logo

reklam
25 Mart 2019

Bakan Pakdemirli: “Zeytinde hedef birinci lig”

Akhisar Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Akhisarlı çiftçi, üretici ve sanayicilerle bir araya geldi. Üreticinin sorunları ve beklentileri üzerine gerçekleşen toplantıda konuşan Pakdemirli, Akhisar kendi başına Türkiye’deki 81 ilden daha fazla hasılasıyla bir tarım kenti olduğunu kanıtladığını söyledi.

Kendisinin de çiftçi aileden gelen biri olarak sorunları çok yakından bildiğini ifade eden Pakdemirli, zeytin üretiminde modern yöntemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. Tarımsal desteklemeleri 8 katına çıkarıp Türkiye geneli 16.1 milyar lira seviyesine ulaştıklarını ancak bunun yeterli olmadığını belirten Pakdemirli “Akhisar bir zeytin şehri ve zeytin aşığı biri olarak söylüyorum, artık bodur ağaçlara geçmemiz, zeytini makinalarla toplamamız lazım. Türkiye’nin büyük bir potansiyelimiz var, daha fazla dikim ve daha fazla ürünle zeytin üretiminde birinci ligi hedefliyoruz. Bozuk orman alanlarının değerlendirilmesi, toplama maliyetlerini düşürecek modern tekniklerle zeytinde lider bir Türkiye için çalışıyoruz” dedi.

HAYVANCILIK OSB’YE YEŞİL IŞIK
Bu açıdan da üreticinin zeytin ve zeytinyağı taleplerini çok yakından takip ettiklerini belirten Bakan Pakdemirli, özellikle Akhisar üreticisinin sulama, bozuk orman alanlarının kullanımı konusunda çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Yine üreticilerden gelen Hayvancılık OSB’nin kurulması yönündeki talebe de sıcak baktıklarını söyleyen Pakdemirli “Yer konusu çözülebilirse, biz her türlü yardıma açığız. Akhisar ciddi bir tarım kenti olmasının dışında, hayvancılık tarafından da önemli bir potansiyele sahip. Bu OSB’nin kurulması son derece anlamlı ve doğru bir karar olur” dedi.

EN İYİ KAPTAN AKHİSAR
Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Alper Alhat ise zeytin ve zeytinyağında KDV’nin yüzde 8’den yüzde 1’e indirilmesi için bakanlığa bir dosya sunduklarını hatırlatarak “Zeytin ve zeytinyağı üretiminde Türkiye’de ilk sıradayız. Hedefimiz bakanlığımızın hedefiyle aynı. Bir küresel ölçekte birinci lige çıkmak istiyoruz. Ancak bu istemekle olmaz. Bu çalışmak, üretmek, her şeyden öte kaliteli üretmekle olur. Akhisar buna hazır. Eğer birinci lige çıkacaksak, Akhisar bu işin en iyi takım kaptanıdır. Bu kaptan, Türkiye’yi birinci lige değil, süper lige çıkarır. Tek isteğimiz, üreticimizin mevcut desteklemelerin yanında KDV indirimi ve prim desteğiyle de desteklenmesi” diye konuştu. Haber Merkezi

Share
84 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ