logo

reklam
13 Temmuz 2018

“Vatandaşlar Yunusemre Belediyesi’nden bıktı”

Laleli ve Mesir Mahalle sakinleri tarafından Yunusemre Belediyesi’nin yapmak istediği kentsel dönüşüme karşı olarak kurulan Kentsel Dönüşüm Sosyal Dayanışma Derneği ile ilgili konuşan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, vatandaşların Yunusemre Belediyesi’nden bıktığını belirterek, “Sayın belediye başkanı bu yüzden sokaklarda gezemiyor. Vatandaşlarımıza buradan sesleniyoruz yaklaşık 9 ay sonra CHP belediye başkanlığında çok daha çağdaş bir belediyecilikle tanıştıracağız. Kentsel dönüşümün ne demek olduğunu tüm Türkiye’ye öğreteceğiz” dedi.

Yunusemre İlçesine bağlı Laleli ve Mesir Mahallerinde Yunusemre Belediyesi tarafından yapılmak istenilen kentsel dönüşüme karşı çıkan mahalle sakinleri tarafından ‘Kentsel Dönüşüm Sosyal Dayanışma Derneği’ kuruldu.

Kurulan dernekle ilgili açıklama yapan CHP Yunusemre ilçe Başkanı Serdar Bozyaka, “Bu konuyla ilgili derneklerin siyasete girmemesi için siyasilerin de bu dernekleri siyasileştirmemesi için hassas davranılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu dernek konusunda taraf değiliz ve hiçbir müdahalemiz de yok. Bildiğimiz kadarıyla muhtarlarımız aracılığıyla mahalle sakinleri kendileri bu derneği kurdu. Biz CHP olarak zaten kentsel dönüşümle ilgili fikirlerimizi defalarca beyan ettik” dedi.

Bozyaka, geçen aylarda kentsel dönüşümle ilgili çok yüksek katılımlı bir çalıştay gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, “600 kişilik salonu 650 kişi doldurdu. Bu salonun da tamamına yakınını mahalle sakinleri doldurdu. Çalıştayda tarafsız, ülkenin her bir yerinden gelen teknik insanlar, nasıl bir kentsel dönüşüm olması noktasında vatandaşlarımızı aydınlattılar. Ama maalesef sayın belediye başkanı her işte yaptığı gibi çalıştayımızı da sulandırmaya çalıştı. Bizi kentsel dönüşüme karşıymışız gibi göstermeye çalıştı. Her konuşmamın başında şunu söyledim; Kentsel dönüşüme karşı değiliz, rantsal dönüşüme karşıyız. En çok zorlarına giden cümlemiz de bu oldu” ifadelerini kullandı.

“AMAÇLARI KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL, RANTSAL DÖNÜŞÜM”

Kentsel dönüşümü Türkiye’de ortaya çıkaran parti olduklarını savunan Bozyaka, “O gelenekten geliyoruz. Sayın Karayalçın ilk defa bunu yaptı. Kentsel dönüşümün yerine göre yapılması gerektiğini belirttik. İlk olarak kentsel dönüşümün Barboros, Horozköy ve Hafsa Sultan gibi mahallelerden başlaması gerektiğini söylüyoruz. İlla bir kentsel dönüşüm yapılacaksa buralardan başlasınlar ama amaçları kentsel dönüşüm değil, rantsal dönüşüm olan insanlar, bu bölgelerde kentsel dönüşüm yapamazlar. Çünkü orada geniş bahçeler yok, 2-3 katlı evler yok. Onları yıkıp da 10 katlı evler yapsınlar ki 3 katlı geniş bahçeli yerlere büyük bir rant kalsın” dedi.

“VATANDAŞ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ SEÇİMDEN SONRA İSTİYOR”

Bozyaka, Yunusemre Belediyesi’nin belediyeciliğe yağma gözüyle baktığına dikkat çekerek, “Böylesi zihniyetten ne kentsel dönüşüm beklenebilir ne de farklı bir sosyal proje. Maalesef Yunusemre Belediyesi böyle yönetiliyor.  Bu kentsel dönüşümü mahalle sakinlerinin yaptırmayacağını biliyorum. Her şeyden önce çalıştay da biz şunu tavsiye ettik. Dedik ki belediye başkanı kentsel dönüşümü madem yapmak istiyor. Vatandaşlarımıza sorduk, kentsel dönüşüm yerel seçimlerden önce mi sonra mı başlasın diye? Salonun yüzde yüzü AKP’li vatandaşlar da dahil olmak üzere kentsel dönüşüm başlayacaksa yerel seçimlerden sonra başlasın dediler. Çünkü biliyorlar ki CHP belediyesi yerel seçimlerden sonra geldiğinde rant gözüyle bakan bir kentsel dönüşüm değil, vatandaşların kentsel haklarını hakça paylaştıran ve vicdanı bir şekilde insanların hak ettiği koşulları sağlayan bir belediye anlayışlıyla bu işi yapacak” şeklinde konuştu.

“BİZİM MODELİMİZİ HÜKÜMET BİLE ÖRNEK ALACAK”

Vatandaşların Yunusemre Belediyesi’nden bıktığını belirten Bozyaka, açıklamasını şöyle sonlandırdı; “Sayın belediye başkanı bu yüzden sokaklarda gezemiyor. Vatandaşlarımıza buradan sesleniyoruz yaklaşık 9 ay sonra CHP belediye başkanlığında çok daha çağdaş bir belediyecilikle tanıştıracağız. Kentsel dönüşümün ne demek olduğunu tüm Türkiye’ye öğreteceğiz. Bizim yaptığımız modeli belki hükümet bile rol model almak isteyecek.” Buket Uşaklı

Share
407 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ