logo

reklam
10 Kasım 2017

MCBÜ’den Atatürk’ü anma programı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mutafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 79. yıldönümünde saygı, minnet ve şükranla andı.

MCBÜ Rektörlüğü tarafından düzenlenen ‘Atatürk’ü Anma Programı’ Süleyman Demirel Kültür Merkezi Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirildi. Anma Programına MCBÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya ve Prof. Dr. Birol Kovancılar, dekanlar, yüksekokul ve enstitü müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Atatürk Anıtı’na Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Tepekaya tarafından çelenk sunulmasının ardından, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı söylendi.

MCBÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurettin Gülmez törende yaptığı ‘Ebediyete Yürüyüşünün 79. Yılında Atatürk’ü Hatırlamak’ konulu konuşmasında, “Atatürk 20. Yüzyılın ilk yarısını olağanüstü kişiliği ile etkilemiş büyük bir asker ve devlet adamıdır. Onu diğer liderlerden ayrına iki nokta vardır: Dış politikası, sınırları genişletmek üzerine kurulu değildir. İç politikası, kendi ölümünden sonra da ayakta kalabilecek bir sistem üzerine kurulmuştur” diye konuştu.

Prof. Gülmez, Atatürk’ün insani yönü üzerine de bilgiler paylaşarak, “Atatürk çocuklar çok severdi. Savaş yıllarında bile çocuklarla ilgilenmiş, birçok çocuğun hamiliğini üstlenmiş ve birçoğunu da evlat edinmiştir. Açık sözlüydü, milletini severdi, Ata lafını sevmez, Atatürk hitabını severdi. Atları, güvercinleri, köpekleri çok severdi. Daima beyaz gömlek giyer, lacivert takım elbiseden hoşlanmazdı. Özenli ve temiz bir Türkçe ile konuşur ama Rumeli ağzıyla konuşmayı da severdi. Cumhurbaşkanlığı ona sıkıcı ve bir tecrit yaşantısı gibi gelmiştir. Simetri takıntısı vardı. Ayrıcalığı sevmez, karşılama törenlerinde kurban kesilmesini istemezdi. Kan görmeye dayanamazdı, her gün spor yapardı ve en başarılı dersi matematikti. Laikti fakat dine saygılıydı. ‘Ey Millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Koyduğu esas kanunlar Kur’an-ı Azimüşşan’daki ayetlerdir. İnsanlara feyz ruhunu vermiş olan dinimiz, son dindir ve mükemmel bir dindir. Çünkü dinimiz akla, mantığa, hakikate uymamış olsaydı; bununla diğer ilahi ve tabii kanunlar arasında aykırılıklar olması gerekirdi. Bütün ilahi kanunları yapan Cenab- Hak’tır” şeklindeki konuşmasını paylaştı.

Prof. Gülmez Atatürk’ün bilim ve çalışma üzerine söylediklerini de aktararak, Atatürk’ün, “Düşmanlarımız çok çalışıyor, biz onlardan daha çok çalışmaya mecburuz. Çalışmak demek; boşuna yorulmak, terlemek demek değildir. Zamanın gereklerine göre bilim, teknik ve her türlü medeni buluşlardan azami derecede yararlanmak gereklidir. Çalışmadan, öğrenmeden, yorulmadan rahat yaşamanın yollarını aramayı alışkanlık haline getirmiş milletler; evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra da istikballerini kaybetmeye mahkumdurlar” şeklindeki sözlerini paylaştı. Aylin Ak

Share
273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ