logo

reklam
16 Kasım 2016

ŞEHZADELER İmarda dönüşüme gidiyor

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, daha önce çalışmaları yapılan ve riskli alan olarak belirlenen yerlerin Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlandığını söyledi.
ŞEHZADELERİN YAPISI ESKİ
Başkan Çelik, Şehzadeler’in eski yapılardan oluşan bir ilçe olduğunu belirterek çarpık yapılaşma sorunlarını içinde barındırdığını kaydetti. Göreve başlamalarının ardından bu sorunlara yönelik çalışmalara başladıklarını söyleyen Başkan Çelik, “İshak Çelebi Mahallesi’nin bir kısmı, Gediz, Kocatepe, Bayındırlık Mahallelerinin tamamı ve Dilşikar Mahallesinin bir kısmı çarpık yapılaşmalarla ve gecekondularla dolu. Bu gecekondular da ömürlerini doldurmuş durumda, yıkılma tehlikesi taşıyor ve afet riski altında” dedi.
SOKAKLAR AMBULANS VE İTFAİYE ARAÇLARINA UYGUN DEĞİL
Sokakların ambulans ve itfaiye araçlarının girmesine izin vermediğini belirten Başkan Çelik, temizlik hizmeti veren birimlerin de işlerini yapmakta zorlandığını kaydetti. O bölgelerde yaşayan insanların da kendi insanları olduğunu ifade eden Çelik, “Hem sağlıksız şartlarda yaşam süren bir merkez hem de şehrin görüntüsünü bozan, büyükşehir olan her geçen gün gelişmeye devam eden Manisa’ya yakışmayan görüntülere sebebiyet veren manzara vardı. Bununla ilgili göreve başladığımız zaman çalışmalara başladık” diye konuştu.

manisadaki-riskli-alanlar
EN SAĞLIKLI DÖNÜŞÜM BU
En sağlıklı dönüşümün nasıl yapılacağı üzerine çalışma yaptıklarını söyleyen Çelik, 6306 sayılı Afet Riski Taşıyan Yerlerin Dönüşümü Hakkındaki Kanun kapsamında dönüşüm projesi hazırlanması ile daha hızlı dönüşüm sağlayabileceklerini hem de vatandaşların mağdur olmadan en çok vatandaş lehine hakları barındıran sistemin bu olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
6306 bölgede bulunan evlerin tespitlerinin yapıldığını, hesaplarının yapıldığını, mahalledeki nüfus sayısıyla ilgili geniş kapsamlı bir dosyayı hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim ettiklerini söyleyen Başkan Çelik, “Bakanlıkta da dosyamız incelendi. Bir takım eksiklikler ifade edildi, onlar tamamlandı. Ardından da Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin imzasıyla Bakanlar Kurulu’na imzaya gönderilmişti. Resmi Gazete’de bugün (dün) itibariyle yayınlandı. Bakanlar Kurulu bizim belirttiğimiz bölgelerdeki dönüşümle ile ilgili riskli alan ilanına karar verdi” ifadelerini kullandı.
RİSKLİ ALAN 365 DÖNÜM
Riskli Alan ilan edilen bölge ile bilgi veren Başkan Çelik, “365 dönümlük bir alan. 1907 adet yapı var. 6 bin 820 vatandaşımız yaşıyor. Biz ilk etapta proje analizlerine ilişkin çalışmaları tamamladık. Proje alanı için Riskli Alan talebinin bakanlığa iletilmesini gerçekleştirdik. Bakanlar Kurulu kararı ile proje alanının riskli alan ilan edilmesi de bugün(dün) itibari ile gerçekleşmiş oldu. Bundan sonra alan için bakanlıktan belediyeye yetki devri talebinde bulunacağız. Bakanlığın, belediyemizi yetkilendirmesini bekleyeceğiz. Ardından bakanlık desteği ve projenin ihaleye açılması, ardından projemizin hazırlanması ve projenin uygulamaya başlaması safahatı başlayacak” dedi.
PROJE NASIL UYGULANACAK
Proje uygulaması ile ilgili olarak konuşan Başkan Çelik, projenin 4 aşamada uygulanacağını kaydetti. Başkan Çelik konu ile ilgili şu şekilde bilgi verdi; “Birinci aşama hali hazır haritaların üretilmesi ve jeolojik ve jeoteknik etütlerin hazırlanmasından oluşacak. İkinci aşamada ise mevcut durum analizi, hak sahipliliği tespiti gayrimenkul değerleme, alana ilişkin stratejiler ve dönüşüm modelinin üretilmesini ele alacağız. 3. Aşama da master planının hazırlanması, imar planı taslaklarının hazırlanması. Mimari projelerin, mühendislik uygulama projelerinin hazırlanması, tanıtım ve organizasyon hizmetlerinin gerçekleştirilecek, son aşamada ise hak sahipleri ile uzlaşma sürecinin gerçekleşmesi sağlanacak. Tüm verilen coğrafi bilgi sistemine aktarılacak. Bunların akabinde de inşaatlar başlayacak.”
Başkan Çelik, yapılacak proje çalışması ile Manisa’da var olan kiralık ev sorununa karşılık projenin etap etap devreye alınabileceğini kaydetti.

 

Share
847 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ