logo

reklam
21 Haziran 2018

“Vicdanı olan Manisa çarşısının haline baksın öyle oy versin”

Türkiye ekonomisinin son aylardaki durumuyla ilgili açıklama yapan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, Manisa’da kepenk kapatan onlarca esnaf dükkanı ve ofisin fotoğraflarını göstererek, “Bu fotoğraflarda işsiz kalmış binlerce hemşerimiz, iflas etmiş onlarca esnaf, dibe vurmuş bir ekonomi, onlarca aile için yoksulluk dönemi var. 2018 yılının ilk iki ayında 20 bin 308 esnaf iflas bayrağını çekerken, 2014’ten bu yana iflas eden esnaf sayısı 430 bin 275 oldu. Vicdanı olan Manisa çarşısının haline baksın esnafla sohbet etsin 24 Haziran’da öyle oy versin” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, Türkiye ekonomisinin son aylardaki durumuyla ilgili basın açıklaması düzenledi. CHP Yunusemre İlçe Başkanlığı binasında gerçekleştirilen açıklamaya CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Serpil Cebeci, CHP Manisa Milletvekili Adayı Lale Erdoğan ve partililer katıldı.

Son aylarda Türkiye ekonomisinin çok büyük bir krizin içerisinde olduğunu savunan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, “Üzülerek görüyoruz ki ekonomide büyük bir yıkım gerçekleşiyor fakat yandaş medya bu konuda sessiz, insanlar konuşmaya korkuyor. Bu krize dikkat çekmek için geçtiğimiz ay valiliğin önünde yazarkasalı eylem yaparak, devalüasyonun geldiği boyutu anlatmıştık. Bugün de ne kadar haklı olduğumuzu göstereceğimiz bazı acı geçekleri sizlerle paylaşacağız” dedi.

Bozyaka, Türkiye’nin son 2 yıldaki OHAL tablosuna dikkat çekerek, “20 Temmuz saray darbesiyle ilan edilen OHAL’den önce Dolar 3.03 TL, Euro 3.33 TL idi. Döviz artışıyla birlikte firmaların döviz açığının 627 milyar liradan 1 trilyon 24.4 milyar liraya çıktığını görüyoruz. OHAL öncesi 423.1 milyar dolar olan dış borç ise, 453 milyar dolara ulaştı. Özel sektörün dış borcu 297.2 milyar dolardan 316.4 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin asıl felaket tablosu ise cari açık. Cari açık 29.4 milyar dolardan 55.4 milyar dolara çıktı. Bir akademisyenin tanımı ile; ‘İhracat attığın gol sayısı ise, ithalat yediğin gol sayısıdır. Yediğin gol, attığından fazlaysa cari açık verirsin. Maçı kaybedersin’. Biz bu maçı bu yüzden kaybediyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜRK LİRASI PUL OLDU”

Dış ticaret açığının 58.1 milyar dolardan 84.9 milyar dolara çıktığına değinen Bozyaka, “OHAL’den önce Türkiye’ye giren doğrudan yabancı sermaye toplamı 13.7 milyar dolar iken OHAL sonrası 12 milyar dolara geriledi. Milli gelir 862.7 milyar dolar iken 851.1 milyar dolara kadar düştü. Türk Lirası pul oldu. Enflasyon azdı. Esnafın bankalara borcu, benzin ve mazot fiyatı, döviz açığı, cari açık, özel sektörün döviz açığı ve dış ticaret açığı arttı. Türkiye ekonomisi ve yönetimi tefecilere teslim edildi. Son 15 yılda Londra’daki bir avuç tefeciye, 150 milyar dolar, yani 666 milyar lira, yurt içindeki tefecilere ise 675 milyar lira faiz ödendi” şeklinde konuştu.

Bozyaka, hane halkının bankalara borcunun arttığını belirterek, “Hapisteki gazetecilerin sayısı arttı, emekçilerin hakları ellerinden alındı, işçilerin çalışma koşulları kötüleşti. Kadın cinayetleri, taciz ve tecavüzler arttı. İflas eden şirketlerin sayısı arttı, esnaf kepenk kapattı, hukuksuzluk tavan yaptı, çiftçi, köylü borç batağına saplandı” dedi.

Patates, soğanın fiyatının dolardan daha hızlı arttığını söyleyen Bozyaka, “Patatesin kilosu 6 liraya, soğanın kilosu 7 liraya, limonun kilosu 8 liraya, dolar 5 liraya dayandı, mazot 6 liraya. Enflasyon aldı başını gidiyor, faizler yükseldi. Erdoğan bu sabah Çukurova bölgesi iş adamlarına konuştu. ‘Faizin böyle olduğu bir ülkede siz yatırım yapabilir misiniz böyle bir uygulama yok bunu değiştireceğiz’ diyor sanki 16 yıldır ülkeyi başkası yönetiyor, ana muhalefet lideri gibi konuşuyor” ifadelerini kullandı.

“2018’İN İLK İKİ AYINDA 20 BİN 308 ESNAF İFLAS BAYRAĞINI ÇEKTİ”

“Bu iktidar artık mutsuzluğun, açlığın, sefaletin, iflasın resmini yapıyor” diyen Bozyaka, “Biz burada siyasi çıkar peşinde değiliz, gerçeğin fotoğrafını sizlerle paylaşıyoruz. İşte şimdi Manisa’daki krizin fotoğrafını göstereceğim size. Bu fotoğrafta kepenk kapatan onlarca esnaf dükkanı ve ofis var. Bu fotoğraflar Manisa’nın can damarı, çarşısından çektiğimiz kareler. Normal dönemlerde yüzlerce bin lira hava parası istenilen dükkanlar; usulca boşaltılmış, devredilememiş ve şu anda hava parası istenilmemesine rağmen kiracı bulunamıyor. Bu fotoğraflarda işsiz kalmış binlerce hemşerimiz var, bu fotoğraflarda iflas etmiş onlarca esnaf var, bu fotoğraflarda tükenmişlik var. Bu fotoğraflarda dibe vurmuş bir ekonomi, onlarca aile için yoksulluk dönemi var. Biz çarşıda 1 saat gezerek bu fotoğrafları çektik. 2018 yılının ilk iki ayında 20 bin 308 esnaf iflas bayrağını çekerken, 2014’ten bu yana iflas eden esnaf sayısı 430 bin 275 oldu. Vicdanı olan Manisa çarşısının haline baksın esnafla sohbet etsin 24 Haziran’da öyle oy versin. Bu sadece Manisa Çarşısı’nın vahim hali, bu fotoğrafın bir benzeri küçük sanayide, bir benzeri Organize Sanayi Bölgesi’nde var. Fabrika müdürleri çalışanları topluyor altı ay boyunca sakın borçlanmayın, Önümüzü göremiyoruz diye nasihat veriyor yani her an işsiz kalabilirsiniz diyor” şeklinde konuştu.

“SÜREKLİ OLARAK AYNI HİKAYEYİ ANLATIYORLAR”

Bozyaka, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu yaşananlar da mı dış güçlerin oyunu? Sen ekonomini güçlü tutarsan hiçbir dış güç seninle uğraşamaz, senin üreten bir ekonomin olursa, demokrasinin kurumlarını sağlamlaştırırsan ülkende adaleti tesis edersen hiçbir dış güç seninle uğraşamaz. Dış güç, dış güç, dış güç. Sürekli olarak aynı hikayeyi anlatıyorlar. Ben soruyorum: Almanya’nın düşmanları yok mu, Güney Kore’nin rekabet ettiği dış güçleri yok mu? Dünyada en çok düşmanı olan ülke Amerika Birleşik Devletleri. Peki bu dış güçler neden onlarla uğraşamıyor. Çünkü güçlüler, çünkü ülkelerinde demokrasi var, adalet var. Çünkü katma değeri yüksek ürün üretiyorlar, yüksek teknoloji üretiyorlar.” Buket Uşaklı

Share
309 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ