logo

reklam
01 Nisan 2018

“Tane ile ilaç satışı karışıklığa yol açar”

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın taneyle ilaç satışı olabileceğini, böyle bir uygulamanın israfı önleyeceğini belirtmesini değerlendiren 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Nur Özcan, “İlaçları böldüğümüz zaman ve ambalajlar deforme olduğu zaman hastada ciddi bir karışıklık meydana gelecek. İlaçların şekilleri, kapsül ve tablet formu birbiriyle benzer durumda. Yani bir kalp ilacıyla bir ağrı kesici ilacın aynı formda olanı gibi bir sürü benzerlik var. Bu ilaçların tek tek olmasıyla üzerindeki isimleri okunamaz hale gelecek” dedi.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın taneyle ilaç satışı olabileceğini, böyle bir uygulamanın israfı önleyeceğini belirtmesini değerlendiren 29. Bölge Manisa Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe Nur Özcan, “Türkiye’de sağlıkta tasarruf denilince akla ilk başta ilaç geliyor. Dolayısıyla ilaca minimum para ödenmek istenirken bu sefer hastaların kullanımı açısından oluşturulacak zorluklar ikinci planda kalıyor, tasarruf daha ön plana çıkıyor” dedi.

Özcan, dünyadaki zehirlenmelerin büyük bir oranının ilaç zehirlenmelerinden gerçekleştiğine dikkat çekerek, “Ambalajların bağımsız olması, ilaçların tek tek satılması bilgisine sahip olmaması demek üstünde son kullanma tarihlerinin olmaması, o ambalajlar kesilirken glisterlerin zarar görmesi, ilacın havayla kontamine olması demek. Zaten çocuk yaş grupları için bu ambalajlar küçültülebilir ama bölünemez. İlacın ambalajı küçültülebilir ama ambalajlı halde, kutusuyla birlikte küçültülebilir” ifadelerini kullandı.

“İlaçları böldüğümüz zaman ve ambalajlar deforme olduğu zaman hastada ciddi bir karışıklık meydana gelecek” diyen Özcan, “İlaçların şekilleri, kapsül ve tablet formu birbiriyle benzer durumda. Yani bir kalp ilacıyla bir ağrı kesici ilacın aynı formda olanı gibi bir sürü benzerlik var. Bu ilaçların tek tek olmasıyla üzerindeki isimleri okunamaz hale gelecek. Evin içerisinde bu ilaçlar nasıl muhafaza edilecek. Hasta ilaçları tane şeklinde aldığı için sabah, öğle, akşam kalp ilacı içmek yerine belki de ağrı kesici içecek. Dolayısıyla ilaçların tedavi edici etkileri çok düşük düzeyde kalacaktır. İlaçların ambalajlarının üzerinde son kullanma tarihleri yer alırken taneyle verilen ilaçların üzerinde yazmıyor. Hasta onu da ön göremez ve ‘İlacın son kullanma tarihi geçmiş atayım’ diyebilecek bir bilgiye sahip olamayacak o zaman” dedi.

“HASTA AÇISINDAN DA SAĞLIK ÇALIŞANI AÇISINDAN DA ÇOK ZOR”

Özcan, bu sistemin uygulanmasının çok zor olduğunu belirterek, “Hangi ilaçları kapsayacağı daha şekillenmedi. Sadece ambalajları küçültme ve bölerek taneyle vermek diye düşünülüyor. Belki hastaneler öngörülerek böyle bir şey planlanıyor ama hastanede yatan hastaya ilaçlar zamanında, bir sağlık personeli tarafından veriliyor. Hastanın devamlı başında ilacın verilme zamanıyla, aç tok alma haliyle ilgilenen birisi var. Eğer evlerde de böyle kullanılacaksa her evde bir tane eczacının veya sağlık personelinin bulunması gerekiyor. Bunu kontrol etmek mümkün değil. Her insan öyle ya da böyle kullandığı ilacı merak ediyor ve ilaçların ambalajlarının içinde bulunan prospektüslere bakıyor. Mesela sağlık personelinin gözünden kaçar veya hastayı detaylı bilgilendirmemiştir. Hasta doktoruna veya eczacıya hamile olduğunu söylememiştir ama aldığı ilaç hamilelikte risk oluşturuyordu. Bunu prospektüsü okumadan nereden bilecek? Gerçekten hastanın kullanımı açısından neredeyse imkansız bir şey. Ambalaj küçültülebilir ama tane tane ilaç vermek imkansız. Hasta açısından da sağlık çalışanı açısından da çok zor. Hasta ilacı kutusuyla birlikte getirip bize bir şey sorduğunda, geri dönüşümü olduğunda mesuliyet alınabilir ama hasta almış, ilacı içmiş ve ne içtiğini bile bilmiyor” şeklinde konuştu.

Piyasada bulunan ilaçların çoğunun zaten ambalaj miktarlarının tedavi edecek dozlarda bulunduğunu belirten Özcan, “Bir antibiyotiğin içinde maksimum 20 tane bulunuyor mesela bu da 10 günlük doza tekabül ediyor. Yani bir ambalajın içinde 40-50 olmuyor zaten. Antibiyotik 3 tane verilerek tedavi edilmez zaten. Antibiyotiğin kullanılması gereken bir süre var. Hatta haslara geldiği zaman bunu özellikle vurguluyoruz; ‘Kutu bitene kadar mutlaka kullanın, 10 güne tamamlayın’ diye” dedi. Buket Uşaklı

Share
535 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ