logo

reklam
12 Ocak 2018

Tarlasına gidince hayatının şokunu yaşadı

Saruhanlı İlçesi’ne bağlı Tirkeş Mahalle Muhtarı Bilal Arslan’ın hazineden kiraladığı 20 dekarlık alan üzerinde diktiği 3 yaşındaki yaklaşık 500 zeytin fidanı kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından bir gecede katledildi. Muhtar Arslan, zeytin fidanlarının testere ile kökünden kesildiğini belirterek, zararının yaklaşık 20 bin lira olduğunu ifade etti.

Saruhanlı İlçesi’nin kırsal mahallesi olan Tirkeş Mahallesi’nde 10 Ocak günü sabaha karşı akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Tirkeş Mahallesi Muhtarı Bilal Arslan’a ait 20 dekarlık arazi üzerindeki 3 yaşındaki 500 adet zeytin fidanı kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından kökünden kesildi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Tirkeş Mahalle Muhtarı Arslan, Hazine’den 3 yıl önce zeytin yetiştirmek için kiraladığı 20 dekarlık arazi üzerindeki 500 adet zeytin fidanının kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından bir gecede katledildiğini ifade etti.

ÇOCUK GİBİ BAKIYORDUM

Durumu tarlasındaki yoldan geçen tarım işçileri tarafından kendisine bildirildiğini dile getiren Muhtar Arslan, “Dün gece kimliği belirsiz kişi veya kişiler tarafından 3 yaşındaki zeytin ağaçların katliam edilerek kesildi. Sabah arazimin bulunduğu yoldan geçen işçiler beni arayarak ‘Muhtarım senin tarlanda zeytinler kesilmiş’ dedi. Ben o sıra evdeydim. Sonra apar topar tarlama geldim. Zeytin ağaçlarımın kesildiğini gördüm. Zeytin ağaçlarına 3 yaşından beri çocuk gibi bakıyordum. Çocuk gibi büyütmüştüm. Mahalleli vatandaşım için birçok işler ve hizmetler yaptım. Herkese hizmeti eşit yaptım. Kimseyi ayırmadım. Buda gösteriyor ki başka birilerine biraz fazla iş yapamamışım. Daha çok hizmet verememişim o nedenle zeytinimi kestiler. Ağaçların hepsi testere ile kesilmiş. Kesilen fidanlar ise yerine bırakılmış. İlk defa böyle bir durum ile karşılaşıyorum’’ diye konuştu.

ZARAR YAKLAŞIK 20 BİN LİRA

3 yıl boyunca zeytin fidanlarına çocuk gibi baktığını dile getiren Muhtar Arslan, zararının büyük olduğunu belirterek, “Zeytin ağaçlarım gece kesildiği için kimsenin günahını alamam. Şikayetçi olacağım kimse yok. Zararım şu anda yaklaşık 20 bin lira. Ama bundan 2-3 yıl sonra bu fidanlar zeytin verimine başladığında 500 ağaçtan ben yılda yaklaşık 150 bin lira para alırdım. Şimdi yeniden ekilecek ve yine fidanların büyümesi beklenecek, ardından zeytin vermesi beklenecek. Yani 2 yıl sonra zeytin beklerken, şimdi büyümesini bekleyeceğim ve 2 yıl zararım olacak. Buda yaklaşık 300 bin liraya mal oluyor’’ diye konuştu.

Zeytinlerinin kesilmesiyle ilgili hiçbir şikayette bulunmadığının altını çizen Muhtar Arslan, kesilen zeytin fidanlarının yerine yenisini dikeceğini belirterek, “Yeniden amele tutacağım ve yine 500 adet zeytin fidanı alacağım, sonra tekrar fidanları dikeceğim. 5 bin TL’ye fidanları alacağım, bunlara 3 sene baktığımda ise masrafım yaklaşık 50 bin TL’yi bulacak. Yine büyümelerini bekleyeceğim’’ dedi. Nermin Uçtu

Share
349 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ