logo

reklam
10 Mart 2018

“Yumurtalık kistleri tümörün erken habercisi olabilir”

Yumurtalık kistleriyle ilgili kadınlara uyarılarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Güvenal, kadınların özellikle 40 yaşından sonra rutin muayenelerini aksatmamaları gerektiğini belirterek, “Kistlerin çoğu geçicidir. Ama kist, bazen yumurtalıklarda gelişen tümörün de erken habercisi olabilir. Karın şişliği ve hazımsızlık çeken, belli yaş üstü hastaların mutlaka bir kadın doğumcuya görünmeleri lazım” dedi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Güvenal, yumurtalıklarda gelişen ve içi sıvı dolu yapılar olan yumurtalık kistleriyle ilgili kadınları uyardı. Yumurtalık kistlerinin daha çok üreme çağı kadınlarında görüldüğünü belirten Güvenal, “Bu tür kistlerin bazı yapısal farklılıkları olabilir. Eğer içinde katı alanlar varsa o zaman bizim için bu daha önemlidir” dedi.

Güvenal, çoğu kistlerin geçici olduğuna dikkat çekerek, “Özellikle genç kadınlarda görülen basit kistler, genellikle geçici yapılardır. Bunları takibe alarak hastayı 3 ayda bir kontrol ederiz ultrasonla ve sonuçları değerlendiririz. Ultrason çok yaygın kullanıldığı için kistler daha sık tanı almaya başladı. Çünkü yumurtalıkta gelişen kistler, çok fazla büyük olsa bile kadınlarda çok fazla şikayet yapmıyor. O yüzden biz, kadınların yılda 1 defa muayene olmasını istiyoruz. Şikayeti beklediğiniz zaman bazen geç kalmış oluyoruz. O yüzden hiçbir şikayeti olmasa bile 40 yaş üstü kadınların mutlaka yılda 1 kez kontrole gitmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kistlerin geçici kistler ve tümöral kistler olarak 2 gruba ayrıldığını belirten Güvenal, “Özellikle adet gören kadınlarda kistlerin çoğu geçici olabilir. Ama kist, bazen yumurtalıklarda gelişen tümörün de erken habercisi olabilir. Eğer ultrasondaki görüntüsü nedeniyle basit değil de kompleks olduğunu saptamazsa o zaman daha tümöral şüphe oluşur. Tümoral şüphe oluştuğu zaman da bunları cerrahi olarak değerlendirmek gerekir. Buradan biyopsi alma imkanımız yok. Kistin kendisini çıkartmamız lazım. Çünkü biyopsi almaya kalktığımızda bu işlem tümörün yaygınlaşmasına yol açabilir. O yüzden bunu ya kapalı ameliyatlarla ya da açık ameliyatlarla kisti sağlam olarak çıkartıp patolojik olarak incelemeye tabi tutarız” dedi.

“HER KİST TÜMÖR DEMEK DEĞİLDİR”

Güvenal, her kistin tümör olmadığının altını çizerek, “Kistlerin çoğu geçicidir. Çünkü yumurtalıklarda sürekli bir aktivite var. Sürekli yumurtlama oluyor. Ama bazen bu yumurtlama olmaz, oradaki yumurtalar foliküller içinde büyür. Yumurtlama olmadığı için folikül kist olarak karşımıza çıkar. Daha sonra bunlar kendiliğinden geçebilir. Hasta hiçbir şikayet hissetmeden bu kist kaybolabilir. Yani her kisti ameliyat etmiyoruz. Sadece şüpheli kistleri ameliyat ediyoruz. Tümör olanların hepsi de kötü olacak değil. Tümörlerin de bir iyi huylu bir de kötü huylu olanları var. Bunu netleştirmek için de mutlaka ameliyat yapmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“YUMURTALIK KİSTLERİ ÇOK ŞİKAYET YAPMAZ”

Yumurtalıklarda oluşan kistlerin çok şikayet yapmadığını vurgulayan Güvenal, bunun nedenini “Yumurtalık karın boşluğunun altında yerleşen, yaklaşık 3 santimetre boyutunda organlar olduğu için orada büyüyen kitleler herhangi bir şikayet yapmaz. Ancak çok büyüdüğü ve yumurtalığın dışına taştığı zaman şikayet yapar. Şikayetler de daha çok karın şişliği şeklinde olur. Çünkü bu tümöre tepki olarak vücut da sıvı salgılanır ve sıvılar karında toplanır. Kadınlar hazımsızlık çekebilir. Bu şikayetler için hastalar daha çok dahiliyeye gidiyor. O yüzden karın şişliği ve hazımsızlık çeken, belli yaş üstü hastaların mutlaka bir kadın doğumcuya görünmeleri lazım” şeklinde açıkladı.

“KADINLARDA 40 YAŞ SONRASININ ÇOK ÖNEMLİ”

Kadınlarda 40 yaş sonrasının çok önemli olduğuna değinen Güvenal, “Hastalıklar, tümörler 40 yaşından sonra ortaya çıkmaya başlar. Kadınlarda ‘Ben doğum yaptım, artık menopoza da girdim, kadın doğumla işim kalmadı’ diye yanlış bir algı var. Halbuki özellikle tümörler 40’lı yaşlardan sonra, menopozdan sonra ortaya çıkıyor” dedi.

Güvenal, rahimde oluşan miyomlarla ilgili de bilgi vererek, “Rahimde olan bu tümörist olan kitleler daha çok miyomlardır. Miyomlar, iyi huylu tümörlerdir. Bunların yarısı şikayet yapmaz. Ama yarısı da daha çok adet kanamalarının çoğalması şeklinde görülür. Özellikle 40 yaşından sonra her 4 kadından 1’inde miyom görülür. Miyom şikayet yapmıyorsa düzenli takibe alırız. Ama şikayet yapıyorsa cerrahi tedaviyle miyomları çıkarırız. Ya da rahimle birlikte miyomları çıkarırız. Burada bizim kriterimiz hastanın yaşıdır, doğurganlığıdır, çocuk isteyip istemediğidir” dedi. Buket Uşaklı

Share
338 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ