logo

reklam
12 Ağustos 2018

“Taksitin kaldırılması vatandaşı da kuyumcuları da bitirebilir”

Kısa zaman aralıklarıyla yükselen altın fiyatı ve BDDK’nın altın alımlarında kredi kartına taksit imkanını kaldırmayı planladığı tasarıyı açıklaması, hem vatandaşları hem de kuyumcuları mağdur etti. Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Hüseyin Hasacar, altın alımında kredi kartına taksitin kaldırılması durumunda vatandaşların altın almakta zorlanacaklarını, kuyumculuk sektörünün ise bitme noktasına gelebileceğini vurgulayarak, BDDK ile görüşme talep edeceklerini belirtti.

Manisa Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Hüseyin Hasacar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) altın alımlarında kredi kartına taksit imkanını ortadan kaldırdığı yönetmelik taslağı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hasacar, “BDDK tarafından bu ay sonu itibariyle kredi kartıyla yapılan altın alımlarında taksit imkanının kaldırılacağı duyuruldu. Bu durum şu an için taslak halinde olduğundan uygulanmıyor fakat ay sonunda uygulanmaya başlarsa, kuyumcuların da vatandaşların da durumu hiç iç açıcı olmaz” diye konuştu.

Ülke genelinde kuyumcuların istişaresi sonucu BDDK ile görüşme talep ettiklerini belirten Hasacar, “Bizler Türkiye genelindeki kuyumcular olarak kendi aramızda görüşüp fikir birliği oluşturduk. Görüşmelerimiz sonucu, BDDK’dan görüşme talebinde bulunduk. BDDK ile görüştüğümüzde altın alımında kredi kartına taksit imkanının sona erdirilmeyeceğini umuyoruz. Çünkü çok açık ki, altın alımında kredi kartına taksit yapılmaması kuyumculuk sektörünü oldukça zora sokar” şeklinde konuştu. Hasacar, BDDK ile görüşmeleri halinde, tüm kuyumcuların ortak kararı olarak altın alımında kredi kartına yapılan 4 taksitin kaldırılmasının iptalinin yanı sıra, taksit sayısının 12’ye kadar çıkartılmasını talep edeceklerini vurguladı.

Türk örf, adet ve geleneklerinde altının önemli bir yer tuttuğunun altını çizen Hasacar, “Halkımız altını yalnızca yatırım aracı olarak görmüyor. Bizim gelenek ve göreneklerimizde, doğumlarda, sünnetlerde, nişanlarda ve düğünlerde altın hediye etmek var, bu aşikar” diye konuştu. Hasacar, özellikle düğün sezonu olmasından dolayı altın alımından kredi kartına yapılan 4 taksitin kaldırılması halinde vatandaşların büyük sıkıntılar yaşayacağını dile getirdi.

Vatandaşların yatırım aracı olarak kuyumculardan çok bankaları tercih ettiklerine dikkat çeken Hasacar, kuyumcuların bankalarla neredeyse rekabet içerisinde olduklarını ifade etti. Hasacar, “Vatandaşlarımız yatırım yapacakları altınları bankalardan, süs amaçlı kullanacakları altınları ise kuyumculardan alıyorlar. Durum böyle iken süs altını satan kuyumcularımızda taksit sayısını sıfıra indirmek alıcıyı da satıcıyı da oldukça zor duruma sokacaktır” dedi. Hasacar, kuyumcular olarak esas amaçlarının tasarı halinde olan altın alımında kredi kartı taksitinin kaldırılması durumunun yürürlüğe girmeden önce iptal edilmesi içi teklif sunmak olduğuna vurgu yaptı.

“Altın fiyatının 230 lira civarında olduğu günleri yaşıyoruz” diye konuşan Hasacar, “100 gram altın 23 bin lira ediyor. Eğer vatandaşlarımız kredi kartına taksitle altın alamayacaklarsa, 23 bin lira gibi büyük meblağlarla çarşıda gezerek altın almak zorunda kalacaklar. Bu durumun akla sığacak bir noktada olduğunu düşünmüyorum” şeklinde konuştu. Manisalı kuyumcuların yasa tasarısının sonuçlanmasını merakla beklediklerini belirten Hasacar, “Bizler her zaman bu konunun takipçisi olacağız ve İnşallah tasarı yürürlüğe girmeden altın alımında 4 taksitin kaldırılmasını değil, 9 ya da 12 gibi taksitlere uzatılmasını sağlayacağız” diye konuştu.

Özellikle son 3 gündür altın fiyatlarının öngörülemez şekilde yükseldiğini vurgulayan Hasacar, “Altın fiyatları yüzde 25 artış kaydetti ve bu durumun yaşanmasını kimse beklemiyordu. Şu an altın yakın dakika aralıklarıyla yükselişini sürdürüyor” dedi. Kısa süre aralarla yükselen altın fiyatlarının kuyumcuları vatandaşlara karşı mağdur ettiğini de ifade eden Hasacar, “Müşterimize bir saat önce verdiğimiz fiyatla bir saat sonra verdiğimiz fiyat aynı olmuyor, artmış oluyor. Bu da, kuyumcuları rant peşinde koşuyorlarmış gibi gösteriyor” şeklinde konuştu. Değişen altın fiyatlarıyla ilgili Manisalı kuyumcularla toplantı gerçekleştirdiklerini belirten Hasacar, vatandaşlara kısa aralıklarla farklı altın fiyatları vermemek adına ellerinden geleni yapacaklarının altını çizdi. Özel Haber/Sare Kurtulan

Share
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ