logo

reklam
20 Ocak 2018

Türkiye’nin enerjisini kadınlar artıracak

Akhisar’da yaşayan kadın girişimci 33 yaşındaki Dudu Sözcüer, kadın girişimcilere sağlanan devlet desteği ile yenilenebilir güneş enerji üretimine başladı. Dudu Sözcüer, 1 milyon 800 bin lira yatırımın 583 bin lirasını hibe aldığını belirterek, kadınların da yenilenebilir enerji sektöründe aktif olmaya başladığını gösterdi.

Akhisar’da yaşayan evli, 1 çocuk annesi Dudu Sözcüer, güneş enerjisi santrali hayalini gerçekleştirdi. Matematik öğretmenliği mezunu 33 yaşındaki Dudu Sözcüer, 2.5 yıl önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na başvurarak, hazırladığı güneş enerji projesine destek almaya hak kazandı. Kendilerine ait 12 dönüm arazi üzerinde 2 bin 200 güneş panelini yerleştiren Dudu Sözcüer, “Böyle bir iş kurmak hayalimdi. Rüzgar güllerini hep görüyordum. Rüzgar güllerinden esinlenerek bu yola çıktım.  Ama gerçekleştiremiyorduk. IPARD başvurularını araştırdım, okudum. Medyayı takip ettik. Yüzde 65 oranında destek aldım. Güneş enerjisi üretimine iyi bir destek veriliyordu. Eşim bana bu süreçte çok destek oldu. Sürekli arkamda oldu. Eşimin desteği ile buraya kadar geldik. Akhisar Kabaağaçkıran Mahallesi’nde bir arazimiz var. Kendi arazimiz üzerinde kurmayı uygun gördük. Ortam da çok uygundu. Şu anda sistem kuruldu. Elektrik üretimine 1 hafta içinde başlıyoruz.  İşin ucundan tuttuk ve bugün güneş enerji panellerini devreye alacağız. 537 kilowatt enerji sağlayacağız” dedi.

1 milyon 800 bin lira yatırımla hayata geçen güneş enerji projesi için Manisa Tarım ve Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan 583 bin lira destek aldıklarını anlatan Dudu Sözcüer, kadınların da temiz enerji sektöründe var olduğunu göstermek istediğini söyledi. Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretiminin yeni yeni başladığını kaydeden Sözcüer, potansiyeli kadınların açığa çıkarabileceğini ve ülkenin elektrik üretimine katkı sağlayacaklarını ifade eti. Sözcüer, “Kadınlar çekingen olmasın. Biz ilk başlarken ‘acaba olur mu’ düşüncesiyle girmiştik. Ama devletin destekleri ve bizim de azmimizle kadınların da bu işi çok rahat şekilde başarabileceğini gördük. Kimse enerjisini geri çekmesin” diye konuştu.

Manisa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü Uğur Uslu da, Manisa’da 2 kadın yatırımcının güneş enerjisi üretimi yaptığını belirterek, güneş enerjisi üretimini verilen desteklerin sürdüğünü söyledi. Nermin Uçtu

 

Share
420 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ