logo

reklam
12 Kasım 2017

Spil’de yürek burkan manzara

Manisa’da öğrenci, asker ve bürokratlardan oluşan yaklaşık 800 kişi Spil Dağı Milli Parkı’nda çöp topladı. Milli Park’taki pek çok alanın çöplüğe dönüştüğü göze çarparken, Vali Mustafa Hakan Güvençer manzara karşısında üzüldüğünü belirterek, insanların doğayı kirletmesine anlam veremediğini söyledi.

Manisa’da Spil Dağı Milli Parkı’nda Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediyesi, Yunusemre ve Şehzadeler İlçe Belediyeleri ve Kredi Yurtlar Kurumu işbirliği ile çevre temizliği yapıldı. ‘Tarzanın torunu emanetine sahip çık’ projesi ile sporcular, Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan öğrenciler ve askerlerden oluşan yaklaşık 800 kişilik grup, çöp torbalarını alıp, Spil Dağı Milli Parkı’nı temizledi. Yol kenarlarında atılan içki şişeleri, poşetler ve birçok çöp tek tek toplandı. Milli Park’ın birçok yerinin çöp yığınlarıyla dolması öğrencilerin de tepkisini çekti. Öğrenciler, doğanın korunması gerektiğini belirterek, herkesi duyarlı olmaya davet etti.

“MAZERETİ OLAMAZ”

Spil Dağı Milli Park’ta piknik yapan kişilerin bıraktıkları çöplerden oluşan manzara da yürekleri burktu. Vali Mustafa Hakan Güvençer de öğrencilerle birlikte çöp topladı. İnsanların doğaya daha saygılı olması gerektiğine dikkat çeken Güvençer, çöpleri görünce üzüldüğünü belirtti. Güvençer, “Karşılaştığım manzara sürpriz olmadı. Hem çevre duyarlılığını artırmak hem de Manisalıları da harekete geçirmek için böyle bir kampanyanın ilk adımını attık. Aslında bu iş kirletmemekten geçiyor. Bu tür kirlenmeler meydana geldiğinde Manisa’daki sivil toplum kuruluşları ilk adımı atmalıdır. Ama Türkiye’de pek çok hususta devlet ilk adımı atıyor. Biz bugün bu öncülüğü yaptık. Bu manzara beni üzdü. Ama bu Türkiye gerçeği maalesef. Ama bu bize asla yakışmıyor. Meslek hayatımın başından beri Türkiye’de karşılaştığımız pek çok olumsuzluğa yorum getirebiliyorum. Ama bu çevreye karşı duyarsızlık, çevre kirliliği konusunda bu işin bir mazereti yok, anlaşılabilirliği yok. Keşke biz bugün bir piknik yapsaydık. Kendi insanlarımızın attıkları çöpleri toplamak gibi bir kampanyaya 2017 yılında hiç ihtiyacımız olmasaydı. Ama kayıtsız kalamıyoruz” diye konuştu.

Etkinlikte toplanan çöpler, çöp torbalarına koyularak traktörlere yüklendi. Nermin Uçtu

 

 

Share
397 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ