logo

reklam
11 Ekim 2017

Teknolojinin kalbi Manisa’da atacak

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Teknokent açılışına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, konuşmasında ABD ile yaşanan vize krizine de yer verdi. Bakan Özlü, “2023 hedeflerimiz için bizim vizeye ihtiyacımız yok. Çünkü Türkiye sanayi devrimi vize gerektirmez” dedi.

Buket Uşaklı – MCBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknokent), Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün katılımıyla gerçekleştirilen törenle açıldı. Törene Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yanı sıra Vali Vekili Volkan Köksal, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mümtaz Kahya, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Ak Parti İl Başkanı Berk Mersinli, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

MCBÜ Prof. Dr. İlhan Varank Yerleşkesi içerisinde kurulan Teknokentin açılış töreninde konuşan MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, üniversite ile sanayi iş birliğinde geç kalındığını belirterek, “Türkiye 80’li yıllara kadar dışa kapalı bir yapı içerisinde olması iktisadi bakımından rekabet ortamının hem üniversitelerin kendi içlerinde hem sanayide olmaması temel nedenlerden birisidir” dedi. Çelebi, “Biz gelişmeleri geriden değil, gelişmelerin önünde gelişmelere yön veren gruplardan olmak durumundayız” ifadelerine yer verdi.

“GÜCÜMÜZÜ ARTIRMAK İÇİN YÖNÜMÜZ BİLİM VE TEKNOLOJİ”

Bakan Özlü yaptığı konuşmada, “Çağımızda büyüklüğün 1’inci kriteri ekonomidir. Güçlü bir ekonomiye sahipseniz her alanda başarılı ve caydırıcı olursunuz. Türk ekonomisi güçlüdür, gücümüzü daha da arttırmak için yönümüzü bilim ve teknolojiye çeviriyoruz. Ekonomimiz kendisini hedef alan doğrudan veya dolaylı bütün manipülasyonlara karşı son derece dirençlidir. Türk ekonomisi bütün sınavlardan başarıyla geçmiştir. Türkiye’nin 2002’den bu yana aldığı mesafenin temelinde bilim ve sanayi yatırımlarımız vardır. Bilim ve eğitimden tasarruf olmaz. Bilime, teknolojiye, AR-GE’ye, inovasyona, tasarıma yatırımdan geri adım atmamız asla söz konusu değildir. Çünkü bunların hepsi bizi geleceğe taşıyacak olan kavramlar ve kurumlardır” ifadelerini kullandı.

“BİLİM MERKEZLİ BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ”

Bilim ve teknoloji politikalarıyla sanayi politikalarını eş zamanlı belirlemek istediklerini belirten Bakan Özlü, “Bütün stratejimizi bunun üzerine kuruyoruz. Çünkü biz bilim merkezli bir Türkiye, teknoloji üssü bir Türkiye, ileri sanayi ülkesi bir Türkiye istiyoruz. Bunun için de bilimde dönüşüm, teknolojide atılım, sanayide de üretim üssü olmayı hedefliyoruz” şekline konuştu.

“2023 HEDEFLERİMİZ İÇİN VİZEYE İHTİYACIMIZ YOK”

Konuşmasında ABD ile yaşanan vize krizine de değinen Bakan Özlü, “Son zamanlarda bir vize meselesi var. Alınan bazı kararlar var. Ortaya koyduğumuz 2023 hedeflerimiz için bizim vizeye ihtiyacımız yok. Çünkü Türkiye sanayi devrimi vize gerektirmez. Vizeler içimizdeki gelişme azmine bariyer kuramaz. Tüm gelişimcilerimizi, sanayicilerimizi yüksek teknolojiye ve AR-GE’ye davet ediyorum. Mesele vizyon ve inanç meselesidir” dedi.

Açılışın ardından Teknoket’i gezerek yapılan çalışmalarla ilgili bilgi alan Bakan Özlü, daha sonra MCBÜ Deneysel Fen Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (DEFAM)’ni de ziyaret etti.

Share
372 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ