logo

reklam
13 Temmuz 2018

Vekaletle kurban kesim fiyatları açıklandı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 2018 yılı kurbanlık fiyatları yurt içi kesim bedeli 850 TL iken yurt dışı kesim bedeli de 625 TL olarak açıklandı. “Millet olarak Kurban Bayramı heyecanını yaşamaya başladık” diyen İl Müftüsü Sinan Cihan, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak hem yurt içinde hem yurt dışında vekaletle kurban organizasyonları gerçekleştirdiklerini belirterek, “Arife Günü hatta bayramın 1’inci günü öğleye kadar, duruma göre akşama kadar müracaat almaya devam ederek organizasyonu gerçekleştirmeye gayret edeceğiz” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2018 yılı kurbanlık fiyatlarını açıkladı. Açıklanan fiyatlara göre yurt içi kesim bedeli 850 TL iken yurt dışı kesim bedeli de 625 TL olarak belirlendi. Konuyla ilgili açıklama yapan İl Müftüsü Sinan Cihan, Kurban Bayramı’nın yaklaştığına dikkat çekerek, “Kurban Bayramı yaklaşıyor. Tabiatıyla hem kurban satıcıları hem kurban alıcıları böyle bir heyecanlı ve hareketli bir döneme giriyor. Bir taraftan yetiştirilen kurbanlıkların intikalleri ve satışlarıyla ilgili hareketlilik, bir taraftan da kurbanlık alma heyecanı ve telaşı bir türlü hepimizi bu alanın içerisine çekiyor. Dolayısıyla millet olarak Kurban Bayramı heyecanını yaşamaya başladık diyebiliriz” dedi.

Cihan, kurum olarak, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kurban Bayramı vesilesiyle birkaç noktadan daha fazla heyecan ve hareketliliği yaşayan bir durumda olduklarını belirterek, “Hem yurt içinde hem yurt dışında vekaletle kurban organizasyonları gerçekleştiriyoruz. Tabi çok meşakkatli, yoğun çalışmayı gerektiren bir alan. Hem yurt dışında hem yurt içinde kurban fiyatlarını öngörecekseniz, tespitler yapacaksınız ve çok fazla geç olmadan da halkımıza bu duyuruyu yapacaksınız, böyle bir hizmet sunuyoruz diyeceksiniz. İşte başkanlığımız da bu yoğun Türkiye Diyanet Vakfı ile beraber bu yoğun çalışmaların bugüne kadarki kısmını tamamladı ve sayın başkanımızın da açıklamalarıyla kamuoyuyla paylaşılmış oldu” ifadelerini kullandı.

“BAYRAMIN BİRİNCİ GÜNÜNDE DE KAYITLAR DEVAM EDECEK”

Yurt içindeki vekaletle kurban bedelinin 850 TL, yurt dışı kurban bedelinin ise 625 TL olarak belirlendiğini ifade eden Cihan, “Vatandaşlarımız bize gelecek ve ‘Ben yurt içinde vekaletle kurban faaliyetine ve organizasyonuna katılmak istiyorum’ diyecek. Bir başka vatandaşımız da gelecek ve ‘Ben de yurt dışındaki organizasyonunuza katılıyorum’ diyecek. Yurt içinde 850 TL, yurt dışı 625 TL’yi yatırıp makbuzunu alarak kayıtlara geçmiş olacak. Bu kayıtlar Arife Günü hatta bayramın 1’inci günü öğleye kadar, duruma göre akşama kadar müracaat almaya devam ederek organizasyonu gerçekleştirmeye gayret edeceğiz. Merkez teşkilatlarımızla, taşra teşkilatlarımızla ve yurt dışı birimlerimizle Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu önemli hizmeti halkımıza sunmaya devam edeceğiz inşallah” şeklinde konuştu.

Cihan, kimlerin kurban kesmesi gerektiğiyle ilgili olarak “Şartlardan biri ibadetle, Müslümanlar mükelleftir. İkincisi varlıklı, zengin olmak, üçüncüsü de mükellef olmak yani dinen sorumlu olan çağa ulaşmış olmak, akıl baliğ olmak. Ve bir yerde oturuyor olmak. Yani seferi hükmünde olanlar kurban kesmekle mükellef değildir. Kesebilirler ama mecburi olarak kesmeleri gerekmez. Bu şartları taşıyanlar kurban keserler” dedi.

“KURBAN BAYRAMI’NDA SEVİNMEYEN HİÇ KİMSE YOKTUR”

“Kurban Bayramı’nda sevinmeyen hiç kimse yoktur” diyen Cihan, “Kurban kesmek pek çok önemli unsuru da bir araya getirmek demektir aynı zamanda. Siz kurban keseceksiniz, görevini yerine getirmenin huzurunu bulacaksınız. Birileri kurban kesmek istediği halde kurban kesemeyecek, sizin kestiğiniz kurbandan pay alacak; aranızdaki sıcaklık ve ilişki güçlenecek. Birileri yıl boyunca kurbanlık yetiştirecek pek çok imkanını oraya tahsis edecek, Kurban Bayramı’nda sizin kurban almanızla o da sevinecek. Birileri diyebilir ki ‘Kurbanlıklar üzülecek’. Aslında onlar da bu kadar sevince vesile olmakla sevinecekler. İbadete aracı oluyor. Kaldı ki Cenabı Hak sistemi böyle kurmuş. Dolayısıyla Kurban Bayramı’nda herkes sevinecek. Ramazan Bayramı’nda da pek çok yönüyle pek çok kesim seviniyor. Ziyaretleriyle, ikramlarıyla, ekonomik hareketliliğiyle herkes seviniyor” şeklinde konuştu.

“HİSSENİN ÇOĞUNLUĞUNU DAĞITMAMIZ DAHA İYİDİR”

Cihan, kesilen kurbanda dağıtılacak hisselerle ilgili bilgi vererek, “Bizim kitaplarımda şöyle bir taksimat yapılır: 3’te 1’i hane halkına ayrılır, 3’te 1’i eş, dost, akrabalarla tüketilmek üzere ayrılır, 3’te 1’ini de kurban kesememiş, beklenti içerisinde ‘Bu kurbanda bana da bir hisse getiren olur’ diye ümit eden konu, komşu, akraba her kimse onlara ulaştırmak.’ Ancak günümüz şartlarında benim önerim şu: Normal zamanlarda da belli aralıklarla et alıp tüketebiliyorsa biz kurbandan çok faza kendimize hisse ayırmadan ikramda bulunmalıyız. Onu kurban hissesi olarak kendimiz de istifade edelim, o bereketi, o hazzı yaşayalım ama böyle derin dondurucularda filan çok derin doldurup da uzun zaman çözülmeyecek hale getirmeyelim. Çevremizle paylaşalım. Diğer zamanlarda da makul ölçülerde, makul aralıklarda tüketebiliyorsak, tadabiliyorsak o zaman biz çoğunluğunu dağıtmamız daha iyidir” ifadelerini kullandı.

Cihan, son olarak şunları söyledi: “Dileğimiz ve temennimiz hayırla, huzurla bu mevsimi başlatalım. Hayırla, huzurla, sağlıkla, başarıyla ve bereketle hep beraber kurbanlarımızı yüce Allah’a arz edelim ve bayramımızı da neşe içerisinde idrak edelim.” Buket Uşaklı

Share
250 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ