logo

reklam
05 Mart 2018

Ormandan gelen şifa

Manisa Muradiye Orman Fidanlığı’nda 12 tıbbi aromatik bitkiden üretilen bitki kokteyl çayı büyük ilgi görürken, sakinleştirici özelliğinin yanında üst solunum yolları rahatsızlıklarına ve öksürüğe de iyi geliyor. Muradiye Orman Fidanlığı Müdürü Nedim Bozkurt, çayın Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sabancı Holding yönetim kurulu başkanı Güler Sabancı’nın bitki kokteyl çayını tercih ettiğini belirterek, geçtiğimiz 12 bin paket ürettikleri çaydan, bu yıl kapasiteyi artırarak 15 bin paket üreteceklerini ifade etti.

Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı fidanlık arasında 300 fidan çeşidi ile Türkiye’nin tek fidanlığı olan Muradiye Orman Fidanlığı, yurtiçindeki fidan ihtiyacını karşılamasının yanı sıra, kendi bünyesinde ürettiği ‘Bitki Kokteyl çayı ile de isminden söz ettiriyor.

Manisa Muradiye Orman Fidanlığı Müdürü Nedim Bozkurt konuyla ilgili yaptığı açıklamada, fidanlığın içerisindeki 2 dekarlık alan içerisinde 12 farklı aromatik bitki üretimi yaptıklarını ifade ederek, “Türkiye’nin fidan ihtiyacını karşılamanın yanı sıra alanımızda 12 farklı tıbbi aromatik bitkide yetiştirerek bunu çaya çeviriyoruz. 12 bitkinin harmanlanmasıyla bir bitki kokyelyi ortaya çıkarıyoruz. Bitki çayımızın içerisinde kuşdili, adaçayı, ıhlamur, nane, melisa, defne, gülhatmi, kekik, mercanköşk, mersin, avokado ve papatya bitkileri bulunmaktadır. Çayımızda hiçbir kimyasal boya ve katkı maddesi bulunmamaktadır. Bu bitkilerimiz belirli oranlarda harmanlanıyor. Sonra küçük çay poşetleri gibi paketlenip, piyasa arz ediliyor’’ diye konuştu.

Fidanlık Müdürü Bozkurt açıklamasında, Bitki Kokteyl çayının pazarlamasının müdürlükte yapıldığını ifade ederek, “Fidanlığımızın içerisinde üretilen bitkiler hasat edildikten sonra steril odalarda kurutuyoruz. Kurutulmuş olan bitkileri İzmir’deki bir fabrikaya göndererek orada çay olarak paketlenmesini sağlıyoruz. Pazarlamasını ise müdürlüğümüzde yapıyoruz’’ dedi.

SAĞLIĞA FAYDALI

Ürettikleri bitki kokteylinin insan sağlığına olumlu etkilerinin olduğunun altını çizen Fidanlık Müdürü Bozkurt, “Bitki çayı uzun yıllardır fidanlığımızda üretiliyor. Yıllardan bu yana deneme ve yanılma yöntemiyle 12 çeşit bitkiyle ‘Bitki Kokteyl’i çayımızı ortaya çıkardık. Çayın temel özelliği sakinleştirici ve teskin edici olmasıdır. Ayrıca özellikle kış aylarında yaşanan üst solunum yolları rahatsızlığı, grip, soğuk algınlığına ve öksürüğe iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan 12 farklı tıbbi aromatik bitki başka nelere iyi geliyorsa, içen kişiye de aynı olumlu etkiyi verecektir’’ diye konuştu.

BAKAN EROĞLU’NUN TERCİHİ

Bitki Kokteyline yurt içinde büyük ilgi olduğunu dile getiren Fidanlık Müdürü Bozkurt, İzmir, Ankara, İstanbul, Konya, Malatya gibi illerden vatandaşların kendilerine sipariş verdiğini ifade etti. Bozkurt yaptığı açıklamada, “İl dışından çok müşterilerimiz var. Telefonla bize sipariş veriyorlar. Verdiğimiz hesaba ücreti yatırdıktan sonra biz kargo yoluyla müşterimize çayımızı ulaştırıyoruz. Çayımı en çok Orman ve Su İşleri Bakanımız sayın Veysel Eroğlu kullanıyor. Bakanlığa gelen yerli ve yabancı konuklara da ikram ediliyor. Bu çayımızı bakanlığımıza göndererek hem sayın bakanımız kendisi kullandığı gibi kendisine gelen misafirlerine bu çayı ikram ediyor. Belli dönemlerde TBMM’ye de bu çayımızı gönderiyoruz. Geçmiş dönemlerde Basancı Holding Yönetim Kurulu Güler Sabancı’da çayımıza büyük ilgi göstererek, kendisine gönderdik’’ dedi.

Fidanlık Müdürü Bozkurt son olarak, geçtiğimiz yıl 12 bin paket Bitki Kokteyli ürettiklerini ve çay satışından 60 bin TL gelir elde ettiklerini belirterek, bu yılki hedeflerinin 15 bin paket üretmek olduğunu, Bitki Kokteyli’nin bir paketinin ise 5 TL olduğunu ifade etti. Nermin Uçtu

Share
385 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ