logo

reklam
10 Temmuz 2018

“Sektörün iyiliği için konut kampanyaları devam etmeli”

30 Haziran itibariyle sona eren konut kampanyasının tekrarlanması gerektiğine dikkat çeken Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, piyasadaki canlılığın devam etmesi için kampanyanın en az 3 kez daha devam etmesi gerektiğini söyledi.

30 Haziran tarihiyle sona eren konut kampanyasını değerlendiren Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı ve Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Bahattin Akyüz, piyasadaki canlılığın devam etmesi için kampanyanın en az 3 kez daha devam etmesi gerektiğini söyledi. Akyüz, konut sektöründe aşırı derece bir stoklama olduğunu belirterek, “Bu stoklamayla ilgili gerek inşaat firmaları gerekse bankaların faiz indirimiyle sektörde biraz hareketlilik sağlandı. Tabi bu hareketlilik de piyasayı canlandırdı. İnşaat sektörünün lokomotif bir sektör olduğunu her zaman söyleriz. Her sektörü hareketlendiren bir sektör olduğunu söyleyebiliriz. Tabi burada hem stok halindeki konutlarda hem de inşaat sektöründeki erimeler söz konusu. Tabi burada ekonomiyi canlandırma adına devlete de faydası var. Diğer sektörlere de faydası var” dedi.

Yapılan kampanyalarda güzel verimler elde edildiğine dikkat çeken Akyüz, kampanyanın 3 ay daha devam etmesinden yana olduklarını belirterek, “Bankalar 1’in altında faiz uygulamalarına gitti. İnşaat firmaları da yüzde 20-25 indirime giderek, indirimler yapıldı. Bu kampanyalarda güzel verimlerin elde edildiğini söyleyebiliriz. Fakat Mayıs’tan sonra bu kampanya bitti. Faizler de yükseldi. Bunlar birbirine bağlantılı. Burada enflasyon da yükseldi. Bu kampanyanın hiç olmazsa önümüzdeki dönemde yine bankalar, inşaat firmaları elini taşın altına koyarak, onlar da yine kampanyaya katkı sağlayarak, indirim yaparak, bankaların faizlerini yüzde 1’in altına çekerek yeni piyasada bir canlılık olacağını düşünüyorum. Hiç olmazsa bu kampanyanın bir 3 ay daha olmasında yarar var. 3 aylık sürede piyasanın, ekonominin yeniden canlanacağını düşünüyoruz. Bu kampanyanın 3 ay daha devam etmesinden yanayız” şeklinde konuştu.

“BU TÜR KAMPANYALARIN BİTMESİYLE PİYASA KAN AĞLIYOR”

Akyüz, her ilin kendine göre bir konut stoku olduğunu dile getirerek, “Bu konut stokunun Manisamızda çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Manisamızda yeteri kadar konut yapılacak alan yok. Manisamız farklı, İstanbul, Ankara illerimiz farklı bu konuda. Manisamızda imar sorunu olduğu için, 30 yıllık bir imarla, 89 yılında yapılan bir imarla hayat sürdürdüğü için Manisamızda fazla bir stokun olmadığını düşünebiliriz. Ama yine de konutta bir hayli kabarık liste söz konusu Manisamızda da var, kendi çapına göre Manisa’mızda da var. Dolayısıyla bu Manisa için değil, Türkiye için geçerli ve Türkiye için daha önemli. İşte bazı kampanyalar hem piyasayı canlandırır, piyasa canlandığı zaman esnaf canlanır ve sektörün önü açılmış olur” ifadelerini kullandı.

Akyüz, açıklamasının devamda şunları söyledi; “Şu anda faizlerin yükselmesiyle, bu tür kampanyaların bitmesiyle piyasa tabiri caizse kan ağlıyor. Hani diyoruz ya bu inşaat sektörü 440 civarında meslek alanını ilgilendiriyor her alanda. Bunun hareketlenmesi demek esnafın, o şehrin hareketlenmesi demek, piyasanın hareketlenmesi demek, sıcak para döngüsünün olması demek. Esnafın hareketlenmesi ve esnafın dar boğazdan kurtulması demek. Çünkü 4 bin 402 civarı meslek dalını ilgilendiriyor. Netice itibariyle bunun tekrar gözden geçirilip, yine bankalar elini taşın altına koyup faizleri 1’in altına düşürmek kaydıyla uygulanması gerekiyor. Gerçi bunları kamu bankaları yaptı, diğer özel bankalar buna girmedi. Şu an en düşük faiz oranı 1,27’dir. 1,27 faiz oranıyla bunu tüketici ev alma ve ödeme zorluğu çeker. Alması da mümkün değildir. Az bir nakit parası olan, yani yüzde 25-30 gibi bir nakit parası olan bir kişi banka kredisi kullanarak ev sorununu halledebiliyor. Ama faizlerle kimsenin bu yükün altından kalkacağına inanmıyorum. 1,27 ile konut almak çok sıkıntı diye düşünebiliriz.” Buket Uşaklı

Share
482 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ