logo

reklam
16 Mayıs 2018

Türkiye’de bir ilk, “Bir çöpe bir kalem”

Şehzadeler Belediyesi, Türkiye’de bir ilk olan Güneş enerjili geri dönüşüm kutusu projesini, Manisa’da hayata geçirdi. Geri dönüşümlü çöp kutuları, atılan her geri dönüşümlü çöp karşılığında vatandaşlara bir kalem verecek.

Şehzadeler Belediyesi, Manisa’da yaptığı ilk projelerine bir yenisini ekleyerek Türkiye’de ilk olan Güneş enerjili geri dönüşüm kutusu projesinin tanıtımını gerçekleştirdi. Zafer Kalkına Ajansı desteği ile alınan 7 adet güneş enerjili akıllı atık toplama kutusu, geri dönüşümü teşvik etmek amacı ile atılan geri dönüştürülebilir madde karşılığında vatandaşlara bir kalem hediye edecek.

Şehzadeler Belediyesi Türkiye’de bir ilk olan güneş enerjili akıllı atık toplama sistemini tanıttı. Şehzadeler ilçesinde 7 farklı noktaya Akıllı atık toplama kutularından monte edildiğini ifade eden Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik “Şehzadeler Belediyesi olarak Türkiye’de ilk defa olacak olan bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. Geri dönüşüm insan ve çevre açısından son derece önemlidir. Kazanılabilir atıkların geri dönüşüm kutularına atılmasını teşvik etmek amacı ile bugün Şehzadelerimizin 7 farklı noktasına güneş enerjisi ile çalışan geri dönüşüm kutularını yerleştiriyoruz” dedi.

CEP TELEFONLARINI DA ŞARJ EDEBİLİYORLAR

Cihazların, üzerlerindeki Güneş panelleri sayesinde kendi enerjilerini üretebildiklerine dikkat çeken Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Kutuların bir diğer özelliği ise, üzerindeki aparat sayesinde cep telefonu şarj edilebilecek. Geri dönüşüm makinelerimizin üzerinde atık piller için bir bölüm var, ayrıca atık bitkisel yağların toplanabileceği bir bölüm, kâğıt toplama için ve plastik, cam ve metal atıklar için bir bölüm mevcut. Cihazımıza plastik, metal ve cam şişeler atıldığında makinenin belirlediği bir puan var ve puan sayesinde geri dönüşüm maddelerini atan vatandaşlarımıza kalem hediye edecek. Buradan tüm vatandaşlarımıza da seslenmek istiyorum.  Metal, cam ve plastik şişeleri çöpe değil bu geri dönüşüm kutularına atalım ve karşılığında da bir adet hediye kalemimizden alın. Bu sayede hem bir kalem sahibi oluruz hem de doğaya, çevreye ve tüm insanların sağlığına da katkıda bulunmuş oluruz” şeklinde konuştu.

ŞEHZADELERİN 7 FARKLI NOKTASINDA YERLERİNİ ALDILAR

Geri dönüşüm makinelerinin yerlerini açıklayan Çelik, “Makinelerimizi, Şehzadelerimizde Sultan Parkı, Tarzan Meydanı, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Alaybey Camii yanı, Şemsiyeli Sokak, Zafer Ünal Parkı ve Ertuğrul Dayıoğlu parkına yerleştirdik. Tüm vatandaşlarımız bu 7 noktaya geri dönüştürülebilir maddeleri götürüp atabilirler. Şehzadelerimizin 7 farklı noktasına monte ettiğimiz bu cihazlarımızın toplam maliyeti 144 bin 550 lira olup ZAFER Kalkınma Ajansına yapmış olduğumuz proje ile bu bedelin yüzde 60’ı ZAFER Kalkınma Ajansı tarafından karşılanmıştır” diye konuştu. Şehzadeler Belediyesi

Share
226 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ