herhangi bir cerrahi müdahale sonucu veya diş kökü çürümesi nedeniyle diş eti iltihabı olabilir. Peki, diş eti iltihabına ne iyi gelir, nasıl geçer, bitkisel yöntemler nelerdir kısaca anlatacağız.

Diş kökünde çürüme meydana geldiğinde bakteriler sinir, bağ dokusu ve damarları etkiler ve tahriş eder. Bu durumda kişide zonklama tarzında ağrı meydana gelir ve müdahale edilmesi gereken bir durum ortaya çıkar. Diğer taraftan diş çektirdiğinizde de apse yapma ihtimali olabilir. Açık yaradan içeri giren bakteriler iltihabik bir durum oluşturur. Peki, diş eti iltihabı olduğunda neler yapmanız gerekir?

Diş Eti İltihabına Neler Yapılabilir? İltihap oluştuğunda doktora başvurup muayene olmak en uygun olan yöntemdir. Çünkü iltihap çok yayıldıysa apse boşaltma tekniği ile müdahalede bulunup iltihabı tamamen boşaltıp etin içini yıkayarak içine antibiyotik bırakacak ve bunun üzerine size antibiyotik tedavisi başlayacaktır. Bir kutu antibiyotiği bitirdiğinizde diş eti iltihabından kurtulacaksınız. İkinci yöntem ise bitkisel tedavi yöntemi olup %100 zararsız bir yöntemdir ve antibiyotik tedavisinin yanında bile uygulanabilir. Şimdi aşağıda diş eti iltihabına karşı kullanabileceğiniz bitkisel çözümlerden bahsedeceğiz. Zerdeçal Ödem atıcı ve iltihap giderici özelliği ile en etkili bitkisel yöntemlerden biridir. Zerdeçal tozunu bir miktar su ile karıştırın ve parmağınızla bu karışımı iltihaplı diş etinizin üzerine sürün. 3-4 dakika bekledikten sonra ılık su ile ağzınızı durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı günde 2-3 defa yapın ve iltihap tamamen bitene kadar devam edin.

Alo Vera Diş eti iltihabına iyi gelen bitkisel yöntemlerden en önemlilerinden biri de Alo Vera bitkisidir. Alo Vera bitkisinin bir yaprağını ortadan kesin ve içinden çıkan yeli parmağınızla iltihaplı diş etinin üzerine masaj yaparak yedirin. 5 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Bu işlemi günde 2 defa sabah ve akşam tekrarlayın. Bir süre sonra iltihap dağolacaktır. Dağılana kadar devam edin.

Karanfil Karanfil iltihap giderici ve antioksidan özellikte olan oldukça faydalı bir bitkidir. Bit adet karanfili iltihaplı diş etinin olduğu dişinizle çiğneyin ve bir süre sonra çıkarabilirsiniz. Karanfil yağı daha etkili olacaktır. Karanfil yağını iltihaplı bölgeye damlatın ve bir süre beklettikten sonra ılık suyla ağzınızı çalkalayarak durulayabilirsiniz. Karbonat Bir çay kaşığı kadar karanfili bir fincan kadar suyun içinde iyice karıştırın ve çözeltiden bir yudum ağzınıza alarak ağzınızı çalkalayın. Bunu peş peşe birkaç defa tekrarladıktan sonra ağzınızda oluşan kötü tattan kurtulmak için ılık suyla çalkalayabilirsiniz.

Elma Sirkesi Diş eti iltihabına ne iyi gelir diye araştıranlar için tavsiye edebileceğimiz diğer bitki de elma sirkesidir. Elma sirkesi iltihap dağıtıcı ve dezenfekte edici özelliğe sahiptir. Bir yudum elma sirkesini ağzınıza alıp bir miktar çalkaladıktan sonra tükürün. Bu uygulamayı ard arda birkaç defa yapın. Günde 3 defa uygulayarak iltihaptan kurtulana kadar birkaç gün devam edebilirsiniz.
Bu haber 5095 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum