logo

reklam
12 Nisan 2018

Pazarcılar isyanda

Manisa’da uzun süredir devam eden Perşembe Pazarı sorunu sonunda pazarcı esnafını isyan noktasına getirdi. Dün Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda yapılacak olan Perşembe Pazarı kurasının iptal edildiği haberini alan esnaflar, Başkan Halim Şener’in kürsü de konuşma yaptığı sırada üzerine yürüdü. Kısa süreli arbedenin ardından Halim Şener Başkanlığı’nda pazarcı esnafı valilik önüne kadar yürüyerek tepkilerini ortaya koydular.

Manisa’nın en büyük pazarlarından olan Perşembe Pazarı sonunda pazarcıyı çileden çıkardı. İki haftadır tezgah açmayan 779 pazarcı, Öğretmenevi arkasında geçici olarak açılması planlanan pazaryeriyle ilgili Kültür Merkezi Lale Salonu’nda yapılan kura çekimine katıldı. Kura çekiminde Manisa Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, Manisa Valiliği’nce UKOME’de oy çokluğuyla kabul edilen Öğretmenevi’nin arka tarafının iptal edildiğini, UKOME’nin olağanüstü toplanarak geçici pazaryerinin Cider fabrikası ile Barbaros Mahallesi arasındaki bulvarı kararlaştırılmasının beklendiğini söyledi. İki haftadır tezgah açamayan pazarcılar Perşembe Pazarı için belirlenen geçici pazar yerinin iptal edilmesi üzerine Manisa Valiliğe yürümek istedi. Caddede yürümek isteyen pazarcılar polis izin vermeyince Başkan Halim Şener ile birlikte kaldırımdan valiliğe kadar yürüdüler. Valilik önüne gelen pazarcılara polis engel olunca duruma tepki gösteren Pazarcılar oturma eylemi yaptı. Bazı pazarcılar ise Perşembe Pazarı’nın eski yeri olan Sultan Camii’nden Necatibey İlkokulu’na kadar olan alana kurulmasını istedi.

Pazarcılar Odası Başkan Halim Şener, “Biz hırsızlık yapmadık. Pazarcılık yapıyoruz. Evimize ekmek götürüyoruz. Vali beyin kararını bekliyoruz geçici Pazaryeri Barbaros’a taşınabilir. Sizin için eski Perşembeyi talep edeceğim. Biz ekmeğimizi istiyoruz” dedi.

Olay yerine gelen Manisa Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç ile Manisa Pazarcılar Odası Başkanı Halim Şener, Cumhuriyet Meydanı’nda görüşme yaparken çevik kuvvet polisi de Manisa Valiliği önünde güvenlik önlemi aldı. Emniyet Fevzi Bilgiç, Başkan Şener ile yaptığı konuşmanın ardından pazarcılara bir açıklama yaptı.

“EMNİYET TEŞKİLATI ADINA KONUŞUYORUM”

Bilgiç, “Ben gidip hem Barobros’ta gösterilen yeri hem de Peker Mahallesi’ndeki yeri tekrar göreceğiz. Sizin için uygun olan yer neresiyse tekrar masaya yatırıp görüşeceğiz.  Burada tek tek herkesle diyaloğa girmek istemiyorum.  Benim böyle bir görevim yok.  Ancak güvenlik açısında sizin yanınızda bulunuyorum.  Sizin zarar görmeden işinizi hep beraber halletmek istiyoruz. Kimse benimle diyaloğa girmesin.  Ben kimseyle diyaloğa girmeyeceğim.  Kimse bana soru sormasın. Kimseye tek tek laf yetiştirecek halim yok.  Ben Emniyet müdürüyüm.  Ama burada gelip yürüyerek çözüm bulmak mümkün değil.  Bunu bilmeniz istiyorum.  Ben şimdi UKOME’ye gidiyorum. UKOME bununla ilgili toplantı yapıyor.  Toplantı neticesinde ne çıkacaksa esnafımızın faydasına olacak neyse ona ben de destek olacağım. Ama ben öyle oldu böyle olduydu Bunların tartışmasına girecek halim yok.  Ben Herhangi bir yerel kuruluş değilim. Emniyet teşkilatı adına konuşuyorum. Valiliğimizin talimatı adına konuşuyorum.  Bunu Sayın Valimle telefonla görüştüm. Onun talimatları doğrultusunda bu konuyu ifade ediyorum.  UKOME’den benim temsilcim var.  Sizinle ilgili faydalı, yararlı karar neyse görüşme temin ederiz. Şu anda 2 alternatif var. Peker Mahallesi ve Barboros’un oradaki yer.  Bununla ilgili başkanımla beraber gideceğiz. 1.5 senelik geçici Pazar yeriyle ilgili görüşme yapacağım.  Tekrar söylüyorum kimseye laf yetiştiremem tek tek. Ben sizin içinizi çok iyi biliyorum.  Kimin ne yaptığını da çok iyi biliyorum.  Nasıl bir geçim içerisinde olduğunuzu da çok iyi biliyorum.  Bunu ben medyadan da takip ediyorum. Piyasadan da biliyorum” dedi.

“ÇOCUK ÇOLUĞUMUZA EKMEK GÖTÜRMEK İSTİYORUZ”

Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç’in ardından yeniden söz alan Halim Şener, “Arkadaşlar, 1.5 sene geçiciyiz. Nereye gidersek gidelim iş yaparız. Eski Perşembeyi teklif ettim daha geçen yıl.  Orayı olmaz dediklerini net söylüyorum.  İster bana darılın ister darılmayın.  Benim istediğim birinci yer Kumludere yeşil alan kalksındı.  Oraya oturalım. İkincisi Peker Mahallesi’ydi.  Ve arkadaşlarında çoğunluğu yeri geldi başkanım pazarımızdan olmayalım Ciderin altıda dendi. Biz her yerde ekmeğimizi ekmeğimizi çıkarırız. Ama burada 1.5 yıl geçiciyiz.  Bize 2 tane pazar yapan belediyelere karşı bizim ne emniyetimize ne valimize ne belediye başkanlarımıza hiçbir şeyimiz yok.  Burada bizim istediğimiz bizi anlamaları bizi dinlemeleri. Biz buraya ayaklanmaya değil, biz buraya ekmeğimizi almaya geldik. 2 haftadır ekmek kazanamıyoruz.  Halkımıza hizmet etmek çocuk çoluğumuza ekmek götürmek istiyoruz.  Burada, bu ciderin altı da olabilir.  Bu perşembede olabilir eskisi. Peker Mahallesi de olabilir, Ciderde, Kumludure’ de olabilir” dedi. Eylemin ardından pazarcı esnafları olaysız bir şekilde dağıldı. Buket Uşaklı

Share
414 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ