logo

reklam
10 Ağustos 2018

“Ziraat Odası olarak çiftçilerin depo sorununda yanındayız”

Üzüm hasat zamanının başlamasıyla birlikte üreticilere tavsiyelerde bulunan Başkan Altındağ, çiftçilerin ellerinde tutamadıkları üzümleri bir anda satmamaları gerektiğini belirterek, “Üreticilerimiz ürünlerinin en azından bir kısmını ellerinde tutsunlar. Biz Ziraat Odası olarak üreticilerin emeklerinin kaybolmaması ve üzümün değer kaybetmemesi için depo sorunlarını çözmekte her zaman çiftçilerimizin yanındayız” dedi.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, 15 gün erken başlayan üzüm hasadının ardından üreticilere uyarılarda bulundu. Dolu gibi doğal afetler ve hastalıklar nedeniyle üzümlerin geçen yıllardaki kadar fazla olmayacağını vurgulayan Altındağ, çiftçilerin ellerindeki üzümlerin hepsini bir anda satmamaları gerektiğine dikkat çekti. Başkan Altındağ, üzümlerin hepsinin aynı anda satılmasının üzümün değer kaybetmesine fiyatının düşmesine neden olacağını ifade ederek, deposu olmadığı için ürünlerini satmak zorunda kalan çiftçilere Ziraat Odası olarak depo bulacaklarını dile getirdi. Altındağ, depolarda tutulan ve kısım kısım satılan üzümlerin çiftçilerin hem emek hem de para kaybının önüne geçeceğini savundu.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, “Acısıyla tatlısıyla yine bir üzüm sezonunda, vatandaşlarımızın alın terleriyle ve bir yıllık emekleriyle birlikte hasat zamanını yaşıyoruz. Genellikle Ağustos ayının 20’lerinde başlayan üzüm hasadı, özellikle bu yıl mavi küften meydana gelen patlama hastalığından dolayı 15 gün erken başladı” dedi. Manisalı çiftçilerin büyük çoğunluğunun üzüm hasadına başladığını belirten Altındağ, üzümdeki hastalıkların yanı sıra erken hasattan meydana gelen verim kayıplarının da yaşandığının altını çizdi.

“Biz çiftçilerimize her fırsatta üzümlerine sahip çıkmaları konusunda uyarılarda bulunuyoruz” diye konuşan Başkan Altındağ, “Çiftçilerimiz üzümlerini birden tüccarların önüne yığarak, üzümlerin fiyatların düşmesine neden olmasınlar. Çiftçilerimiz açığa ürün dökmesinler” diye de ekledi. Altındağ, “Biz ürünümüze sahip çıkmazsak, kimse de bize sahip çıkmaz. Bu nedenle çiftçilerimiz düzenli ve planlı şekilde ihtiyaçları olduğu kadar ürünü satarak, kalan ürünlerini acele etmeden, yavaş yavaş satsınlar” şeklinde konuştu. Altındağ, depoda bekletilen ve kısım kısım satılan üzümlerin, üzüm fiyatlarının değerinde olması ve fiyatlarda düşüş gerçekleşmemesi konusunda en önemli etmenlerden olduğunu dile getirdi.

Üreticilerin depolama sorundan dolayı üzümlerinin hepsini bir anda satışa sunduklarını ifade eden Altındağ, “Biz daha önce Ziraat Odası olarak çiftçilerimize yönelik bir depo projesini uygulamaya koymuştuk fakat projemize çiftçilerimizden maalesef talep olmadı. Çiftçilerimizin depolama ihtiyacı talepleri doğrultusunda Oda olarak elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız” dedi. Altındağ, Ziraat Odası depo projesinin tekrar hayata geçirilmemesi durumunda dahi, depo yeri talep eden çiftçiler için Oda olarak depo temin edeceklerine vurgu yaptı. Başkan Altındağ, “Bizim işimiz çiftçilerimize, çiftçilerimizin emeklerine ve ürünlerine sahip çıkmak. Depo istemeyen çiftçilerimizden de ricamız, ürünlerini hiç olmazsa evlerinde bekletmeleri. Böylelikle ne emek ne de para kaybı yaşarlar” diye konuştu.

Şu an için üzüm fiyatlarının 6 buçuk ila 7 lira arasında seyrettiğini belirten Başkan Altındağ, üzüm fiyatlarının düşüş göstermesi durumunda çiftçilerin zarar edeceklerine dikkat çekti. Altındağ, “Bu sene hepimizin bildiği gibi tarımda oldukça zorlu bir yıl geçirdik. Normal durumda 1 kez ilaçlanan yerler bile 5 kez ilaçlandı. Bunun üzerine bir de dolu ve aşırı sıcaklar gibi doğal afetler yaşandı ve ürünlerimiz zarar gördü. Bunca zorluğa rağmen ürünlerini hasada hazırlayan çiftçilerimiz ürünlerinin hepsini bir anda satarak değer kaybetmesinler ve ürünlerini heba etmesinler” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’den tüm çiftçilerin umutlu olduğunu dile getiren Başkan Altındağ, “Yeni Bakanımız Sayın Pekdemirli umuyoruz ki Manisa tarımı için hayırlı olacak. Bakanımızın rahmetli babası Ekrem Pakdemirli Manisa’mıza birçok değer katmıştı. Bakan Pakdemirli’nin de aynı şekilde Manisa’ya değer katacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu. “Bakanımızdan da umutluyken, çiftçilerimizden direnmelerini ve ürünlerini hemen satmamalarını istiyorum” diye konuşan Başkan Altındağ, “Çiftçiler olarak düzenli bir şekilde kendi ürünümüzü hazır hale getirmek için 1 yıl bekledik. 1 yıllık emeği 1 günde satmayalım” diye de ekledi.

Tarım işçilerinin ölümlerine de dikkat çeken Altındağ, “Tarım işçilerimiz tarlalarda ve yollarda yoğun bir trafik içerisindeler. Tüm çiftçilerimizden hem trafikte hem de çalışırken dikkatli olmalarını rica ediyorum. Kazalara sebebiyet vermeyelim, duyarlı olalım” dedi. Altındağ, tüm çiftçilere bereketli, kazasız, belasız bir hasat zamanı dilediğini belirtti. Sare Kurtulan

Share
169 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ