logo

reklam
08 Ekim 2017

Pazarcı esnafını sıkıntı bastı

Yaklaşan kış günlerini endişeyle bekleyen pazar esnafı, kapalı pazar yeri olmamasından şikayetçi. Bu eksikliğin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirten Manisa Pazarcılar Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Günal, “Bir an önce yetkililerden bu işi hızlandırıp, Manisamıza yakışır bir kapalı pazar yerinin hayata geçirilmesini istiyorum” dedi.

Buket Uşaklı – Kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte pazarcı esnafının endişeleri artmaya başladı. Manisa’da mevcut olan kapalı pazar yeri konusundaki eksikliklerden ötürü dertli olan pazarcı esnafı, hava koşullarının daha da kötüleşmeden önce sorunlarına çözüm bulunması için bekliyor.

Manisa Pazarcılar Odası Başkan Yardımcısı Mahmut Günal, pazarcı esnafının yaşadığı kapalı pazar alanı sıkıntısı ile ilgili açıklama yaptı. Tüm pazarcı esnafının ve Manisa halkının Muharrem ayını kutlayan Günal, Muharrem ayının hayırlara vesile olmasını diledi.

“ESNAFTA TEDİRGİNLİK BAŞLADI”

Günal, pazarcı esnafında tedirginliklerin başladığını belirterek, “Önümüz kış. Pazarcı esnafında ve bizlerde bir tedirginlik başladı. Yine her yıl olduğu gibi bu yıl da daha önceki beklentilerimizin aynısı ve sürekli olarak üstüne basarak söylediğimiz sorunu dile getiriyoruz: Diğer illere nazaran maalesef Manisa’da kapalı pazar yerlerimizde çok büyük bir eksiklik var. Bu eksikliğin bir an önce giderilmesi gerekiyor” dedi.

Günal, Alaybey Cumartesi Pazarı’nda tüm meslek gruplarıyla beraber 700 tane esnafın bulunduğunu ve yağışlı havalarda bu esnafların yarısının tezgah açamayacağını söyledi.

ESNAF KAPALI PAZAR YERİ BEKLENTİSİNDE

Kapalı pazar yerinin özlemi içerisinde olduklarını dile getiren Günal, “Allah nasip ederse yerel yönetimlerin 3 tane güzel projesi var. Birisi çok değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün’ün ‘Eski Garaj Yeni Proje’ adı altında gerçekleştireceği çok güzel, modern, çağdaş ve Manisa’ya yakışacak olan ve Türkiye’de eşi benzeri olmayan pazar yerinin yapılması. Biz bunun özlemi içerisindeyiz. İnşallah en kısa zamanda bunun alt yapısı hazırlanıp hayata geçirilir. Esnaf bunun beklentisi içerisinde. Diğer proje ise Yunusemre İlçesindeki Güzelyurt Mahallesi’nde yapılacak olan çok güzel, modern bir pazar yeri. Bunun haberi bile bizi ve pazarcı esnafını heyecanlandırıyor. Bu projelerin hepsi büyük ihtimalle yılbaşından sonra hayata geçer, çalışmalar başlar ve yer teslimi yapılır. Aynı projenin devamı daha önceki meclislerden geçti. Şehzadeler Belediyesi’nde bulunan Pazarcılar Odası’nın yan tarafında yer alan şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Dekanlığı’nın olduğu yer pazar yeri olarak geçti. Orasının da çalışmaları devam ediyor. Yer tesliminden itibaren orada da çalışmalar başlayacak. Buradan ben pazarcı esnafına biraz daha sabırlı olmalarını, en kısa zamanda rahata ereceklerini bildirmek istiyorum” şeklinde konuştu.

“YETKİLİLER SÜRECİ HIZLANDIRMALI”

Yaşanılan sıkıntıların çözülmesi için yetkililere seslenen Günal, “Sabah hafiften yağmur yağınca esnafımızın bir kısmı yağmur olduğu için tezgahını açamadı, açanlar da derme çatma brandalarla ve demirlerle tezgahında yer alan malını ıslatmamak için her türlü mücadeleyi veriyor. Pazarcılar Odası Başkan Yardımcısı olarak bir an önce yerel yönetimlerden ve yetkililerden bu işi hızlandırıp, Manisamıza yakışır bir kapalı pazar yerinin hayata geçirilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Günal konuşmasını, “Büyükşehir’in projesi başladığı zaman pazar yeri tamamlanana kadar pazar esnafına Kumludere Caddesi’nde bin tezgahlık pazar yeri verilecek. Tabi bin tezgahlık pazar yeri demek bin esnaflık demek değil” ifadeleriyle sonlandırdı.

“AÇIKTA VATANDAŞA HİZMET ETMEKTEN KORKUYORUZ”

Pazar esnaflarından olan Akın Mercan, kapalı pazar yeri sorununun yıllardır Manisa’nın kanayan yarası olduğunu söyleyerek, “Vatandaşlar kapalı pazar yerinde hizmet vermemizi bekliyor. Bizler de esnaf olarak kapalı pazar yerini istiyoruz. Bizler açık alanda vatandaşa hizmet etmekten artık korkuyoruz. Ya bir çadır düşüyor başına ya ayağı sakatlanıyor. Yağmuru, çamuru, sıcağı ise ayrı bir eziyet. Ülkemizin çoğu ilinde kapalı pazar yeri varken, maalesef Manisamıza hala daha bir tane kapalı pazar yeri kazandırılmış değil. Biz esnaf olarak belediyelerimizden bunu istiyoruz. Sadece seçim zamanı gelip tokalaşmasınlar. Her zaman gelsinler çayımızı içsinler, pazara gelip görsünler iş durumu nasıl diye” şeklinde konuştu.

“YAĞMURLU HAVALARDA ZARAR EDİYORUZ”

Yağmurlu havalarda zarar ettiklerini belirten Mercan, “Vatandaş yağmurlu havalarda pazara gelmiyor. Bizler zarar ediyoruz. Kalan mallarımızı arabalarımı yükleyip geri götürüyoruz. Vatandaşlar kötü hava koşullarında pazara gelmekten korkuyor. Bu konuda ben de vatandaşa hak veriyorum. Belediyelerimizden ricamız; oda başkanımızla el ele vererek Manisamıza bir kapalı pazar yeri kazandırması” dedi.

Share
334 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ