logo

reklam
04 Ocak 2018

“Üreticide üzüm bitti, fiyatı 5 liranın üstüne çıktı”

Manisa’da hasat mevsiminin ardından kuruttuğu üzümün kilosunu 4 liradan satabilen üreticinin elinde üzüm kalmayınca fiyatlar 5 liranın üstüne çıktı. Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, “Üzüm bitti, fiyatlar yükseldi” dedi.

Türkiye’de üzüm üretiminin yüzde 95’inin yapıldığı Manisa’da, özellikle kuru üzüm fiyatlarından dert yanan üretici, bu yıl Toprak Mahsulleri Ofisi’nin müdahalesiyle biraz nefes aldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba’nın talimatıyla TMO kuru üzümü 4 liradan satın almaya başladı. Ancak girdi maliyetlerinden şikayet eden üretici ve birçok meslek kuruluşu kuru üzümün kilo fiyatının en az 5 lira olmasını istedi.

Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, şu anda kuru üzüm fiyatlarının 5 lira 20 kuruşa kadar çıktığını söyledi. Fiyat artışını üreticinin elinde üzüm kalmamasına bağlayan Altındağ, “Üzüm azaldığı için değer kazandı. Üreticinin elinde yüzde 10 civarında mal kaldı. Çiftçilerden üzümlerini çok fazla açığa döken oldu. Deposu olan çok az çiftçi var. Çoğu mal şu anda tüccarın elinde. Biz sürekli 5 liranın üstüne çıksın diyorduk. Şu anda fiyatlar olması gereken seviyeye çıktı ama üreticide üzüm kalmadı. Harman zamanında üreticinin paraya ihtiyacı oluyor. Çünkü üretim maliyetleri ve çiftçinin borcu çok fazla. Elinde üzümünü tutabilen kişi çok az oluyor. Fiyat artışının çok fazla bir faydası olmayacak” diye konuştu.

Birçok çiftçinin fiyatlar yüzünden mağdur olduğunu kaydeden Hüseyin Altındağ, üretim maliyetleri de düşünülerek fiyatların belirlenmesini istedi. Nermin Uçtu

Share
448 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ