logo

reklam
09 Ocak 2018

Milli Eğitim AR-GE Birimi’nden Manisa’da bir ilk

Milli Eğitim AR-GE Birimi’nin projeler hakkında açıklama yapan İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi’nden sorumlu Müdür Yardımcısı Necmettin Okumuş, Manisa olarak bu yıl bir ilke imza attıklarını belirtti. Toplamda 316 bin Euro’luk bir projenin koordinatörlüğünü hem Türkiye olarak hem de Manisa olarak yürüttüklerini belirten Okumuş, ‘Start In’ projesinin toplantıların ve değişik faaliyetlerin bir çıktı olarak cep telefonu ve bilgisayar programının yapılacağı, girişimcilikle ilgili bir proje olduğunu söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE Birimi’nden sorumlu Müdür Yardımcısı Necmettin Okumuş, Milli Eğitim AR-GE Birimi’nin projeleriyle ilgili bilgi verdi. Milli Eğitim AR-GE Birimi olarak bu yıl yine hem yerel projelerde hem de ulusal Avrupa Birliği (AB) projeleri kapsamında yeni projeleriyle sahaya indiklerini belirten Okumuş, “Bu sene yerel projelerimizi ‘Mesir 2017-2018 Projeleri’ başlığı altında topladık. Mesir hem Manisa’yı hem de projelerimizin ana başlığını temsil eden bir başlık oldu. Güzel de oldu. ‘Manisa’nın Eğitim Stratejilerini İzleme Ve Değerlendirme Projesi’ adı altında alt projelerle bu sene Manisa’da Milli Eğitim AR-GE Birimi olarak hizmet vermeye devam ediyoruz” dedi.

“GEÇEN YIL BAŞLATILAN PROJELER BU YIL DA DEVAM EDİYOR”

Okumuş, geçen yıl başlatılan yerel pilot olan projeleri bu yıl da devam ettirdiklerine dikkat çekerek, “Bunların içinde Değerler Eğitimi Projesi’nden tutun da Türkçemiz Kirlenmesin Projesi, Şehrim Benim Evim Projesi daha önceki yıllardan devam eden projeler bu yıl da devam ediyor ve bunlara yeni projelerimiz de eklendi. Ayrıca bu yıl geçen yıl AB projelerinde ‘B. Living’ adı altında bir AB projemiz vardı. Biz bunda proje ortağıydık. 5 ülkenin ortak olduğu, koordinatörlüğünü İspanya’nın yürüttüğü proje yıl sonunda bitecek. Bununla ilgili İspanya’da, Yunanistan’da ve önümüzdeki şubat ayının sonunda da Türkiye’de bu projenin toplantısı yapılacak. Bu 5 ülkenin proje ortaklarının üyeleri buraya gelecekler. Hem Manisa’da hem İzmir’de 1 haftalık bir toplantı gerçekleştireceğiz. Toplantının bu ayağı şubat ayında burada olacak. Daha sonraki toplantımız Girit’te olacak” şeklinde konuştu.

“MANİSA OLARAK BU YIL BİR İLKE İMZA ATTIK”

Manisa olarak bu yıl bir ilke imza attıklarının altını çizen Okumuş, “‘KA201 Projesi’ olarak verilen, toplamda 316 bin Euro’luk yani eski parayla 1 buçuk trilyon liralık bir projenin koordinatörlüğünü hem Türkiye olarak hem de Manisa olarak biz yürütüyoruz. Koordinatörlük önemli bir vasıf. Çünkü koordinatörlük dediğimizde bütün projenin yürütülmesinde en başından en sonuna kadar hem bütçesinin yönetilmesinden sorumlu olmak demek. Ve bu çok ciddi bir külfet. Bu projemizin adı ‘Start İn’. Bir girişimcilik projesi. İsmi de tam olarak açtığımızda ‘Avrupa’da Kapsamlı ve Yenilikçi Girişimcilik Eğitiminin Geliştirilmesi’ adı altında, içinde toplantıların ve değişik faaliyetlerin bir çıktı olarak cep telefonu ve bilgisayar programının yapılacağı, girişimcilikle ilgili bir proje” ifadelerini kullandı.

YÜKSEK BÜTÇELİ PROJE 36 AY SÜRECEK

Okumuş, bu proje kapsamında İspanya’dan 2 kuruluş, Polonya, İrlanda, İngiltere, Finlandiya ve Yunanistan olmak üzere 7 ülkeden 8 ortak bulunduğunu söyledi.

Projenin 36 ay süreceğini belirten Okumuş, “İnşallah bu projede de başarılı olup hem AB projelerinde hem de Avrupa’da Manisa’nın ve Türkiye’nin adını duyurmak istiyoruz. Başarılı olacağımıza inanıyoruz. Görünen de o. Daha önceki projelerimizin içinde bulunduğumuz, yaptığımız işlerde bize olan güven ve çalışma azmimizden dolayı koordinatörlük bize verildi. Türkiye Ulusal Ajansı da bu anlamda bizi destekliyor. Bütçesi yüksek bir proje” dedi.

“BU YIL TOPLAM 30 TANE KA 1 VE KA 2 PROJESİ KABUL EDİLDİ”

Okumuş, Manisa genelinde bu yıl içerisinde toplam 30 tane KA 1 ve KA 2 projesi kabul edildiğini söyleyerek, “Manisa’daki hem okullar hem de kuruluşlar olarak bu projelerin toplam bütçesi 1 milyon 137 bin 397 Euro. Okullarımıza bu anlamda yaptıkları projelerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ve önümüzdeki yıllardan itibaren bu projelerin artmasını diliyoruz. Çünkü bu projeler okullarda yapıldığı sürece öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz bu projeler sayesinde yurt dışında eğitimlere gidiyorlar hem de farklı ülkeler görme imkanına sahip oluyorlar. Bu projelerde emeği geçen bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve idarecilerimize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“2 YIL SONUNDA 990 YETİME ULAŞTIK”

Geçen yıl toplamda 20’nin üzerinde projeleri olduğunu vurgulayan Okumuş, “Biz bunu 4 ana başlık altında yaptık. ‘Okuyan Şehir Manisa’ adının altında Manisa Okuyor Projesi, Türkçemiz Kirlenmesin Projesi; ‘Değerler Eğitimi’ adı altında da ‘Sınırlarım’ diye bu sene başladığımız bir eğitim projemiz var. Daha çok kız çocuklarına yönelik mahremiyetle ve kendini tanımayla ilgili bir proje. Onun dışında Rekreasyon Projesi, Geleceğimin Pusulası, O Gece… 15 Temmuz Projesi Hem Meslek Hem Destek Projesi” dedi.

Okumuş, bir diğer başlık olan ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var Projesi’ne önem verdiklerinin altını çizerek, “2 yıl önce bu projeye başladığımız zaman Manisa’da toplamda 30 civarında yetim bakılıyordu. Bu yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde şu anda Manisa’da hem okullarda hem de bireysel sponsorluklarla baktığımız yetim sayısı 990’a ulaştı. Manisa’da 990 kişinin içinde okullardaki öğrencilerimiz var. Belki getirdikleri 50 kuruşla yaptıkları destekle 990 tane dünyanın farklı bölgelerindeki yetimlere bakıyorlar” şeklinde konuştu.

“Bir diğer başlığımız da ‘Şehrim Benim Evim Projesi’” diyen Okumuş, “Bu da değişik ilçelerden öğrencilerimizi değişik ilçelere şehrimizi tanıtmak için oluşturduğumuz bir proje. Bu projede oldukça başarı gördük bu sene de devam ediyor” dedi.

“PROJE MUTFAĞINDAKİ EKİPLER DE ÇOK ÖNEMLİ”

Okumuş, AB projelerinde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekerek, “AB projelerinde Ulusal Ajansın projeleri kabul etmesi oldukça zor oluyor. O yüzden öncelikle proje yazmayı iyi bilmek gerekiyor. 2’ncisi ekip, 3’üncüsü Avrupa’da ortaklarınız iyi seçmeniz gerekiyor. Avrupa ortakları önemli. Projelerde AB ekiplerinin yanı sıra proje mutfağındaki ekipler de çok önemli. Bu anlamda hem yerel projelerde hem AB projelerinde çalışan AR-GE Birimindeki tüm öğretmeninden hizmetlisine kadar tüm arkadaşlara bu hizmetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Buket Uşaklı

Share
396 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ