logo

reklam
25 Mayıs 2018

Minik Ayaz yaşamak için yardım bekliyor

Şengül ve Ömer Ağralı çifti kronik akciğer, serebral palsi ve epilepsi hastası olan tek çocukları Ayaz’ın yürüyebilmesi, oturması, daha rahat nefes alabilmesi için innowalk cihazı ve tedavi masrafları için Manisa Valiliği’nin onayıyla yardım kampanyası başlattı. Yardımseverlere bağış için çağrıda bulunan Anne Şengül Ağralı, “Yardımseverlerden oğlum için destek bekliyorum. Oğlumun sesini duyun, adım atmasına destek olun” dedi.

Şengül ve Ömer Ağralı çiftçinin tek çocukları olan Ayaz, 30 haftalıkken erken doğumla dünyaya geldi. 1 yaşına kadar normal bir çocuk gibi yaşamını sürdüren Ayaz, yüksek ateşle götürüldüğü hastanede yoğun bakımda aylarca yaşam mücadelesi verdi.

Ayaz’ın 6 ay yoğun bakımda kaldığı süreci anlatan anne Şengül Ağralı, Ayaz’ı önce Manisa Celal Bayar Üniversitesi Ayşe Hafsa Sultan Hastanesi’ne, ardından da Ege Üniversitesi Hastanesi’ne çocuklarını götürdüklerini söyledi. Ayaz’ın Ege Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gördüğü sürede doktorların ‘Çocuğunuz yaşamaz’ sözünü sıkça söylediklerini belirten Şengül Ağralı, Ayaz’ın nefes alabilmesi için dışarıdan solunum desteği sağlayan solunum cihazına bağlandığını söyledi.

Şengül Ağralı, çok zor günler geçirdiklerini belirterek, beynin oksijensiz kaldığı için Ayaz’da serebral palsi (beyinde kalıcı fonksiyon kaybı) hastalığının oluştuğunu ve epilepsi hastalığının da başladığını ifade etti.

AKCİĞERİN ÇOK KÜÇÜK BİR PARÇASIYLA YAŞAMINI SÜRDÜRÜYOR

Yoğun bakım sürecinin ardından Ayaz’ın boğazındaki daralma yüzünden boğazının delindiğini ve bu yüzden cihaz takıldığını anlatan Şengül Ağralı, “Ayaz şu anda 3 buçuk yaşında. 1 yaşına kadar yürüyen, konuşan bir çocuktu. 14 aylıkken akciğerlerine bir virüs bulaştı. Bu yüzden beyni oksijensiz kaldı ve serebral palsi ile akciğer hastası oldu. Bu süreçte Ayaz mide kanamaları geçirdi, nefes borusunda darlık olduğu için birçok kez ameliyat oldu. Yoğun bakıma girdiğinde akciğerine domuz gribine yakın bir virüs bulaştığı söylendi ve akciğerlerini tamamen kaybetti. Yapay akciğer tedavisi gördü” ifadelerini kullandı.

Şengül Ağralı, yoğun bakımın ardından Ayaz’ın oksijene bağımlı yaşamaya başladığını ve 1 buçuk yıl boyunca evden hiç çıkamadıklarını ifade ederek, “Akciğerin çok küçük bir parçası ile yaşamını sürdürüyor. Beyni de oksijensiz kaldı ama doktorlar çok iyi bir fizik tedavi aldığı taktirde yürüyebileceğini söylüyor. Innowalk yürüme cihazına ihtiyacımız var. Bu cihaz Ayaz’ın yürümesine yardımcı olacak. Nefes alıp vermesine yardımcı olacak. Hem de kasların çalışması sağlanacak. Ayaz şu anda yürüyemiyor, oturamıyor, konuşamıyor” şeklinde konuştu.

“YARDIMSEVERLERDEN OĞLUM İÇİN DESTEK BEKLİYORUM”

Eşinin asgari ücretle fabrikada çalıştığını ve tedavi masraflarına yetişemediklerini belirten Şengül Ağralı, hem tedavi masrafları hem de Ayaz’ın yürüyebilmesini sağlayacak robotik yürüme cihazı için Manisa Valiliği’nin onayıyla yardım kampanyası başlattıklarını söyledi.

Yardımseverlere bağış için çağrıda bulunan Anne Şengül Ağralı, “Maddi gücümüz yeterli değil. Ayaz’ın tedavi masrafları ve rahat nefes alıp yürüyebilmesini sağlayacak ınnowalk robotik yürüme cihazı için Manisa Valiliği’nden izin alıp yardım kampanyası başlattık. Hem ayakta durmasında hem de hareket etmesinde işe yarıyor. Ayaz’ın tedavi masraflarına, medikal malzemelerine, özel ilaçlarına artık biz yetişemiyoruz. Aylık 3 bin liranın üzerinde medikal, ilaç masrafı var. Robotik yürüme cihazını devlet karşılamıyor. 1 ay önceki fiyatı 125 bin liraydı. Ancak Euro üzerinden alındığı için fiyat gittikçe yükseliyor. Biz 200 bin liralık bir yıl süreli yardım kampanyası başlattık. Eğer bu cihaz alınırsa Ayaz hayata bağlanacak, belki de yürüyebilecek. Doktorlar bu cihazın işe yarayacağına dair onay verdiler. Yardımseverlerden oğlum için destek bekliyorum. Oğlumun sesini duyun, adım atmasına destek olun” ifadelerini kullandı.

Minik Ayaz’a yardım yapmak isteyenler Ayaz Ağralı adına Ziraat Bankası’nda açılan TR48 0001001256856018745001 ıban numarasından ve 85601874-5001 hesap numarasından destek olabilirler. Buket Uşaklı

Share
5752 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ