logo

reklam
09 Ocak 2018

“Zehirli kömür değil doğal gaz yardımı yapılmalı”

TMMBO Çevre Mühendisleri Odası’nın açıkladığı 2017 Hava Kirliliği Raporu doğrultusunda Çevre ve Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemlerden bahsetti. Bozoğlu, Türkiye’nin havasının gittikçe kirlenerek yaşamı tehdit ettiğini belirterek, “Yoksul mahallelerde zehir saçan kömür yardımı değil de doğalgaz yardımı yapılmalı” dedi.

TMMBO Çevre Mühendisleri Odası 2017 Hava Kirliliği Raporunu açıkladı. Partikül madde ve kükürt dioksit açısından sadece 6 ilin havasının standartlara uygun olduğuna dikkat çeken Çevre ve Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, en kirli illerin başında ise İstanbul, Ankara, Adana, Amasya ve Manisa’nın geldiğini söyledi.

Türkiye’de hava kirliliği probleminin krize dönüşmüş durumda olduğunu belirten Bozoğlu, “Valilik ve belediyeler acil önlem almalı” dedi. Bozoğlu, Türkiye’nin havasının gittikçe kirlenerek yaşamı tehdit ettiğini ifade ederek, kirli havanın solunum enfeksiyonu, kanser, erken bebek ölümleri, sakat doğumlar ve kitlesel ölümlere neden olduğunun altını çizdi.

“VATANDAŞA KALİTESİZ KÖMÜR VERİLMEMELİ”

Hava kirliliğine karşı alınabilecek önlemlerden bahseden Bozoğlu, “Kentlerde toplu taşıma ve raylı sistemler geliştirilmeli. Hava kirliliğinin en yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde sokağa çıkılmasın. Ayrıca hava kirliliğin yoğun olduğu günlerde Valilik ve belediyeler yurttaşları bilgilendirmeli. Kentsel dönüşüm devletin sıkı denetimi altına alınmalı. Yoksul yurttaşlara kalitesiz kömür yardımı yerine doğalgaz yardımı yapılmalı” şeklinde konuştu.

Bozoğlu, Kahramanmaraş, Kütahya, Zonguldak, Manisa Soma gibi yerlerde termik santrallerden kaynaklı hava kirliliği yaşandığını belirterek, “Bu illerde özelleştirilen termik santraller var. Bu santrallere çevre mevzuatına uyum yani bacalarına filtre takma zorunluluğu açısından kanun değişikliğiyle 2020 yılına kadar muafiyet sağlandı. İşte sonucunu görüyoruz. Onlar da sonuna kadar kirletme hakkını kullanıyor. İnsanların sağlıklı çevrede yaşama hakkını tesis edecek politikalar ve süreçler yürütülmeli. Bu kanun değişikliğinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesini talep ediyoruz” dedi.

Bozoğlu, “Edirne Keşan, Manisa Soma, Amasya Suluova, Hakkari, Tekirdağ, Ordu Fatsa ve Konya Meram’da kükürt dioksit sorunu devam etmekte. Belediyeler, kalitesiz kömürün vatandaşa verilmesini engellemeli. Yoksul mahallelerde zehir saçan kömür yardımı değil de doğalgaz yardımı yapılmalı” ifadelerini kullandı.

“İSTASYONLARIN KONTROLLERİ DÜZENLİ OLARAK YAPILMALI”

Hava kalitesinin tespitinin en doğru şekilde yapılması ve kaynakların en doğru şekilde belirlenmesi için Türkiye’de bulunan istasyon sayılarının yeterli düzeylere çıkarılmalı ve istasyonların kontrolleri düzenli olarak yapılması gerektiğini söyleyen Bozoğlu, “Aynı zamanda istasyonların kalibrasyonları düzenli olarak kontrol edilmeli, kalibrasyonu uygun olmayan istasyonların verileri kamuoyunun yanlış bilgilenmemesi adına paylaşılmamalıdır. Neredeyse tüm illerimizde hava kalitesi izlenmesi için istasyon bulunmaktadır, fakat bulunan istasyonların tamamında tüm kirlilik parametrelerinin ölçümleri yapılmamaktadır” dedi.

İstasyonlar da PM10 ve SO2 ölçümlerinin yanında NOx, CO, NO2 ölçümlerine de yer verilmelidir” diyen Bozoğlu, “Ayrıca PM10 ile karşılaştırıldığında sağlığa etkileri daha fazla olduğu bilinen PM2,5 ölçümü yapılan istasyonların sayısı acilen artırılmalı ve mevzuatta limit değerleri tanımlanmalıdır. Bazı kentlerin coğrafi yapılarından kaynaklı olarak hava kirliliği problemi yaşanmaktadır. Enverziyon olayının da yaşanmasıyla bazı kentlerde kirli hava dağılamamaktadır” ifadelerini kullandı.

“ISINMADA VERİMLİLİK SAĞLANMASI İÇİN YALITIMLAR KONTROL EDİLMELİ”

Bozoğlu, kentleşme planlarının coğrafi konum ve enverziyon riski göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini belirterek, “Kentsel dönüşümün süreci hava kirliliği sorununun çözümü için fırsata çevrilmelidir. Hava kirliğini önlemek adına hava koridorları oluşturulmalıdır. Aynı zamanda enverziyon yaşanacak günler için acil önem planları oluşturulmalıdır. Evlerde ısınma amaçlı kullanılan kömürler belediyelerce kontrol edilmeli, kalitesiz kömür kullanımına kesinlikle izin verilmemelidir. Hava kirliliğinin yoğun olduğu bölgelerde kömür kullanımını azaltmak için evlere kömür yardımı yerine doğalgaz yardımı yapılmalıdır” şeklinde konuştu.

Isınmada verimlilik sağlanması için binaların yalıtımlarının kontrol edilmesi ve binaların yalıtımının sağlanması için teşvik sistemlerinin oluşturulması gerektiğini söyleyen Bozoğlu, “Merkezi ısıtma sistemlerine geçilmelidir. Şehirlerin planlaması hava kirliliği de göz önünde alınarak yapılmalıdır. Özellikle büyükşehirlerin problemi olan trafikten kaynaklı emisyonların azatlımı için; yeşil dalga ve akıllı sinyalizasyon sistemlerinin kullanımı yaygınlaştırılmalıdır” dedi.

“KURUMLAR HAVA KİRLİLİĞİ KAYNAKLI HASTALIKLARA KARŞI UYARMALI”

Bozoğlu, hava kirliliğinden kaynaklanan hastalıklarla ilgili de alınabilecek önlemlere değinerek, “İl Sağlık Müdürlükleri gibi ilgili kurumlar tarafından hastane başvuruları incelenmeli ve hava kirliliğinden kaynaklı hastalıklara ve ölümlere dair istatistiksel verileri yayımlanmalıdır. Çocuklar, yaşlılar, hastalar ve hamileler için özellikle enverziyon günleri ve saatleri önceden tespit edilerek vatandaş bilgilendirilmeli ve dikkat etmeleri gereken hususlar konusunda uyarılmalıdır. Bunun için SMS, sosyal medya gibi araçlar kullanılmalıdır. Temiz hava merkezlerinin uyarıları dikkate alınmalı ve hava kirliliği riski olan günlerde fabrika bacalarından daha az gaz çıkışı olması, trafik yoğunluğunun azaltılması vb. özel önlemler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hava kirliliğini ölçmek için kullandığı PM10 parametresine göre ölçümleri düzenli yapılan ve 35 günden fazla PM10 DSÖ sınır değerini aşarak kirli kabul edilen iller ise şunlar: İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Manisa, Bursa, Denizli, Niğde, Tekirdağ, Hatay, Yalova, Sivas, Kahramanmaraş, Kütahya, Sakarya, Kırklareli, İçel ve Samsun. Aylin Ak

Share
336 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ