logo

reklam
03 Ocak 2018

Özkasap 2017 yılını değerlendirdi

2017 yılına ilişkin yıl sonu değerlendirmesi yapan Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Türkiye’nin son çeyrekteki ve yıl ortalamasındaki büyüme rakamının herkesi sevindirdiğini söyledi. Özkasap, Türk girişimcisinin de karşısına çıkan her olumsuzluğa, dışarından gelen ekonomik ve siyasal engellere rağmen neler yapabileceğini, Türkiye’nin ne kadar dinamik ve üretken olduğunu 2017 yılında ispatlamış durumda olduğunu belirtti.

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, 2017 yılına ilişkin yıl sonu değerlendirmesini yaptı. 2017 yılının sonuna doğru ekonomide genel bir iyimserliğin yükseldiğini ve söylemlere yansıdığına dikkat çeken Özkasap, “Önceki yıla damgasını vuran Bölgesel Çatışma ve Trump etkisi gibi risk unsurlarının artık kabul edilmiş hale geldiğini, göstergelere de buna göre yansıdığını söylemek mümkün. Bazı olumsuz unsurlara rağmen, elde edilmiş pozitif veriler de var ise, hayattan beklentilerimizi sürdürmekte ve her şeyin daha iyi olacağına dair umudumuzu korumakta bir sakınca yok” dedi.

“Yıl sonlarında genellikle geçmişte yaşananların kabul edilmişliğiyle piyasalarda bir sakinlik oluşur, biten yılın muhasebesi böyle bir yaklaşımla yapılır” diyen Özkasap, “Bu kapsamda; 2016 yılında baş gösteren ve 2017 yılında da konuştuğumuz olumsuzlukların yerine, en ikna edici olumlu gelişme olarak ekonomik büyümeyi koymak, ihracatımızı ağırlıklı olarak yaptığımız Avrupa’yı dahi içine alan yeni büyüme dinamiğini 2018 yılına aktarılacak en önemli motivasyon unsuru olarak değerlendirmek yanlış olmaz” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’NİN BÜYÜME RAKAMI HERKESİ SEVİNDİRDİ”

Özkasap, Türkiye’nin son çeyrekteki ve yıl ortalamasındaki büyüme rakamının herkesi sevindirdiğini söyleyerek, “Hükümetimizin açıkladığı; 2018-2020 döneminin önceliklerini belirleyen yeni Orta Vadeli Program da pozitif düşünmeye sevk ediyor. Çünkü OVP’nin temel amaçları; Makro ekonomik istikrarın korunması, beşeri sermaye ve iş gücü kalitesinin yükseltilmesi, yüksek katma değerli üretimin yaygınlaştırılması, iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi, istihdamın artırılması ve gelir dağılımının iyileştirilmesi olarak belirlenmiş. Dünya ekonomisindeki gelişmelerin de analiz edildiği OVP’de, geçen yılın 2’nci yarısından itibaren toparlanmakta olan küresel iktisadi faaliyetlerin özellikle gelişmiş ülkelerdeki güçlenen büyüme görünümüyle yukarı yönlü seyrettiği ifade edilmiş” ifadelerini kullandı.

Türk girişimcisinin de karşısına çıkan her olumsuzluğa, dışarından gelen ekonomik ve siyasal engellere rağmen neler yapabileceğini, Türkiye’nin ne kadar dinamik ve üretken olduğunu 2017 yılında ispatlamış durumda olduğunu savunan Özkasap, “Hükümetimizin iş dünyamızla istişare ederek hayata geçirdiği finansman, üretim ve istihdam desteği politikalarının aynı yapıcı yaklaşımlarla ve gelecekte sorun oluşturacak biçimde devlet bütçesini aşırı zorlamadan devam ettirilebilmesi halinde büyüme temposunun kalıcı hale getirilebileceğini düşünmek fazlaca iyimserlik değil, gerekliliğin bir ifadesi olur” dedi.

“2017 SENESİNDEKİ EĞİLİMLER, İSTİSNAİ VE TEKRARLANMASI ZOR”

Özkasap, geçmişten günümüze jeopolitik konuların sorun haline getirilmeye çalışıldığı, ABD ekonomisindeki büyümenin silah olarak kullanılacağının açıklandığı ve dolar faizlerine ilişkin artış söylemlerinin güncelliğini halen koruduğu koşullarda rehavete kapılmadan, temkinli olmayı da elden bırakmamak gerektiğini belirtti.

Yüksek oranlı büyüme ile yine yüksek oranlı işsizlik ve enflasyonun birlikte devam etme olasılığının düşük olduğunu da hesaba katmak gerektiğine dikkat çeken Özkasap, “Cari Açık-Kur-Faiz-Enflasyon-Borçlanma ilişkisi de henüz dengeli bir seviyede stabilize edilmiş ya da belirli bir vadede öngörülebilir hale getirilebilmiş değil. Özetle 2017 senesindeki eğilimler, istisnai ve tekrarlanması zor. Dolayısıyla iş dünyasına ve vatandaşlarımıza düşen; yine kararlı ama dengeli bir şekilde çalışmaya devam edip, milli gelir üretmek” şeklinde konuştu.

“TARIM SEKTÖRÜ MANİSA’DA İYİ BİR YIL GEÇİRDİ”

Manisa’nın tarım ekonomisini de değerlendiren Özkasap, “Genel üretim verileri bakımından tarım sektörü Manisa’da iyi bir yıl geçirdi. Faaliyetlerimizi önemli ölçüde etkileyecek doğa olayları ve ürün hastalıkları yaşanmadı. Kalite, gıda güvenliği standartları ve modern işletmecilik bakımından da iyi bir seviyeye gelmiş durumdayız. Artan döviz kurları dolayısıyla, özellikle ihracat ürünlerinin hasat fiyatlarına kadar, üretim ve pazarlama döngüsünde gelir arttırıcı artışlar oluştu. Kuru ve yaş üzümü, zeytini, zeytinyağı, kurutulmuş domatesi, mısırı, konservecilik ürünleri, kırmızı ve beyaz et sektörü, yumurta sektörü, kirazı, cevizi, ve daha pek çok üretim çeşidi ile Manisa, ülke tarımının ilk sıralarında olmaya devam etti” ifadelerini kullandı.

Özkasap, üzüm sektöründe de ilklerin ve olumlu gelişmelerin yaşandığını belirterek, “Manisa Ticaret Borsası olarak yapmış olduğumuz resmi taleplerle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirleme çalışmalarına başlanılan çekirdeksiz kuru üzüm rekoltesi Manisa’da açıklandı. Açıklamayı bizzat Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba’nın yapması ve ayrıca taban fiyat açıklaması ise bir milat oldu. TMO’nun alımlarıyla da sezonda gelinen güncel seviyede fiyatlar hem üreticilerimizi hem de işletmelerimizi memnun edebilecek şekilde oluşmaya başladı. Son yıllarda pamuk üreticisine yapılan destekleme primindeki artışlara bağlı olarak Manisalı Üreticilerimiz terk ettikleri pamuk üretimine de yeniden başladılar. Manisa’da geçen yıl kar eden Üreticilerimiz bu yıl pamuğa ayırdıkları alanları arttırdılar. Dolayısıyla bir stratejik ürün daha 2017 yılında tarıma dayalı ekonomimize net olarak dahil oldu” şeklinde konuştu.

Özkasap, “Önümüzdeki süreçte ise; ürün ve üretim kalitesinin ve verimliliğinin geliştirilmesine, markalaşmanın artmasına, hammadde ticaretinden işlenerek katma değer eklenmiş ürün ticaretine geçişin ve ihracatta çeşitliliğin yükseltilmesine devam edilmesi, Manisa’nın tarımını ve tarıma dayalı ekonomisini daha da ileriye taşıyacaktır” dedi.

“KATMA DEĞERDE EN HIZLI ZEYTİNYAĞI SEKTÖRÜNDEN SONUÇ ALINIR”

Katma değer konusunda en hızlı sonuç alınacak üretim alanlarından birisinin zeytinyağı sektörü olduğunu söyleyen Özkasap, “Manisa son yıllarda dikili zeytin ağacı ve zeytinyağı üretim kapasitesi bakımından Ülkemiz genelinde çok önemli bir seviyeye yükseldi. Ancak dökme pazarlama yöntemi yerine, ambalajlı ve markalaşmış pazarlama dönüşümünü sağladığımızda yerel ve milli ekonomiye katkısı kat ve kat fazla olacaktır. Katma değerin korunmasına dair bir başka husus da kuru üzüm sektörümüzle ilgilidir. Bizim üzümümüz; daha kaliteli olmasına rağmen, dış piyasada bize rakip ülkelerin ortalama fiyatlarının daha altında pazarlanmaktadır. Üzüm İhracatçılarımızın dış piyasa rekabetlerinde, daha kaliteli olanın daha değerli olması gerektiği temelinde yeniden bir denge tesis etmeleri halinde; birim katma değerimiz ve milli gelire katkımız daha iyi seviyelere taşınacak, artacak döviz geliriyle sektörün tüm halkalarının birim kazancı yükselecektir. Bu düşüncelerle; 2018 yılının üreticilerimiz, iş dünyamız, Manisa’mız, ülkemiz ve tüm vatandaşlarımız için çok iyi geçmesi temennisiyle” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Share
390 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ