logo

reklam
10 Kasım 2017

Manisa’nın 19 bin meleği var

Manisa’da organ bağışı gönüllüsü sayısı 19 bin 32’ye ulaştı. Kentte bin 200 kişi böbrek nakli beklerken, din adamları dini açıdan organ bağışının bir sakıncası olmadığını bir kez daha vurguladı.

Organ Bağışı Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü ile Manisa Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle ‘Organ, Doku Nakli ve Bağışına İslami Bakış’ konulu panel düzenlendi. Kültür Sitesi Salonunda düzenlenen panele Vali Mustafa Hakan Güvençer, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı, İl Müftüsü Sinan Cihan katıldı. Panelde konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Bayrakçı, organ bağışını hem sağlık açısından hem dini açıdan önemine değindi.

MANİSA’DA BİN 200 KİŞİ BÖBREK NAKLİ BEKLİYOR

İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışı Koordinatörü Dilay Öztürk, Türkiye’de canlıdan organ bağışı oranının yüzde 75’e çıktığını, ancak ölüm halinde organların bağışlanma oranının yüzde 25’te kaldığını söyledi.  Türkiye’de yaklaşık 27 bin kişinin organ beklediğinin altını çizen Öztürk, ancak çok az sayıda insanın organ bağışında bulunduğunu kaydetti. Manisa’da bin 200 kişinin böbrek nakli beklediğini ve haftanın 3 günü diyalize girmek zorunda kaldıklarını kaydeden Öztürk, kentte 19 bin 32 organ nakli gönüllüsü bulunduğunu ve gönüllü sayısında Manisa’nın İzmir ve İstanbul’un ardından üçüncü sırada yer aldığını açıkladı.

“GÜNAHLAR KİME YAZILACAK?”

Katip Çelebi Üniversitesi Rektör Yardımcısı İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Saffet Köse, organ bağışının ve naklinin sakıncasının olmamasının yanı sıra sevap olduğunun altını çizdi. Prof. Dr. Köse, “İnsanların endişe ettikleri noktalar var. Kişi ‘organımı birine veriyorum, o organla günah işliyorsa kime yazılacak’ diyor. Organ bir insan değildir. Sorumluluğu olan bir varlık değildir. Günahı kim işliyorsa sorumluluk ona aittir. O organla günahı kim işliyorsa günah onundur. ‘Organ kimde dirilecek’ soruları da geliyor. Bu hiç önemli değildir. Organ naklinin bilgilerimize göre ilkesel olarak İslami açıdan bir sakıncası yoktur” diye konuştu.

ORGAN BAĞIŞINA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜDÜLER

Panelin ardından Şehzadeler İlçe Sağlık Müdürlüğü sağlık çalışanları ve Celal Bayar Üniversitesi öğrencileri Kültür Sitesi’nden 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na kadar yürüdü. Öğrenciler ellerinde organ bağışında farkındalık yaratması için pankartlar taşıdı. Nermin Uçtu

 

Share
293 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ