logo

reklam

ŞİİR HEP ŞİİR


Bedriye Aksakal
bdaksakal@manisahabergazetesi.com

Sevgili Şükran, bu mektubumda da yine şiir, şiir diyorum. Yaşamını ne ile örmek isterseniz dediklerinde verdiğim yanıt her zaman  şiir olmuştur. Şiir seven insanın yüreği hep aydınlıktır. Bakışları daima ileridir. Usunda hep bilim ilim vardır.
Şiiri bana sevdiren babamı burada saygı ile anmak istiyorum.
Canım arkadaşım, sağım solum şairlerle dolu. Yine anılarımın peşinde Salihli Şiir İkindileri’ndeyim.
Salihliler ne değin şanslılar ki, Zafer Keskiner ve Şadan Gökovalı ile şiirin dünyasına girdi. Şimdiki çocuklar ve gençlerde Salihli’de geçmiş dönemin Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay ve şair Tuğrul Keskin ile şiirin dünyasına girmişlerdi..
Duygularımızı taptaze tutan şiirleri o dönemlerde ‘Salihli Şiir İkindileri’nde ülkemin şairlerinden dinlemek apayrı bir tattı. Geçmişe doğru baktığımızda, Tuğrul  Keskin’in dediği gibi: “… Hiç kuşkusuz, Salihli Şiir İkindileri, şiire bir ucundan  dokunmuş  her şiir severin kalbinde özel bir yere sahiptir. Daha da önemlisi bu sevgili etkinliklerin temelinde iki pek sevdiğim, pek saydığım iki değerli insanın, Zafer Keskiner ile Şadan Gökovalı’nın yoğun emek ve şefkatleri var. Şüphesiz Zafer Keskiner  Salihli için çok güzel şeyler yapmıştır, ama unutulmamalı ki, onu edebiyatın gizemli alanlarında efsane başkan yapan, Salihli Şiir İkindileridir… Salihli şiir ile bir başkent olmuştur. Sanat adına, şiir adına bu olgu paha biçilmez bir onurdur.”
Kentleri kent yapan kültür sanattır. Bir kentte tiyatro, sinema, opera binaların varsa ve buralarda izlenceler oluyorsa kentin yüzü bilime aydınlığa dönüktür. Aydınlığın karşısında daima karanlık gelir. Bilimin karşısına hurafeler gelir. Şu son yıllarda bilime karşı karanlık güçler hurafeler yaratıldı. Diğer yazılarımda  dile getirdiğim gibi birileri sanatın ortasına tükürdü, kimileride heykelleri yok etti.İzmir’de kırılan heykel olduğu gibi Bakış farklı olursa sanata da tükürülür, heykellerde yıkılır, sanatçı da işsizlikten ölür gider. Neden bu değin şiddet tırmanıyor. Bunun yanıtını Muzaffer İlhan Erdost’tan dinleyelim:
“Çağdaş ve o denli acımasız savaşların arkasında, doların ve onun emperyalizme dönüşen büyük aile sermayenin yeryüzünün tek ve mutlak tanrısı olma tutkusu yatıyor. Bu savaş tanrısına insanlık boyun eğdiği/ önünde diz çöktüğü zaman yeryüzü büyük bir ahır, insanlık sığır sürüsü olacak. Barış diye bir şey kalmayacak çünkü. Ya da bu kağıttan “tanrı” tarihin logarında yıkandığı zaman bitecek savaş.”
Şükran anılarım süre gidiyor. Gözlerimin önünde şu an Cevat Çapan.
Çapan, Dünya şiirini ülkemize kazandıran bir ustadır.
Şair,1933’te Darıca’da doğdu. Burada ilkokulu okudu. 1953’te bitirdiği Robert Koleji’nden sonra yüksek öğrenimini İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı Bölümü’nü 1956 yılında tamamladı. Londra’da B.B.C’nin Türkçe bölümünde bir yıl çalıştı.
“1960’ta asistan olarak girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü’nde 1968’de doçent, 1975’te profesör oldu. 1980’de Devlet Güzel Sanatlar Akademesi (bugün Mimar Sinan Üniversitesi) tiyatro bölümüne geçti. Değişik dönemlerde Boğaziçi, Anadolu, Marmara Üniversitelerinde ders verdi. 1978-1979’da Devlet Tiyatroları edebi kurul başkanlığı yaptı. 1981- 1982 ders yılında Fulbright bursuyla Newyork Üniversitesi’nde Amerikan şiiri ve tiyatrosu üzerine inceleme yaptı, aynı üniversitede İngiliz Edebiyatı dersleri verdi. 1996’da Yeditepe Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi’nde dekanlık görevini yürüten Çapan 2002’den beri aynı fakültede İngiliz Dili ve Edebiyatı Profesörü olarak çalışmaktadır…” Sayamayacağım kadar çevirileri ve şiir kitapları bulunan Cevat Çapan’ı dinlemek, onun ışığından bir nebzede olsa yararlanmak şiir dinlemeye gidenler için bir onurdur. Bu onuru yaşatan, geçmiş dönem Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay’a bir kez daha teşekkürler.
Şükran Muzaffer İlhan Erdost, Cevat Çapan ne büyük değerler. Bu değerler değil mi, Türk Edebiyatı’nı besleyen.
Sevgiyle kal. Unutuyordum. Fehim Paşa Konağı yazını okudum çok güzeldi. Mesajlar da inceden inceye yüreklere dokunuyordu.
Sağlıcakla kal.

Share
1451 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ŞİİR HEP ŞİİR” için 2 Yorum

 1. Yazını okuduğum şu sıra kar yağıyor Sivas’a Bedriye. Şiir gibi bir kar. Dıranas’ı anımsamamak elde mi?Hadi geç oldu deme, aç oku o çok güzel KAR şiirini. Evet Bedriye, kar yağıyor üstümüze inceden, kar yağıyor, yağmurlu, karanlık bir düşünceden…

  • BEDRİYE AKSAKAL : diyor ki:

   ŞÜKRAN DIRANAS’IN KAR ŞİİRİ MÜTHİŞ GÜZEL KAR ÜZERİNE BİR YAZI YAZMIŞTIM İLERİDE ONU SENİNLE PAYLAŞACAĞIM. ŞÜKRAN DEDİĞİN GİBİ “KAR YAĞIYOR ÜSTÜMÜZE İNCEDEN, KAR YAĞIYOR, YAĞMURLU, KARANLIK BİR DÜŞÜNCEDEN.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Sevim GÜNGÖR yazdı… “GÖLDE KÖYÜ”

  19 Kasım 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Bugün sizlere Manisa’nın tarihi bir köyü olan Gölde Köyü’nü anlatacağım. Ama öncelikle -gelen mailler ve yoğun ilginiz nedeniyle- kim olduğum hakkında kısa bir bilgi vermeliyim. 1981 yılı Manisa doğumlu, bir kız çocuğu annesiyim. 15 yıllık mesleki hayatıma ilk adımımı bir köy ilkokulunda -iki yıl süreyle- öğretmenlik yaparak attım. Sonrasında Müzecilik yıllarım başladı ve fakültede edindiğim teorik bilgileri, Manisa Müzesi’nde eserlere dokunarak pratik bilgiler haline dönüştürdüm. Taşınır eserleri tanıman...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “GENCE MODERN BİR KENT”

  13 Kasım 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Ekim ayında, bir cumartesi günü, Azerbaycan yolculuğu Manisa’dan başladı. Salihli ve Kula’dan gurubumuza katılanlar oldu. Manisa Azerbaycan Kültür ve Dayanışma Derneği ve Manisa Demokrat Gazeteciler ve Yazarlar Derneği’nin organize ettiği kültür gezimizde, yolumuzun uzundu. Bir Millet İki Devlet sloganı yola çıktık. Sevinçliydik, kardeş bir ülkeye, dostlarımızla kucaklaşmaya gidiyorduk… İlk durağımız Ankara oldu. Gazeteciler derneğinden dört gazeteci, akşam saatlerinde kentin yoğun trafik akışı içinde, kat...
 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “ATAMIZI ANDIK”

  13 Kasım 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            10 Kasım günü, evde  Atamla ilgili yapılan programları izlerken, yüreğim yangın yerine döndü. Anıtkabire yüz binler akın ederken göz yaşlarımı tutamadım. Çoluk çocuk, genç, ihtiyar Atasına bağlılığını göstermek için Anıtkabir’deydi. Atatürk’ü daha iyi anlayabilmemiz için, Onun Türk Ulusu’na neler yaptığını çok iyi bilmemiz gerekir. Atatürk, en zor koşullarda zoru yenmiş, ulusunu yok olmaktan kurtarmış bir liderdir. O, Türk özgürlük savaşının ardından Türk devletini kurarak, mazlum ulusların sa...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “ATATÜRK’Ü ANLAMAK…”

  11 Kasım 2018 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

              ATATÜRK’ü anlamak sadece onu okumakla , dinlemekle olmaz .Onun çizdiği ve o zamanda bile ileri görüşü sebebiyle , günümüze ışık tutan düşüncelerini tatbik etmekle olur. Ne diyor ulu önder GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ……”EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİM VE FENDİR”…dahası “BENİM SÖYLEMLERİM İLİM VE BİLİMLE ÇELİŞİYORSA , O ZAMAN BİLİMİ  SEÇİN” İşte biz böyle bir lidere sahibiz. Günümüzde  yok etmeye çalışılan bu yüce insana etmediğimiz söz ve hakaret kalmıyor. Neden sevmezsiniz..? aşağıda yazılanları ok...