logo

reklam
01 Aralık 2017

Parmakla mı göstereyim? – Hakan Agar yazdı

Salı günü Beşiktaş maçını izlemek üzere İstanbul’a gittiğimi daha önceki yazımda paylaşmıştım. Maça giderken şans eseri Manisaspor kafilesiyle aynı uçağa düştüm. Uçağa binmeden önce 1 saate yakın oyuncularla muhabbet etme fırsatım oldu. Ortada o kadar böyle olumlu, herkesin güldüğü bir ortam vardı ki içimde bir umut oluştu. Daha önce bu statları, bu oyuncuları görmemiş genç oyuncuların nasıl heyecanlı olduğunu görmeniz lazımdı. Oysa ki hepimiz biliyorduk; Rakip Şampiyonlar Ligi’ni domine etmiş, son 2 senenin şampiyonu Beşiktaş… O umut kırıntısı yok mu? OF.

OLDU, BİTTİ

Maçta anlatacak çok bir şey yok. Maçın 2. golünden sonrasını izlemedim çünkü ne göreceğimi az çok anladım. İçim acıdı. Maçı sadece skor olarak takip ediyordum, bir noktadan sonra onu da bıraktım. Bir taraftar olarak bakmak istemesem de bir gazeteci olarak maçın tekrarını izledim. Ne hatalar ne amatörlükler. Bizimkiler 15. dakikadan itibaren maçı tamamen bıraktı. Zaten o dakikaya kadar savunmamız o kadar ileride duruyordu ki, asıl kuvveti kanattaki yıldızları olan bir takıma karşı yapılmaması gereken şeydi bu. Ha ben teknik direktörden iyi bildiğimi de asla söylemiyorum. Sadece bu maçta hocalığı ben yapsam da daha beteri olamazdı diyorum. En azından bu kadroyla çıkmazdım. Maçtan yarım saat önce ilk 11 belli oldu, yanımda çok sevdiğim dostum Berk Neziroğluları vardı, ona dedim ki; “Bu maç 5-6 olur.” Kadro yapısından dolayı bunu söyledim. Ancak çok eleştirmeye ya da konuyu uzatmaya gerek yok. Oldu, bitti.

DENMESİ GEREKEN BUDUR

Maçtan sonra Türkiye’nin tek derdi Emrullah oldu. Maçtan çok üzgün çıktığından dolayı fotoğrafları çekildi, sosyal medyada alay konusu oldu. Bazı Manisaspor taraftarları da maç bitince sanki gollerin tek sorumlusu Emrullah’mış gibi yüklenmeye başladı. Yanlış. Maçı izleyenlere sesleniyorum, izlemeyenler de sadece gollere baksın ne dediğimi anlayacak. Hangi golde Emrullah’ın hatası ya da yapamadığı bir şey var? Sadece 1 golde. O da 6 gol yemiş bir kalecinin psikolojisiyle elinden kaçırdığı Negredo’nu golü. Ondan önceki gollerde kimlerin hatası yok ki? Parmakla mı göstereyim? İsim isim, dakika dakika sayayım mı? Biz zaten şunun farkındayız; Beşiktaş bizim rakibimiz değil. 9-0 ağır bir sonuç olabilir ancak bu skora takılıp da oyuncularımızı pert edersek bu ligde kim oynayacak, bizi kim kümede tutacak? Hepsinin hatası var, hocalar dahil ancak biz onları sadece bu maçtan dolayı rencide edersek, bu adamlar hangi kafayla Erzurum’a gidecek. Bir de öyle düşünün. İstanbul’dan dönüş uçağında da Emrullah’la denk geldim, ona da aynısını dedim; “Kafana takma, sen daha bize lazımsın, arkandayız.” dedim. Denmesi gereken de budur…

15 ATARIM

Maçtan sonra 9-0 için “1. Lig’de zor günler geçiren takıma bu yapılır mı?”, “5-6’da durmaları gerekiyordu, ayıp.” yazılarını okudum. Ben de buna katıldım diyebilirim. Evet, 5-6’dan sonra rakip kaleye gitmek biraz ayıp ancak gitmemek bence daha büyük ayıp, bunu da düşündükçe kavradım. Evet, rakibin güçsüz ve 6 farkla öne geçmişsin üstlerine gitmemek lazım ancak o zaman da rakibine acımak, meslektaşına hakaret etmek gibi oluyor. “Sizin oynarınız yok, biz gelmeyelim” gibi oluyor, o da güzel değil. 6-0 Manisaspor önde olsa durur muydu? “Bu adamlar bizi Avrupa’da temsil ediyor, yapmayalım” der miydi? Demezdi, dememeli de. Ben olsam 15 tane atarım, sonuçta tarih yazıyorsun. Yani bu konu hangi açıdan baktığına bağlı ve her düşüncede de haklılık payı var…

ÇOK İLGİNÇ

Her şeyi geride bırakıp, lige dönmemiz gerekiyor. Hepimizin canı yandı, hepimiz üzüldük ancak arkamızda bırakma zamanımız geldi, çünkü önümüzde çoooook uzun bir yarış, çooook zorlu maçlar var. Yönetime rağmen daha her şey bitmedi. Hem puan cezalarıyla, hem rakiplerle, hem parasızlıkla, hem yönetimle mücadele mi edeceğiz? Edelim. En kötü gün bugünse, bugün de Manisaspor’un arkasındayız, her gün olduğumuz gibi… Ya o değil de, Başkan deplasmanlara gelmezdi, Beşiktaş deplasmanı olunca bir takıma destek veresi geldi sanırım, çok ilginç değil mi?

Share
610 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ