logo

reklam
16 Nisan 2018

Tarım arazilerinde ‘öncelikler’ değişti

Tarımsal Arazi Edindirme İş ve İşlemleri Hakkında Yönetmelik ile tarım arazisi edinme usulleri değiştirilirken, arazi bütünleştirmesi ön plana çıkartıldı. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Altındağ ise, yönetmeliğin çiftçilerin birçok mağduriyetini gidermesine rağmen eksik yanları olduğunu savundu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Tarımsal Arazi Edindirme İş ve İşlemleri Hakkında Yönetmelik, 13 Nisan 2018’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle, 5403 Sayılı Torak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu’nda yer alan usul ve esaslar yeniden belirlendi. Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, yeni yönetmelik ile birlikte birçok çiftçinin mağduriyetinin giderileceğini belirterek, toprağı bütünleştirmenin yanı sıra, toprağı korumak için de çalışmalar yapılması gerektiğini savundu.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, yönetmelikle birlikte, tarım amaçlı arazi ediniminin kolaylaştırılması, tarımsal arazi piyasasının düzenlenmesi, mülkiyetten kaynaklanan ihtilafların giderilmesi, tarım arazilerinin değerinin tespiti, tarımsal üretimde kullanılmayan arazilerin üretime kazandırılması, arazi sahiplerinin satış talebi ve alıcıların alım taleplerinin değerlendirilip, tarafların birbirleriyle ilişkilendirilmesi ve işletmelerin yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğüne ulaştırılması veya daha da artırılmasını sağlamak amacıyla tarımsal arazi edindirme iş ve işlemlerine ilişkin usul ve esasların belirlendiğini ifade etti.

ARAZİ DEĞERLERİ DEVLET TARAFINDAN BELİRLENECEK

Yeni yönetmelikle birlikte, tarım arazilerinin değerlerinin ya da kira bedellerinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirleneceğini dile getiren Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, “Çeşitli nedenlerle işlenmeyen veya satışı ya da kiralanması ve ortakçılığı tespit edilen tarım parselleri, Bakanlık tarafından maliklerinin veya hissedarlarının talebi üzerine muvafakat alınarak satışa ya da kiralamaya çıkartılacak parseller listesine eklenecek” dedi. ‘Satışa Çıkartılacak Parseller’ ve ‘Kiralama Yapılacak Parseller’ listelerinin, Bakanlığın resmi internet sitesinde ve mahallinde 15 gün süreyle yayınlanacağını vurgulayan Altındağ, parselleri satın almak ya da kiralamak isteyen kişiler için de listeler oluşturulacağını belirtti.

ARAZİ SATIN ALMADA ÖNCELİKLİ OLAN KİŞİLERE HAK TANINACAK

Satılacak ya da kiralanacak olan tarım arazilerini almak isteyen kişilerin oluşturulacağı listelerden, öncelik durumuna göre parseli satın alacak ya da kiralayacak kişinin belirleneceğinin altını çizen Altındağ, “Çiftçimizin fiili kullanıcı olması, işletmelerin yeter gelirli tarımsal arazi büyüklüğüne ulaştırılması ve genç olması, parsel alımı ya da kiralaması listesinde, o çiftçimizi ön plana çıkartacak. Bu noktada, özellikle genç çiftçilerimiz desteklenmesi oldukça önemli” diye konuştu. Altındağ, parseli satan ya da kiralayan ve parseli alan ya da kiralayan kişilerin eşleştirildiği listelerin de Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yayınlanacağını vurgulayarak, Bakanlık tarafından hazırlanan eşleştirme listelerini uygun görmeyen çiftçilerin, listeye itiraz etme hakkının da bulunduğunun altını çizdi.

SADECE SATAN DEĞİL, ALAN DA RAHATLAYACAK

Başkan Altındağ, tarım arazisi satış ve kiralama işlemlerinde, alan ve satan tarafların anlaşamaması durumunda, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüklerinin devreye gireceğini vurguladı. Altındağ, “Bir tarlayı birden fazla kişi istediğinde, tarlayı satan kişi bu durumdan karlı çıkabiliyorken, alan kişi maalesef zarara uğruyor. Bazı durumlarda ise, tarlayı satın almak isteyen kişi en yüksek fiyatı teklif ederek satın aldığı tarım arazisini, asıl amacı dışında kullanarak betonlaştırabiliyor” diye konuştu. Altındağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yürürlüğe koyduğu yönetmelik ile arazi satın alma ya da kiralamadaki birçok olumsuzluğun giderilebileceğini belirtti.

“ARAZİYE SINIRI OLAN KİŞİLERE 15 YILLIK KREDİ VERİLMELİ”

Tarım arazisi satın almak isteyen çiftçilerin için verilen kredilerin geri ödemesinin şu an 5 yıl olduğunu ve arttırılması gerektiğini savunan Altındağ, “Maddi durumu en kötü olan çiftçimizin bile tarım arazisi alabilecek duruma gelmesi gerekiyor. Çiftçi araziyi satın aldıktan sonra, 10-15 yıl içerisinde geri ödeyeceği krediyi, tarladan elde ettiği mahsulün geliriyle rahatlıkla karşılayabilmeli” dedi. Altındağ, 10-15 yıl taksitli kredi imkanının ise yalnızca tarım arazisine sınırı olan çiftçilere verilmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Bu kredi eğer herkese verilirse, yine tarım arazileri parçalanır. Fakat araziye sınırı olan kişilere verilirse, oldukça verimli olur” diye konuştu.

Şehzadeler Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altındağ, “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı konusunda tarım arazilerini hem edindirmek hem de toplulaştırmak amacıyla yürürlüğe koyduğu yönetmeliğin, çiftçilerimizi rahatlatacağını umuyoruz” dedi. Tarım arazilerinin ehline verilmesinin, arazi kiralamalarında farklı yerlerden gelip arazileri kiralayan kişiler yerine, orada arazisi olan çiftçilerin kiracı olmasını kolaylaştıracağını ve böylelikle çiftçilerin mağdur olmayacağını ifade eden Başkan Altındağ, tarım arazisi alanlarının da devlet tarafından belirleneceğinin altını çizdi. Sare Kurtulan

Share
261 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ