logo

reklam
01 Mayıs 2018

Manisa’da 1 Mayıs şöleni

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında, yüzlerce Manisalı vatandaş, Sultanönü’nden Cumhuriyet Meydanı’na sloganlar ve türküler eşliğinde yürüyüş gerçekleştirdiler. CHP ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen program ile sona erdi. Manisalılar Cumhuriyet Meydanı’nda türküler söyleyip halay çekerek 1 Mayıs’ı kutladılar.

CHP’nin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar, Sultanönü’nden, Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdüler. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen yüzlerce Manisalı, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü sloganlar, türküler ve halaylar eşliğinde kutladılar. Renkli görüntülere sahne olan kutlama programında, vatandaşlar ‘Manisa işçisi köle değildir’, ‘Şeker fabrikaları halkındır, satılamaz’, ‘Yaşasın 1 Mayıs’, ‘Birleşe birleşe kazanacağız’, ‘İşimi, ekmeğimi geri istiyorum’, ‘Sendika haktır, engellenemez’, ‘Abdestli kapitalizme hayır’ sloganları eşliğinde alandaki yerlerini aldılar ve hayatını kaybeden işçiler için saygı duruşunda bulunuldu. Programa katılan CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, “Gazetecilerin, siyasilerin, tüm çalışanların ve emekçilerin zulüm görmediği, demokrasiye ve Cumhuriyetimize yakışır bir şekilde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’müz kutlu olsun” dedi.

Programda, Manisa Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşma gerçekleştiren DİSK Gıda İş İzmir Bölge Temsilcisi Gürsel Köse, “Bugün Dünya’nın ve ülkemizin her yerinde insanlar işlerine, emeklerine ve özgürlüklerine sahip çıkmak için alanlardalar. Bizler de bugün, Manisa’nın aydınlık yüzlü insanları olarak meydanlardayız” diye konuştu. “Yasama, yürütme ve yargının tek ağızda toplandığı, fermanla yönetilen bir ülke istemiyoruz” diyen Köse, milletvekillerinin ve gazetecilerin tutuklanmasını, gazetelerin ve televizyonların kapatılmasını eleştirdi.

118 BİN KAMU ÇALIŞANIN İŞLERİNE DÖNMESİNİ İSTEDİLER

Köse, “Karaman’da, Kur’an kurslarında tecavüze, tacize uğrayan çocukların, Aladağ’da yurtta yanarak can veren kızlarımızın sesi olmak için, Soma’da, Ermenek’te, Kozlu’da, Tuzla’da patronların aşırı kar hırsı ve iş güvenliğinin sağlanmaması nedeniyle iş cinayetlerinde kaybettiğimiz emekçilerin katillerinin cezalandırılması için, barış istedikleri için ihraç edilen akademisyenler için buradayız” şeklinde konuştu. Köse, 15 Temmuz Darbe Girişimi kapsamında OHAL ve KHK’lar ile mesleklerinden ihraç edilen 118 bin kamu çalışanının görevlerine iade edilmesi gerektiğini savundu.

“KADININ EMEĞİ, UCUZ İŞ GÜCÜ OLARAK KULLANILIYOR”

Kadına yönelik şiddete, kadın cinayetlerine ve kadın emeğinin ucuz iş gücü olarak kullanılmasına vurgu yapan Köse, “İşsizliğin, yoksulluğun, güvencesizliğin pençesinde kendisine şehitlik ve gazilikten başka bir seçenek sunulmayan gençler için, yasalarla tanınmış hakları da umursamayarak haklarında soruşturma açılan, mesleklerinden ihraç edilerek cezaevlerine atılan gazeteciler, akademisyenler, aydınlar, demokratlar için, mücadele etmeye var mısınız?” diye konuştu.

“ÇİFTÇİLER BORÇ BATAĞINDA”

Çiftçilerin üretimden kaynaklı olarak borçlanmalarının ve maddi durumlarının gittikçe kötüleşmesinin de altını çizen Köse, “Uluslararası ve yerli tekellerin, bankaların, istismarcı siyasi partilerin oyuncağı yapılmaktan bunalmış küçük üreticiler, mazota ve gübreye ödediği paranın ürettiği mahsulden fazla olması nedeniyle her gün yoksullaşan, borç batağında boğulan çiftçinin hakları için mücadele etmeye var mısınız?” şeklinde konuştu.

Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Köse, “Unutmayınız ki Hitler Almanya’sında komünist, sosyalist, Hristiyan ve benzeri oldukları için bir araya gelmeyerek, mücadele etmek yerine günü geçirmeyi kar sanan Almanya işçi sendikaları ve emekçileri 2 Mayıs 1933 tarihinde tutuklandı. Faşizme karşı birleşmeyenler, zorunlu olarak faşizmin zindanlarında buluşmuşlardır” dedi. 24 Haziran 2018’de yapılacak olan seçimlerden önce olabildiğince birlik olunması gerektiğini öne süren Köse, Manisa Emek ve Demokrasi Platformu adına herkesin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

Düzenlenen programa, Manisa’da yer alan bir fabrikadan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü öncesi, ‘fabrikaya sendikanın girmesini sağladıkları’ iddiasıyla, hiçbir uyarı almadan işlerinden çıkartılan işler de katıldı. 11 gün boyunca işten çıkartıldıkları fabrikanın önünde çadır kurarak eylem yaptıklarını dile getiren işçiler, işlerini geri kazanmak adına verdikleri mücadelelerini sürdüreceklerini ifade ettiler. “Geleceğimiz, patronun iki dudağının arasında olmasın diye bir araya gelerek sendikalı olmak istedik” diyen işçiler, anayasal haklarını kullandıklarının altını çizdiler. İşçiler, ‘Yaşasın DİSK, yaşasın sendika’ sloganları eşliğinde vatandaşlardan alkışlar ile destek gördüler. Çeşitli güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleştirilen program, Eğitim-Sen müzik korosu tarafından seslendirilen türküler ile vatandaşların halay çekmesi ile son buldu. Sare Kurtulan

 

 

Share
389 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ