logo

reklam
06 Aralık 2017

Sokaklardan şampiyonluğa uzanan azmin öyküsü

Manisa’da 2014 yılında 7 ay arkadaşının otomobilinde yaşam mücadelesi veren ve ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Kula 80. Yıl Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’ne yerleştirilen 22 yaşındaki Makbule Tosun, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun düzenlediği Türkiye Cimnastik Şampiyonası’nda 22 yaş Mental Bayanlar Kategorisi’nde Türkiye ikincisi olarak ödülünü Başbakan Binali Yıldırım’ın elinden aldı.

Yunusemre İlçesi’nde 2014 yılında 7 ay boyunca bir arkadaşının otomobilinin içinde yaşam sürdürdükten sonra devreye giren Aile sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün sayesinde Kula 80. Yıl Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’ne yerleştirilen 22 yaşındaki Makbule Tosun’un başarısı gurur verdi. Denizli’de yaşayan anne ve babasının boşanmasından sonra Manisa’da yetiştirme yurdunda büyüyen Makbule Tosun, reşit olmasının ardından gönderildiği Kadın Sığınma Evi’nde kalmayı kabul etmeyerek ayrıldı. Üç yıl önce ise Tosun, 7 ay boyunca, bir arkadaşı aracılığıyla tanışıp gönlünü kaptırdığı gence ait otomobilde yaşadı. Mahalle sakinlerinin durumu bildirmesi üzerine Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü yetkilileri ve polis tarafından güçlükle ikna edilen Tosun, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne götürelerek tedavisine başlandı. Hastanedeki tedavisini ardından Tosun, Kula 80. Yıl Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nde rehabilite edildi. Tedavisinin ardından açık liseye başlayan Tosun, geçmiş hayatındaki olumsuzlukları silerek yeni bir yaşama başladı.

CİMNASTİKTE TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

Yeni yaşamında doktor olma hayali ile yaşayan Tosun, bir taraftanda jimnastiğe önem vererek ilk derecesini kazandı. Tosun kaldığı Aile ve Sosyal Politikalar Kula 80. Yıl Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Spor Kulübü Derneği adına 22-24 Mart tarihleri arasında Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu tarafından İzmir’de düzenlenen Türkiye Cimnastik Şampiyonasına katıldı. Şampiyonada Tosun, 22 yaş Mental Bayanlar Kategorisi’nde Yer Serisi’nde Türkiye 2.’si oldu. Tosun ödülünü 3 Aralık Dünya Engelliler Günü sebebiyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından İstanbul Silence İstanbul Otel’de düzenlenen törenle Başbakan Binali Yıldırım’ın elinden aldı.

Normal yaşama dönmekten dolayı büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Tosun, cimnastiğin hayatında artık önemli bir yerinin olduğunu ve hedefinin cimnastikten çeşitli dereceler kazanmak olduğunu dile getirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Murat Konan ise, Tosun’un tekrar yaşama kazandırmaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Tosun, başarısı ‘Nereden Nereye’ sözüne örnek verebileceğimiz bir başarı. Yardıma ihtiyacı olan bir kişiye elinizi uzattığınızda ve ona imkanlar tanıdığınızda neler yapabileceğini Tosun’un sayesinde bir kez daha gördük. Dileğimiz bu başarılarının devamı. Bu konuda müdürlük olarak kendisine gereken desteği sağlayacağız’’ dedi. Nermin Uçtu

Share
293 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ