logo

reklam
10 Kasım 2017

Manisa’dan dünyaya 189 bin ton üzüm ihracatı

Üzümün başkenti olan Manisa’da, Rusya krizinin yaşandığı 2016 yılında 130 bin 157 ton üzüm ihraç edilirken, sorunun giderilmesiyle birlikte bu yıl yaş üzüm ihracat rakamı 189 bin 192 tona ulaştı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 2017 yılındaki bağ sezonunu değerlendirdi. 2016 yılında yaşanan çeşitli olumsuzluklarla birlikte düşüş yaşanan üzüm ihracatında 2017 yılında özellikle Rusya’nın gümrük kapılarını açmasıyla sofralık yaş üzüm ihracatında büyük artık yaşandı.  Sarıgöl ve Alaşehir ilçelerinde hala ihracatın devam ettiği belirtildi. Açıklamada bu sezon lokal olarak don zararının yaşandığı ancak rekolteye bir etkisinin olmadığı belirtilerek şu ifadeler yer verildi; “Özellikle temmuz ayında yaşanan 40 derecenin üzerindeki sıcaklıklardan, çok yaprak alınan bazı bağlar, yaprak ve salkım yanması şeklinde zarar görmüştür. Erkenci üzüm çeşitlerinde sofralık olarak hasat tarihi 24 Temmuz/ihracat tarihi 26 Temmuz, Sultaniye üzüm çeşidinde ise sofralık üzüm olarak hasat tarihi 7 Ağustos/ihracat tarihi 9 Ağustos 2017 olarak tespit edilerek hasat ve ihracatına izin verilmiştir.”

RUSYA KRİZİNİN ÇÖZÜMÜ İHRACATI ARTIRDI

2016 yılında sofralık üzüm ihracat miktarının 130 bin 157 ton olduğu belirtilen açıklamada, “Bu rakam 2017 yılında, Sarıgöl ilçesindeki örtülü bağlardan ve Alaşehir ilçemizdeki soğuk hava depolarından halen sofralık üzüm ihracatı devam etmesine rağmen 189 bin 192 tona ulaşmıştır. 2015-2016 yıllarına ait kuru üzüm ihracatımız 202 bin ton iken, 2016-2017 yılı üretim dönemi kuru üzüm ihracatımız 270 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Bu rakam 2008-2009 üretim yılında elde etmiş olduğumuz 274 bin ton olan ihracat miktarımızdan sonraki en büyük ihracat rakamımız olarak tarihe geçmiştir. 2017 yılı üretim dönemine ait kuru üzüm ihracatımız yoğun ve sorunsuz olarak devam etmektedir” denildi.

2017 yılında Cumhuriyet tarihinde bir ilkin yaşandığına dikkat çekilen açıklamada şu bilgilere yer verildi; “Üzüm rekoltesi bakanlığımızca açıklanmıştır.  Manisa’da 270 bin ton, Türkiye’de ise toplam rekolte 310 bin ton kuru üzüm olarak tahmin edilmiştir. Müdürlüğümüzce bağcılığın yoğun olarak yapıldığı 10 ilçede erken uyarı kapsamında her pazartesi-perşembe hastalık zararlı ve fenolojik takibi yapılmıştır. Bu kapsamda mücadele gerektiren hastalık ve zararlılara karşı SMS sisteminden uyarılar yapılmıştır. SMS sistemimizde 60 bin üretici kayıtlıdır ve bunun 40 bini bağcıdır.  Manisa’da bağın ana zararlısı olan salkım güvesi açısından sorunsuz bir yıl yaşanmıştır. Mevsim şartlarının oldukça yağmurlu ve Mildiyö açısından uygun gitmesine rağmen, Bağ Mildiyösü açısından da yıl sorunsuz geçmiştir. Bunda en önemli etken İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimizce erken uyarı kapsamında ilaçlama ilanlarının zamanında verilmesi ve üreticilerin ilanlara uyması olmuştur. Bağ Küllemesi salgın boyutlarında görülmüş, yoğun bir mücadele gerektirmiştir. Külleme hastalığına karşı koruyucu mücadele yapılması için üreticiler uyarılmış ve hastalıkla mücadelenin doğru ve zamanında yapılması sağlanmıştır. Bu nedenle, hastalık genelde sorun oluşturmamıştır. Önceki yıl sergilerde ciddi bir sorun oluşturan Unlu Bit’in bu yılda popülasyonu artmış ancak il ve ilçe müdürlüklerimizce yapılan takip ve ilaçlama uyarılarının zamanında verilmesiyle bu sene Unlu Bit sergide sorun oluşturmamıştır. Unlu Bit, sergide üzümlerin sergiye yapışmasına neden olmakta, ciddi oranda kaliteye olumsuz etki yapmaktadır. Sonuç itibariyle 2017 yılında hastalık ve zararlılar nedeniyle İlimizde herhangi bir kayıp yaşanmamıştır.”

ÜZÜMDE KALINTI ORTADAN KALKTI

Açıklamada üzüm ihracatında önemli bir sorun olan kalıntının da çözüldüğünü belirtilerek, üzümlerde kalitenin iyileştiği ifade edildi.

2017 yılında üzümde hasat öncesi dönemde 268 adet üzüm numunesi alındığını ve 263 numune sonucunun temiz çıktığını kaydedildi. Haber Merkezi

 

Share
352 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ