logo

reklam
12 Mart 2018

Onlar günümüzün merkez efendileri

Manisa’da Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nde halka şifa için saçılacak 6 ton mesir macunu hazırlanmaya başladı. 478’inci kez saçılacak şifalı macunları tek tek üreten günümüzün modern Merkez Efendisi yaklaşık 20 kadın, geleneğe uygun şekilde gece gündüz mesir macunlarını saçıma yetiştirmek için çalışıyor. Şifalı mesir macunlarının formülünü de sadece kadınlar biliyor ve kimseyle paylaşmıyor.

Manisa’nın 478 yıllık geleneği Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali’nin hazırlıkları başladı. UNESCO Kültür Mirası listesine de giren festival bu yıl 478 kez düzenlenecek. Manisa Sultan Cami’nin kubbe ve minarelerinden 29 Nisan’da şifa saçılacak. Bu yıl 6 ton saçılması planlanan, 41 çeşit baharattan oluşan mesir macunları da Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği’nin imalathanesinde kadınlar tarafından hazırlanmaya başladı.

Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, 21 Mart’ta temsili karma töreni ile festivalin başlayacağını belirtip, 29 Nisan’da saçım finaliyle sona ereceğini ifade etti. Ufuk Tanık, “Geleneğe en yakın şekilde hünerli kadınlarımız saçılacak mesir macunlarını hazırlıyor. Bu yıl 6 ton mesir saçılacak. Ancak Afrin Harekatı’ndan dolayı bu yıl eğlenceler yapılmayacak. Karma töreni yaptıktan sonra 24 Nisan’da Mesir Fuarı’nı açacağız, Merkez Efendi ve Hafsa Sultan için mevlütümüzü okutacağız, ardından da saçımı yapacağız. Şehitlerimize duyarsız kalmamız mümkün değil. Bu operasyon zaferle sonuçlanır ve biz de B planı olarak hazırladığımız çalışmamızı ortaya koyarız” dedi.

ONLAR MODERN MERKEZ EFENDİ

Mesir Festivali’nin bir inanış ve kültür olduğunu dile getiren Ufuk Tanık, kentin bayram havası yaşadığını belirtti. Saçılacak mesir macunlarını hazırlamanın 2 ay sürdüğünü kaydeden Tanık, Merkez Efendi’nin hazırladığı macunla Hafsa Sultan’a şifa olduğunu hatırlatarak, yaklaşık 20 kadının da şifalı macunları hazırladığı belirtti. Ufuk Tanık, “O dönemlere baktığımızda Merkez Efendi Daru Şifa’nın başındayken ruh sağlığı hastalarını tedavi ediyordu. Merkez Efendi hazırladığı karışımlarını kadınlara sardırırmış. O anlamda baktığımızda bizim de mesir imalatımızda sadece kadınlar çalışıyor. Mesir macunlarının yapım ve sarım aşamasında büyük bir fedakarlıkla saçım mesirlerini gece yarılarına kadar hazırlıyorlar. Onlar bizim Merkez Efendilerimiz diyebiliriz” diye konuştu.

FORMÜLÜ GİZLİ

Merkez Efendi’nin yaptığı mesir macunlarına en yakınını üretmeye çalıştıklarını kaydeden Ufuk Tanık, şifalı mesir macunlarının formülünün de gizli olduğunu söyledi. Ufuk Tanık, şunları söyledi; “41 çeşit baharata sadık kalınıyor. Ancak 500 yıl önceki baharatlarla şimdiki baharatların uyuşması mümkün değil. Eski dönemlerde 70-80 baharat kullanıldığı bilgileri var. Ama 41 baharatta sabitlenmiş. Bunun nedeni de İslam dünyasında 41 rakamının uğurlu olmasıdır.  Simge olmuş önemli noktalar var. Mesirin kaynama derecesi önemlidir. Geleneğe en yakın şekilde, tarihçilerden alınan bilgilerle formül ortaya çıkarılmış. Biz bu formüle sadık kalıyoruz. 41 çeşit baharatı macunumuzla birleştirerek bu geleneği sürdürüyoruz. Formülü paylaşmıyoruz. İçine giren baharatların oranları, macunun kaynama derecesi gibi özellikle diğer ürünlerden ayrılıyor.”

12 AY BOYUNCA ÜRETİM YAPIYORLAR

Dernek Başkanı Ufuk Tanık, 12 ay boyunca mesir macunu üretimi yaptıklarını ve bu macunları hem yurt içine hem de yurt dışına sattıklarını söyledi. Tanık, “Ürünlerde de çeşitlendirme yaptık. Çayını, lokumunu, helvasını da ürettik. Baharatın yakışacağı ürünleri yapmaya çalışıyoruz. Biz mesir geleneğini adına yakışır şekilde yaşatmak istiyoruz. Yurtdışına yaklaşık 10 ton mesir macunu gönderiyoruz” dedi.

30 YILDIR HER GÜN MESİR MACUNU YAPIYOR

30 yıldır mesir macunu yapan Serpil Özevci, işini çok sevdiğini belirterek, “Burada bütün halkımıza şifa dağıtıyoruz. Hazırlıklar biraz yorucu ama büyük bir zevkle yapıyoruz. Gece gündüz şifalı macunları yetiştirmek için çalışıyoruz” diye konuştu. 14 yıldır mesir macunu üretimi yapan Birgül Arga da, herkese şifa saçmak için gece gündüz çalıştıklarını dile getirdi.6 yıldır mesir imalatında çalışan Selda Kayahan ise, “İşimi de çok seviyorum. Şifalı macunların formülünü biz biliriz ama kimselere söylemeyiz. O formül bize ait” dedi. Nermin Uçtu

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ