logo

reklam
15 Mart 2018

Manisa’nın ilk Kalıpçılık Zirvesi gerçekleştirildi

Manisa Kalıp ve Makine İmalatçıları Derneği’nin Koordinatörlüğünde düzenlenen Manisa Kalıpçılık Zirvesi’nde Manisa’da 2018 yılı itibarıyla kalıpçılık sektörünün dinamikleri, teknolojik gelişmeler, sektöre yönelik ulusal ve uluslararası destekler ve uygulamalar, Manisa’nın coğrafi konumu gereği avantaj ve dezavantajları tartışıldı.

Manisa Kalıp ve Makine İmalatçıları Derneği’nin (MAKİM) Koordinatörlüğünde ilk kez Manisa Kalıpçılık Zirvesi düzenlendi. Vali Mustafa Hakan Güvençer’in katılımlarıyla gerçekleştirilen Kalıpçılık Zirvesi’ne Manisa kalıpçılık sektöründeki tüm kalıpçılar, MCBÜ akademisyenleri, Zafer Kalkınma Ajansı ve KOSGEB temsilcileri, ana ve yan sanayi yetkilileri katıldı.

Manisa’da 2018 yılı itibarıyla kalıpçılık sektörünün dinamikleri, teknolojik gelişmeler, sektöre yönelik ulusal ve uluslararası destekler ve uygulamalar, Manisa’nın coğrafi konumu gereği avantaj ve dezavantajlarının tartışıldığı Kalıpçılık Zirvesi’nde sektörel farkındalığın arttırılması ve katılımcıların da desteğiyle hazırlanacak sonuç raporu Manisa Kalıp ve Makine İmalatçıları Derneği ve Valiliğinin de desteği ile gerçekleştirilmesi planlanan ‘Ortak Kullanım Merkezi’ projesinin kapsamının belirlenmesinde büyük rol oynayacak.

“BU SEKTÖRE ÖNEM VERİYORUM”

MAKİM Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Arslan, derneğin Manisa’daki kalıp sektörünün yüzde 70’ine hitap ettiğini, yurt içi ve yurt dışı fuarlara katıldıklarını belirterek, ikili ilişkiler geliştirdiklerini söyledi. Pastadaki payı artırmak için rakip olan firmaların bugün yan yana yürüdüğüne dikkat çeken Arslan, bunun faydalarını gördüklerini ifade etti.

Hem Manisa için hem de ülke için aydınlık bir geleceği gördüğünü belirten Vali Mustafa Hakan Güvençer, “Gücümüzün, kabiliyetlerimizin, imkanlarımızın farkında olmak zorundayız. Bu manada gerek gelişme gerek büyüme gerek sanayileşme, teknolojiye ulaşma ve giderek kendi teknolojisini oluşturma mücadelesini veren Türkiye’de, özellikle sınai gelişme ve teknolojik gelişme ayağında konumuz olan makine üreticiliği ve onun parçası olan kalıpçılığın hem Türkiye için hem de Manisa için öneminin farkındayım. Bu sektöre önem veriyorum. Bu sektördeki kuruluşlarının üretim çabalarını, pazarlama çabalarını bir örgütsel hale getiren ve bunun somut adı olan MAKİM’i önemsiyorum” şeklinde konuştu.

Kendi teknolojisini oluşturma bakımından kalıpçılık sektörünün temel sektörlerden biri olduğunu belirten Vali Güvençer, “Ciddi bir birikimimiz var. Ülke olarak, Manisa olarak. Ama kalıpçılık konusunda yeterli değiliz, daha iyi olmak zorundayız. Manisa büyümeye devam edecek” dedi. Buket Uşaklı

Share
354 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ