logo

reklam
09 Ağustos 2018

Vali Güvençer, YKS’de üstün başarı gösteren 10 öğrenciyle buluştu

Vali Mustafa Hakan Güvençer, YKS’de ülke genelinde ilk binde yer alan 10 Manisa Fen Lisesi öğrencisini makamında ağırladı. Güvençer, “Bu oda, en azından benim burada görev yaptığım 2 yılı aşkın süredir, en kıymetli misafirlerinden bir grubu ağırlıyor” dedi ve öğrencileri tebrik etti.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) Türkiye genelinde ilk binde yer alan 10 Manisa Fen Lisersi öğrencisini makamında ağırlayan Vali Güvençer, “12 yıllık uzun bir maratonun ardından 2 milyon 300 bin aday öğrencinin yarıştığı sınavda başarılı Manisalı çocuklarımız çok başarılı oldular. Kuşkusuz onlar da aileleri de sonuçlardan dolayı çok mutlu. Biz de onlar kadar mutlu ve gururluyuz. Bu oda, en azından benim burada görev yaptığım 2 yılı aşkın süredir, en kıymetli misafirlerinden bir grubu ağırlıyor. Burası Valilik Makam Odası. Manisa’da yaşayan 1 buçuk milyon insanın her türlü derdi, tasası, sorunu bir şekilde tartışılıyor ve çözülmeye çalışılıyor. Burada zaman zaman üzülüyoruz, endişeleniyoruz, yoruluyoruz. Ama bu oda yalnızca dertlerin tasaların konuşulduğu bir oda değil. Aynı zamanda 1 buçuk milyon Manisalının geleceğe ilişkin hayallerinin de kurulduğu, kurgulandığı, temellerinin atıldığı bir oda. Bu odanın genç, dinamik, bize enerji ve ümit veren insanlara çok ihtiyacı var” dedi.

Manisa’nın ve ülkenin geleceğine dair yüksek ümidin sebeplerinin başarılı öğrenciler olduğunu dile getiren Vali Güvençer, “Sınava giren bütün çocuklarımız bizim için kıymetli ve onların emekleri saygıya değer. Sonuçta bu bir değerlendirme ve bir yarışma sınavıydı. İlahi takdirin çizdiği çerçevede her birimize farklı bir mecra önümüze açılıyor. Kabiliyetlerimiz çerçevesinde bizlere farklı sorumluluklar yükleniyor. Bu çocuklarımızın bilim alanında, yüksek öğretimde önlerinin açık olduğunu, sınavda aldıkları puanlarla ve derecelerle belli ettiler. Ama bu durum aynı zamanda onlara bir sorumluluk da yüklüyor. Onlar da bizler de çok iyi biliyoruz ki, onlar bu başarılarını sadece ve sadece çok çalışmalarına borçlu değiller. Onlar çok çalışmalarının yanında durumlarını doğru değerlendirme, kabiliyetlerini doğru ölçme, doğru hedefler koyabilme ve çalışmalarını doğru organize edebilmenin de sonucunu aldılar. Bu gösterdikleri başarı hayattaki gerçek başarının mutlak teminatı değil belki ama çok güçlü bir işareti. Dilerim şimdi üstlendikleri bu başarının onların omuzlarına yüklediği yeni sorumluluğu da bu idrak seviyeleriyle çok rahatlıkla aşacaklar. Öncelikle yüksek eğitimlerinde sonrasında da başlayacak hayatlarında birer Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olarak, birer aile mensubu, bir anne, bir baba, ebeveynleri için birer çocuk olarak aynı zamanda birer meslek mensubu olarak da başarılı ve mutlu olacaklar. Onların başarıları hepimizi mutlu edecek, peşlerinden ülkeyi sürükleyecek” şeklinde konuştu.

Bu dönemin eğitim sisteminde sınavların yapıldığı, sonuçların alındığı ve kayıtların gerçekleştirildiği dönem olduğunu ifade eden Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, “Bütün ailelerin, öğretmenlerin, bizlerin ve tabii ki öğrencilerimizin merakla beklediği hasat dönemi diyebilirim bu dönem için. Burada güzel bir vesileyle bulunuyoruz. Başta sizlerin olmak üzere, Kaymakamımızın destekleri, öğrencilerimizin kesintisiz gayretleri, ailelerin fedakarlıkları, Milli Eğitim camiamızın çalışmaları sonrasında güzel bir sonuç elde etmiş oluyoruz. Manisa Fen Lisesi üniversite sınavlarında geçen yıllarda başarılı bir okulken, bu seneki başarısı geçen yıllardaki başarısını da geçerek adeta tavan yapan bir görüntü meydana getirdi. Burada gördüğümüz son derece güzel ve genç evlatlarımız çoğu ilk 500’te olmak üzere Türkiye’de ilk 1000’in içine girmek gibi büyük bir başarı elde ettiler. 2 milyon kişinin sınava girdiği bir ortamda 8’inci, 50’nci, 80’inci olmak gerçekten takdire fazlasıyla layık bir başarı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Öğrencilerimiz adına sevincimizi, kendi adımıza da memnuniyetimizi arz etmek istiyoruz” diye konuştu.

Y-SAY’da Türkiye 26’ncısı olan Tunahan Abalı, “Uzun ve zorlu bir maratonun ardından bu sınava girdik. Arkadaşlarım ve ben çok güzel başarılar elde ettik. Bu zorlu dönemde okulda zaman zaman yardıma ihtiyacımız oldu. Bunları her zaman öğretmenlerimiz ve idari kadromuz yanımızda olarak bizlere yardımcı oldu. Bugün burada kıvançla, mutlulukla, gururla bulunuyoruz. Bu başarıyı tabii ki okulumuza ve Manisa’mıza armağan etmek bizleri de gururlandırıyor” dedi.  Vali Güvençer öğrencilere teşekkür belgesi ve kitap hediye etti. Valilikte gerçekleştirilen ziyarette Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Manisa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Yunusemre İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Şengül, Manisa Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Kırtaş de yer aldı. Sare Kurtulan

Share
309 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ