logo

reklam

ŞİİR HEP ŞİİR


Bedriye Aksakal
bdaksakal@manisahabergazetesi.com

Sevgili Şükran, bu mektubumda da yine şiir, şiir diyorum. Yaşamını ne ile örmek isterseniz dediklerinde verdiğim yanıt her zaman  şiir olmuştur. Şiir seven insanın yüreği hep aydınlıktır. Bakışları daima ileridir. Usunda hep bilim ilim vardır.
Şiiri bana sevdiren babamı burada saygı ile anmak istiyorum.
Canım arkadaşım, sağım solum şairlerle dolu. Yine anılarımın peşinde Salihli Şiir İkindileri’ndeyim.
Salihliler ne değin şanslılar ki, Zafer Keskiner ve Şadan Gökovalı ile şiirin dünyasına girdi. Şimdiki çocuklar ve gençlerde Salihli’de geçmiş dönemin Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay ve şair Tuğrul Keskin ile şiirin dünyasına girmişlerdi..
Duygularımızı taptaze tutan şiirleri o dönemlerde ‘Salihli Şiir İkindileri’nde ülkemin şairlerinden dinlemek apayrı bir tattı. Geçmişe doğru baktığımızda, Tuğrul  Keskin’in dediği gibi: “… Hiç kuşkusuz, Salihli Şiir İkindileri, şiire bir ucundan  dokunmuş  her şiir severin kalbinde özel bir yere sahiptir. Daha da önemlisi bu sevgili etkinliklerin temelinde iki pek sevdiğim, pek saydığım iki değerli insanın, Zafer Keskiner ile Şadan Gökovalı’nın yoğun emek ve şefkatleri var. Şüphesiz Zafer Keskiner  Salihli için çok güzel şeyler yapmıştır, ama unutulmamalı ki, onu edebiyatın gizemli alanlarında efsane başkan yapan, Salihli Şiir İkindileridir… Salihli şiir ile bir başkent olmuştur. Sanat adına, şiir adına bu olgu paha biçilmez bir onurdur.”
Kentleri kent yapan kültür sanattır. Bir kentte tiyatro, sinema, opera binaların varsa ve buralarda izlenceler oluyorsa kentin yüzü bilime aydınlığa dönüktür. Aydınlığın karşısında daima karanlık gelir. Bilimin karşısına hurafeler gelir. Şu son yıllarda bilime karşı karanlık güçler hurafeler yaratıldı. Diğer yazılarımda  dile getirdiğim gibi birileri sanatın ortasına tükürdü, kimileride heykelleri yok etti.İzmir’de kırılan heykel olduğu gibi Bakış farklı olursa sanata da tükürülür, heykellerde yıkılır, sanatçı da işsizlikten ölür gider. Neden bu değin şiddet tırmanıyor. Bunun yanıtını Muzaffer İlhan Erdost’tan dinleyelim:
“Çağdaş ve o denli acımasız savaşların arkasında, doların ve onun emperyalizme dönüşen büyük aile sermayenin yeryüzünün tek ve mutlak tanrısı olma tutkusu yatıyor. Bu savaş tanrısına insanlık boyun eğdiği/ önünde diz çöktüğü zaman yeryüzü büyük bir ahır, insanlık sığır sürüsü olacak. Barış diye bir şey kalmayacak çünkü. Ya da bu kağıttan “tanrı” tarihin logarında yıkandığı zaman bitecek savaş.”
Şükran anılarım süre gidiyor. Gözlerimin önünde şu an Cevat Çapan.
Çapan, Dünya şiirini ülkemize kazandıran bir ustadır.
Şair,1933’te Darıca’da doğdu. Burada ilkokulu okudu. 1953’te bitirdiği Robert Koleji’nden sonra yüksek öğrenimini İngiltere’de Cambridge Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı Bölümü’nü 1956 yılında tamamladı. Londra’da B.B.C’nin Türkçe bölümünde bir yıl çalıştı.
“1960’ta asistan olarak girdiği İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili Ve Edebiyatı Bölümü’nde 1968’de doçent, 1975’te profesör oldu. 1980’de Devlet Güzel Sanatlar Akademesi (bugün Mimar Sinan Üniversitesi) tiyatro bölümüne geçti. Değişik dönemlerde Boğaziçi, Anadolu, Marmara Üniversitelerinde ders verdi. 1978-1979’da Devlet Tiyatroları edebi kurul başkanlığı yaptı. 1981- 1982 ders yılında Fulbright bursuyla Newyork Üniversitesi’nde Amerikan şiiri ve tiyatrosu üzerine inceleme yaptı, aynı üniversitede İngiliz Edebiyatı dersleri verdi. 1996’da Yeditepe Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi’nde dekanlık görevini yürüten Çapan 2002’den beri aynı fakültede İngiliz Dili ve Edebiyatı Profesörü olarak çalışmaktadır…” Sayamayacağım kadar çevirileri ve şiir kitapları bulunan Cevat Çapan’ı dinlemek, onun ışığından bir nebzede olsa yararlanmak şiir dinlemeye gidenler için bir onurdur. Bu onuru yaşatan, geçmiş dönem Belediye Başkanı Mustafa Uğur Okay’a bir kez daha teşekkürler.
Şükran Muzaffer İlhan Erdost, Cevat Çapan ne büyük değerler. Bu değerler değil mi, Türk Edebiyatı’nı besleyen.
Sevgiyle kal. Unutuyordum. Fehim Paşa Konağı yazını okudum çok güzeldi. Mesajlar da inceden inceye yüreklere dokunuyordu.
Sağlıcakla kal.

Share
1609 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

#

ŞİİR HEP ŞİİR” için 2 Yorum

 1. Yazını okuduğum şu sıra kar yağıyor Sivas’a Bedriye. Şiir gibi bir kar. Dıranas’ı anımsamamak elde mi?Hadi geç oldu deme, aç oku o çok güzel KAR şiirini. Evet Bedriye, kar yağıyor üstümüze inceden, kar yağıyor, yağmurlu, karanlık bir düşünceden…

  • BEDRİYE AKSAKAL : diyor ki:

   ŞÜKRAN DIRANAS’IN KAR ŞİİRİ MÜTHİŞ GÜZEL KAR ÜZERİNE BİR YAZI YAZMIŞTIM İLERİDE ONU SENİNLE PAYLAŞACAĞIM. ŞÜKRAN DEDİĞİN GİBİ “KAR YAĞIYOR ÜSTÜMÜZE İNCEDEN, KAR YAĞIYOR, YAĞMURLU, KARANLIK BİR DÜŞÜNCEDEN.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Bedriye AKSAKAL yazdı… “SEVGİ…”

  14 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

                14 Şubat Sevgililer Günü. Gençliğimde okuduğum aşk kitapları gözümün önünde. Kraliçe Margous asil olmayan sevgilisinin kesik başıyla, kocasının yanına gider, Anna Karanina oğlunu hiçe sayarak, genç subay için bedenini tren raylarının ortasına atar, Romeo ve Juliet ayrı kalmaktansa ölmeyi tercih eder... Aşıklar ölse, zaman akıp geçse de değişmeyen tek bir şey var... O da aşk. Etrafımda ki gençlere bakıyorum. Tümünde bir telaş, bir heyecan hepsi 14 Şubat Sevgililer Gününe hazı...
 • Tahir Hamdi ORAL yazdı… “BİZİM HİKAYEMİZ ..2”

  14 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            70 Yıllara gelindiğinde , muhtıralar sağ-sol çatışmaları Üniversitelerde Komünist—Faşist suçlamaları , Fabrikalarda DİSK—MİSK Mücadeleleri , grevler emeğin patronları , Sendika ağaları , bilinen ve bilinmeyen ideolojilere kurban giden zavallı  ö ğrenciler , işçiler. Devrimci—Ülkücü kavgaları , Bölünmüş öğretmenler , taraflı polisler , ülkesine sahip çıkanlar bu arada yok olan gencecik sağdan ve soldan yok olanlar. Birbiri ardına devam eden cenaze törenleri , romantizm ile terör arasına sıkışmış ka...
 • Şükran FARIMAZ yazdı… “ŞİİR”

  13 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

            Mektuplarında en çok şiirden söz ediyorsun Bedriye.                    Salihli  Şiir İkindileri’nden söz ediyorsun. Elbet hoş bir gelenekti; neredeyse kurumsallaşmış bir etkinlikti. Ama şu mu Bedriye: Yapıtla, daha doğrusu yapıta yüklediğimiz anlamla, yazarının ya da şairinin doğrudan  ilişkilendirilmesi  gibi kolay anlaşılabilecek bir tuzağa düşüyoruz çoğu kez. Yazar ya da şairle tanıştığımızda ise  o büyü, o yaman büyü (!  ) bozuluveriyor nedense. İmza günlerinde bile ne yazık ki böyle. Nitel...
 • Ali Haydar AKSAKAL yazdı… “MANİSA KAYAPINAR’DA YENİ BİR YERLEŞİM YERİ BULUNDU”

  12 Şubat 2019 Genel, Güncel, Köşe Yazıları

          Yaşadığımız kentlerdeki kültürel zenginliklere ve yeni buluşlara karşı kayıtsız kalmıyoruz. Bize ne yahu diyemiyoruz. Çevremizle, doğayla, evrenle ve insanla uyum içinde olmalıyız. Dağcı kardeşim Cumhur Kavcak, gönlünü dağlara kaptırdı. Yaşadığı topraklarda oluşmuş tarihi olaylar ve gelecek kuşaklara emanet olarak bırakılan eserler onun ilgi alanında… Kavcak dağcılarla gittiği bir etkinlikte, Kayapınar Bölgesi’nde yeni bir yerleşim yeri tespit etti. Hazinecilerin, tarihi kalıntılara verdikleri zararları...