ÜZÜMÇOLAR ders ve topbaşı yaptı
Çocuklarımız için, bir okul yapacak kadar bütçe harcadık
Her 10 Ekim’de karşılıyoruz ama...
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İran üzümünün ihracı durdu

İran üzümünün ihracı durdu
CHP Manisa milletvekili Hasan Ören, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 2014 bütçesi görüşmelerinde İran üzümünün Türk üzümü paketlerinde Avrupa’ya ihraç edilmesinin Mersin Serbest Bölgesi’ yapılan incelemeler sonucu durduğunu ve kuru üzümde 1 günde ton başında 200 TL’lik artış yaşandığını belirtti.
22.11.2013 / 15:40


İran üzümünün Avrupa’ya Türk üzümü olarak satılmasının önüne geçildi. Mersin Serbest Ticaret Bölgesi’nde bazı ihracatçı firmaların İran’dan getirdiği üzümü Serbest Bölge’de Türk Sultaniye üzümü ambalajına koyup Avrupa’ya göndermesi konusunda gösterilen mücadele sonuç verdi. Konuyu en sık dile getiren isimlerden olan CHP Manisa milletvekili Hasan Ören, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın 2014 bütçesi görüşmelerinde yaptığı konuşmanın ardından Mersin Serbest Bölgesi’nde depo ve antrepolara baskınlar yapıldığını söyledi.  Manisa için büyük önem arz eden bu konuyla ilgili daha önce de TBMM Başkanlığına soru önergesi verdiğini hatırlatan CHP’li Ören,  TARİŞ’in  bazı ihracatçıların serbest bölgelerde İran’dan gelen kuru üzümün “Türk Üzümü” olarak Avrupa ülkelerine satışına Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın gerekli  önlemlerin alınmasını istediklerini söyledi.

TÜM İHRACATÇILAR ZAN ALTINDA KALDI

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören; “Bazı uyanık ihracatçıların, vergi vermemek ve daha çok kar etmek için özellikle Mersin Serbest Bölgesine getirdikleri İran üzümünü yeniden işleyip kutularını değiştirerek, “Türk Sultaniye Üzümü” etiketleri ile Avrupa ülkelerine ihraç ettikleri anlaşılmıştır. Ticari ahlak kurallarına aykırı bu ihracat şekli, yerli üzümün imajına zarar vermekte, dış piyasada rekabetimizi olumsuz etkilemektedir. Ayrıca iç piyasada üzüm fiyatını da düşürmüştü. Açıklamalarım basında yer aldıktan sonra, birçok üzüm ihracatçısı yerli üzüme sahip çıktığım için teşekkür ederek, bu işi yapan bir-iki firma yüzünden tüm ihracatçıların zan altında kaldığını ve bu ihracatın acilen durdurulması gerektiğini ifade ettiler” dedi.

ÜZÜMDE FİYAT ARTIŞI SÜRER

Mersin Serbest Bölgesindeki depo ve antrepolara yapılan baskınlardan bir gün sonra kuru üzümün ton fiyatının 200 TL arttığını dile getiren Hasan Ören, bu artışın üreticiye de anında yansıdığını söyledi. CHP’li Hasan Ören, ülkeye, İran üzümü girmediği sürece bu artışın çiftçi lehine artmaya devam edeceğini kaydetti.

BAKAN YAZICI’YA TEŞEKKÜR ETTİ

Ören yaptığı açıklamada, konuya gösterdiği ilgiden dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcıoğlu’na, Manisa üzümüne sahip çıkmak için verilen mücadelede yanlarında olan başta dürüst ihracatçılar olmak üzere, TARİŞ Kooperatiflerine, Ziraat Odalarına, siyasilere ve çiftçilere teşekkür etti.


Etiketler:
Bu haber toplam 767 defa okundu
Güneşi Beklerken 'in Manisalı yıldızı İSMAİL EGE ŞAŞMAZ
İsmail Ege Şaşmaz. O, yüreğinin sesini dinleyen, küçük yaşlardan kurduğu oyunculuk hayaliyle İstanbul’a giden ve şansının da yardımıyla, bugünlerde gençlerin ilgiyle takip ettiği Güneşi Beklerken dizisinin Barış’ı. Manisalı olan İsmail Ege Şaşmaz, dizide gösterdiği başarılı performansla, oyuncu olma hayalini gerçekleştirecek ve şöhret basamaklarını hızla tırmanacakmış gibi görünüyor.
YAZARLAR
Manisa İl Jandarma Komutanı Albay Vural Erol, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Koşmaz'ı ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarette konuşan Manisa İl Jandarma Komutan Albay Vural Erol, "Vatandaşlarımız 156 Jandarma hattını sürekli kullanırlarsa bizlerin de görevleri o derece kolaylaşır" dedi.