logo

reklam
16 Temmuz 2018

Manisa’nın atıksuları sürekli kontrol altında

MASKİ Genel Müdürlüğü, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre inşası adına, ‘SAİS’ adı verilen sistemler sayesinde atıksu verilerini anlık olarak takip altında tutuyor.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü, Gediz ve Bakırçay havzalarını atıksu kirliliğinden korumak için yoğun mesaisini sürdürüyor. Bu kapsamda MASKİ, yasa gereği günlük ortalama debisi 10 bin metreküp olan atıksu arıtma tesislerinde ‘Sürekli Atıksu İzleme Sistemleri’ (SAİS) kurarak atıksuları yakından takip ediyor. Sistem sayesinde arıtım sürecinde tesislerde ortaya çıkan kimyasal ve biyokimyasal parametreler anlık olarak izlenerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veri tabanına aktarılıyor. Bakanlık tarafından da analiz edilen bu ölçüm ve değerlendirmelerle, çıkış suyunun alıcı ortama karışmadan önceki durumu sürekli takip altında tutuluyor.

“ATIKSU VERİLERİNİ YAKINDAN İNCELİYORUZ”

MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Şehnaz Başaran, “2015 yılı Mart ayında çıkarılan yasayla birlikte tesislerimize SAİS adı verilen sistemleri kurmaya ve aktif şekilde kullanmaya başladık. Şuan için Salihli, Akhisar, Soma ve Turgutlu’daki atıksu arıtma tesislerimizde bu sistem mevcut. İdaremiz tarafından çalışmalarında sona yaklaşılan Manisa Merkez Atıksu Arıtma Tesisimizde de yine bu sistem bulunacak. Bu sayede atıksularımıza ilişkin verileri yakından inceleyerek, Manisamızın doğasını korumak ve çocuklarımıza daha temiz bir gelecek bırakmak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi. MASKİ

Share
175 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ