logo

reklam
13 Haziran 2018

“Sabuncubeli’nde vatandaşın 350 milyon lirası yağmalandı”

3 yıl içerisinde 150 milyon liraya yapılması planlanan Sabuncubeli Tüneli’nin 8 yıl içerisinde 500 milyon liraya mal edildiğini vurgulayan CHP Yunusemre İlçe Başkanı Bozyaka, öngörülen maliyetinin 3 buçuk katına mal olan ve eksik inceleme ve sağlıksız araştırmalarla hayata geçirilen tünel ile vatandaşların alın terleriyle kazandıkları 350 milyon liralarının adeta çarçur edildiğinin altını çizdi.

CHP Yunusemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, ilçe binasında Sabuncubeli Tüneli hakkında basın açıklaması gerçekleştirdi. Düzenlenen basın açıklamasında 3 yıl içerisinde bitirilmesi planlanan Sabuncubeli Tüneli’nin 8 yılda bitirildiğine vurgu yapan Bozyaka, projenin maliyetinin ise yetersiz ve yanlış incelemeler sonucunda planlanan maliyet olan 150 milyon liranın 3 buçuk katına çıkarak 500 milyon liraya yükseldiğinin altını çizdi. Bozyaka, projede imalat kalitesinden ve araştırmalardan taviz verildiğini dile getirerek, tünelin Manisa çıkışının da eski heyelan bölgesine denk geldiğini belirtti. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan’ın, “Ferhat nasıl aşkı için dağları deldiyse, Sayın Başbakan Yıldırım da vatandaşı için dağları deldi” sözlerine dikkat çeken Bozyaka, “O iş öyle değil Sayın Bakan. Ferhat aşkı için dağları deldi, doların yeşili için dağları delmedi” şeklinde yanıt verdi.

CHP Yunsuemre İlçe Başkanı Serdar Bozyaka, Sabuncubeli Tüneli ile ilgili gerçekleştirdikleri basın açıklamasının yandaş basın tarafından yanlış anlaşılmasını ve yansıtılmasını istemediğini belirterek, “Biz CHP olarak Sabuncubeli Tüneli’ne, yollara ya da köprülere karşı değiliz. Bizler, usulsüzlüğe, yolsuzluğa, haksızlığa ve beceriksizliğe karşıyız” dedi. Sabuncubeli Tüneli ile ilgili Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin raporlarını aldıklarını vurgulayan Bozyaka, “Konuyla ilgili en yetkili, en donanımlı teknik insanların bizlere gönderdiği rapordan yola çıkarak bir basın açıklaması düzenliyoruz. Açıklama kullandığımız, başta teknik türde olmak üzere neredeyse her cümle, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin bize gönderdiği rapora dayanarak ortaya çıkacaktır” şeklinde konuştu.

“150 MİLYON OLARAK PLANLANAN MALİYET 500 MİLYON LİRAYA ÇIKTI”

CHP’li Başkan Bozyaka, Sabuncubeli Tüneli Projesi’nin 3 yıl içerisinde bitirilmesinin planlandığını fakat 8 yılda bitirildiğine ve proje keşif bedeli maliyetinin 150 milyon lira olarak öngörülmesine rağmen, 500 milyon lira maliyet bütçesi kullanıldığına dikkat çekti. Bozyaka, “Proje, kamu kaynaklarıyla öngörülen maliyetlerin yaklaşık 3 buçuk katına mal oldu. Vatandaşın 350 milyon lirası bu projeyle birlikte çarçur edildi. Peki neden? Çünkü böyle olması öngörüldü, böyle olması birilerinin işine geldi” diye konuştu. Tünel güzergahına yönelik yeterli mühendislik projesi etütlerinin yapılmadığını ve olası zemin problemlerine karşı senaryolar üretilmediğini belirten Bozyaka, projenin “Hele bir başlayalım” mantığıyla yapıldığını ve bu nedenle yanlış tünel yolu güzergahı seçilerek, projenin sorunlu hale geldiğini dile getirdi.

“TÜNELİN MANİSA ÇIKIŞI HEYELAN BÖLGESİNE DENK GELDİ”

Eksik jeolojik incelemelerden dolayı Sabuncubeli Tüneli’nin Manisa çıkışının eski heyelan bölgesine denk geldiğinin altını çizen Bozyaka, “Yapılan hazırlık kazıları sırasında kaymalar meydana gelmiştir. Bu durum ve tünel kazı destekleme çalışmaları sırasında karşılaşılan yeraltı suyu taşıyan kum çakıl mercekleri, beraberinde tünel kazı maliyetlerinin artmasını ve imalat süresinin uzamasını getirmiştir” dedi. Bozyaka, yüklenicinin hızı arttırıp maliyetleri düşürmek için imalat kalitesinden taviz verdiğini vurgulayarak, “Bu yüzden tünelde bazı deformasyonlar ortaya çıkmıştır. Deformasyonların durdurulması için ciddi zaman ve para harcanmak zorunda kalınmıştır” şeklinde konuştu.

Sabuncubeli Tüneli için yapılan ilk projelerin yetersiz kalmasının ardından yeniden projelendirme ihtiyacının ortaya çıktığını dile getiren Bozyaka, “Yaklaşık 4 yıllık bir zaman kaybı ve ciddi ek maliyetlerle projeye başlanılabilmiştir. Yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen işin, ‘hele bir başlayalım’ mantığıyla, yetersiz projeler sonucu bu işin yükleyicisi de iflas etmiştir ve işi tamamlayamamıştır. Yeni bir yükleyici ve kamu kaynaklarıyla iş ancak 2018 yılında bitirilebilmiştir. Proje kamu kaynakları ile öngörülen maliyetlerin yaklaşık 3 katından daha fazla bir maliyetle vatandaşın 350 milyon TL’si çarçur edilerek yapılmıştır. Sonuçta, yine birileri zengin edilmiştir” diye konuştu.

“FERHAT AŞKI İÇİN DAĞLARI DELDİ, DOLARIN YEŞİLİ İÇİN DEĞİL”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, Başbakan Binali Yıldırım için, “Ferhat nasıl aşkı için dağları deldiyse, Sayın Başbakan Yıldırım da vatandaşı için dağları deldi” dediğini belirten Bozyaka, “O iş öyle değil Sayın Bakan. Ferhat aşkı için dağları deldi, doların yeşili için dağları delmedi. Bu projede farklılıklar var. Bu projede yine rant, beceriksizlik, rantiye sınıfının zenginleşmesi ve vatandaşın vergileri ile tüyü bitmemiş yetimin hakkının çarçur edilmesi var. Bu projede aşk yok, sağ cebe, doların yeşiline olan duygusallık var” dedi.

“CHP, SABUNCUBELİ TÜNELİ’Nİ İBRET OLSUN DİYE KORUYACAK”

“Başbakan diyor ki, AK Parti ne yaptıysa, CHP yıkacakmış. Vallahi de yalan billahi de yalan” diye konuşan Bozyaka, “CHP, bu Sabuncubeli Tüneli’ni yıkmak yerine, tam aksine gelecek nesillere ibret olsun diye koruyacak. CHP, gelecek nesillere ‘Bu yol 3 buçuk katı maliyetle yapıldı’ diyecek. Bir daha bu ülkeyi talan etmek isteyenler ülkenin başına gelirse, vatandaşa bu projeyi göstereceğiz. Kaynakların yandaşlara çarçur edildiğini, vatandaşların kaynaklarının çalındığını Sabuncubeli Tüneli’yle, 3. köprüyle, 3. havaalanıyla göstereceğiz. Vatandaşların alın terlerinin yağmacı zihniyetle hunharca yağmalandığını gelecek nesillere anlatacağız” diye konuştu.

“BİZ BU PARAYLA 3 BUÇUK TANE TÜNEL YAPARDIK”

24 Haziran seçimleri nedeniyle vatandaşlara seslenen ve Sabuncubeli Tüneli’ni işaret eden Bozyaka, “Vatandaşlarımıza bu tünel aracılığıyla sesleniyoruz. Her şeyi iyice ölçsünler, tartsınlar. Yeni yollar, köprüler, tüneller, havaalanları elbet yapılır. Ama biz CHP olarak en çok da yeni fabrikalar yapacağız, işsizliği bitireceğiz. Biz olsaydık bu parayla 3 buçuk tane Sabuncubeli Tüneli yapardık” dedi.  Sare Kurtulan

Share
274 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ