logo

reklam
01 Ocak 2018

“Marketlerdeki zeytinyağı fiyatları düşer”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tunus’tan zeytinyağı ithalatı yapılabileceği açıklamasını yorumlayan zeytin üretimiyle ünlü Akhisar İlçesi’nin Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, açıklamanın sevindirici olduğunu söyledi. Alhat, zeytinyağı ithalatı ile marketlerde 40 liraya yağ satışının önüne geçilebileceğini ve ülkede 365 gün stabil fiyata zeytinyağı tüketilebileceğini savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tunus’tan zeytinyağı ithalatı yapılabileceğine yönelik açıklamaları sektörde tartışma yarattı. Zeytinyağı sektöründe pek çok temsilci bu açıklamanın zeytin üreticisine darbe vuracağını savunurken, zeytin üretimiyle ünlü Akhisar İlçesi’nde Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, açıklamanın olumsuz olmadığını söyledi. Alper Alhat bu durumu et ithalatına benzeterek, “Dünyanın en ucuz zeytinyağı zaten Türkiye’de. Zeytinyağı getirmek fiyatları düşürmeyecektir. Ama bizim rahatsız olduğumuz marketlerdeki fiyatları etkileyecektir. Marketlerde zeytinyağı fiyatlarının her zaman 20 liranın üzerinde olmaması savunuyoruz. Cumhurbaşkanımızın da Tunus’tan zeytinyağı ithal etmesi bizim önümüzü rahatlatacaktır, sektörü biraz büyütecektir. En azından zeytinyağı sektörüyle hükümetin ilgileneceği anlamına gelmektedir. Aslında biz bu konunun gündeme gelmesinden mutluyuz” diye konuştu.

“İTHALATIN DÖNEMSEL OLARAK AÇILMASINI İSTİYORDUK”

İthalat konusunun gündeme gelmesinden dolayı rahatsız olmadıklarını kaydeden Borsa Başkanı Alper Alhat, şöyle konuştu; “Bakış açıları herkesin çok farklı. Üreticideki zeytinyağı fiyatları bugün 14-15 lira. Dünyada zeytinyağı fiyatları da 3.5 Euro civarında. Türkiye’ye daha ucuz zeytinyağı gelmeyecek ya da Türkiye’de zeytinyağı fiyatları yükselecekti. Zaten dönemsel olarak ürünler stoklanır ve fiyatlar yükselirdi. Bu bazı zeytinyağı işi yapan firmaların cebine girecek olan paranın bu sene giremeyeceği anlamına gelecektir. Üretici bu konuyla ilgili yanlış yönlendiriliyor. Zeytinyağı fiyatları 5 lira olacak diyenler var. Böyle bir şey olmaz. Zaten dünyanın en ucuz zeytinyağı Türkiye’de. Biz zaten dökme ihracat yapıyoruz. Üzüldüğümüz nokta buyken, eğer Türkiye’ye zeytinyağı getirebiliyorsak bu son derece iyi bir şey. Zaten biz yıllardır ithalatın da dönemsel olarak açılabilmesini istiyorduk. Şimdi baktığımızda bu bir örnek teşkil edecek.”

“İNSANLAR 40 LİRAYA ZEYTİNYAĞI YEMEYECEK”

Türkiye’de üreticinin zeytinyağını 14-15 liralara satmasına rağmen market fiyatlarının çok yüksek olduğunu hatırlatan Alper Alhat, bu fiyatların düşebileceğini söyledi. Alhat, “Türkiye’de hiçbir zaman insanlar 30 liraya 40 liraya zeytinyağı yemeyecek. Bu lobiden para kazananlar para kazanamayacak. Üretici yağını 14-15 liraya satarken, markette 30-40 liraya zeytinyağı satıldığını görünce üzülüyordu, buna da üzülmeyecek. Çünkü yağ hep bundan sonra dünya fiyatlarının altında veya üstünde olamayacak. Bu zaten bizim hep istediğimiz bir şeydi. Üretici noktasında iş çok güzel olacak. Zeytinyağı fiyatlarının raflarda 20 liranın üstünde görmek istemiyoruz. Eğer biz bugün Tunus’tan zeytinyağı ithal edeceksek bize 16 liraya gelmesi lazım. 16 liraya gelen malı da 20 liraya satarız, ithal yağ deriz. Yerli malımızı da bu paralara sattık mı tüketimimizi artırabiliriz. Bu Türkiye için çok büyük bir dönüş olabilir” diye konuştu.

“BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT”

Bazı yıllarda ihraç edecek zeytinyağı bulamadıklarını dile getiren Alper Alhat, fiyatların yıl boyunca stabil olabileceğini de vurguladı. Alper Alhat, “Dünyada da ihracatımızı çok daha büyütebiliriz. Bazen zeytinyağı bulamıyoruz. Türkiye’de kişi başı 2 litre zeytinyağı tüketiliyoruz. Üretimimiz 200 bin tonlarda. İhracata çok fazla mal bulamıyoruz. İhracatın önünü açabiliriz. Yurtdışına mal satmaya gittiğimizde istikrarsız bir ülkeyiz. Bir sene mal var, bir sene mal yok. Bunun önünü açabiliriz. Bu bizim için çok büyük fırsat. Bakış açılarını herkes değiştirmek zorunda. Hükümete muhalefet etmek çok kolay bir şey. Ama bu muhaliflik değil. Biz sektörün önde gelenleri olarak konuşuyoruz. Zeytinyağı fiyatlarının düşmeyeceği çok net, zaten dünyanın en ucuz zeytinyağı bizde. Üretici burada 14-15 liraya zeytinyağı satarken, markette 40 liraya satılırken hiç kimse bu konuya ses çıkarmıyordu. Cumhurbaşkanımız ithal zeytinyağı getirince herkesten farklı sesler çıkıyor. Bunu yapabilirsek belki bu sene 365 gün stabil fiyata zeytinyağını tüketiciye yedirebileceğiz. Tüketici bazen fiyatlar düşük, bazen yüksek olunca tereddüt ediyor. Türkiye’nin hammadde noktasıyla ilgili sıkıntıları var. Eğer Türkiye’de zeytinyağı yoksa getirebileceğiz anlamına geliyor. Bizim önümüz açılır. Bizim istediğimiz tüketimi artırmak. Herkes diyor ki zeytinyağı fiyatı düşecek. Biz ne düşük olalım ne yüksek olalım. Zaten ürettiğimiz zeytinyağı 200 bin ton. Biz bunu Türk halkına rahat satamıyoruz. Çünkü bazı firmaların, marketlerin 40 liraya zeytinyağı satma isteğinden. Bu fiyatları düşürelim, bu bir fırsat. Biz ithal çiçek yağı, ne olduğunu bilmediğimiz yağlar yiyoruz. Gelin zeytinyağı yiyelim” diye konuştu.

Açıklamasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Alper Alhat, “Bunu 10 bin tonla sınırlamış. Çok fazla bir yağ gelmiyor. Türkiye için basit bir rakam. Türkiye’nin dünyada söz sahibi olacağının bir göstergesidir. Devletimizin zeytinyağı sektörüne bakış açısının değişmesi bizi de mutlu eder. Bu saatten sonra sektörümüzün büyüyeceğini görüyoruz” dedi. Borsa Başkanı Alper Alhat, zeytin ve zeytinyağı konusunda da üreticinin prim istediğini yeniden dile getirdi. Nermin Uçtu

 

Share
447 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ